Sikh nebo muslim? Primě je to jedno!

Honba za senzacemi občas nezná mezí. Někdy reportéři kašlou na zásady svého řemesla a lžou, přinejmenším mlží nebo přikrášlují události jak jen nejvíc mohou. Poslední dobou se stalo moderní, “sexy”, rozšiřovat nenávist vůči muslimům. Průměrný našinec stejně o islámu a jakémkoli jiném náboženství nemá ani potuchy, a tak se ve jménu vyšší čtenosti nebo sledovanosti pletou pověstné hrušky s jablky. 

Tak například webovky celostátní televize, Prima Style, to vzaly rovnou z gruntu. “Informovaly” o dopravní nehodě na Novém Zélandě a u příležitosti totální neznalosti zaměnily v nadpisu sikha za muslima. Mladík v reportáži sundal svůj turban a podložil jím hlavu zraněnému dítěti, jež při přeběhnutí silnice vlastní nepozorností skončilo pod koly projíždějícího auta. Novináři tvrdí, že sundavat turban je v islámu nepřípustné a poukazují na Korán, který takové jednání zakazuje.

I kdyby mladík byl muslimem, rozhodně islám nošení turbanů nezakazuje a sundavání turbanů není Koránem ani jiným jakýmkoli možným nařízením v islámu zakázané. Tudíž, teoreticky vzato, by se mladý muslim žádného porušení základního ani žádného dalšího pravidla nedopustil.

Je vidět, že redakce Prima Style neumí ani použít Google. Sikh může v případě pomoci druhým, nebo sobě samotnému, turban sundat. Pokud je to potřeba, může být turban použit jako obvaz, prostředek k zastavení krvácení, nebo pomoci někomu, kdo se nachází v nesnázích. Sundáním turbanu na veřejnosti je věc vzácná, ale sikh se takovým činem nedopouští žádného porušení základních ani jiných pravidel sikhismu a naopak jedná v souladu s vírou, jež klade, tak jako všechna náboženství na světě, důraz na lidskost a laskavost. 

sikh
Zdroj: screenshot z webu Prima Style

Článek na první dobrou lže. Byl to záměr? Nebo šlo o totální neznalost? Tučný titulek hlásá do světa absolutní nesmysl. Jaké pravidlo Koránu měl mladík porušit, když Korán vůbec nevyznává? Z úvodní fotografie je na první pohled jasné, že se nejedná o muslima, ale o vyznavače sikhismu. Sikh(stoupenec sikhismu) věří v jednoho Boha, 10 Guruů od Guru Nanaka až po Guru Gobind Singha, sbírku učení Guruů a “iniciační” obřad amrit. Korán opravdu nepatří do výbavy sikha.

Sikhové jsou díky absolutní neznalosti svého okolí často zaměňováni za muslimy a díky tomu jsou také napadáni islamofobními fanatiky, sikhismus vznikl v indickém Pandžábu a s islámem nemá nic společného. Článek se zuby nehty snaží vyvolat dojem ohrožené společnosti, kdy na jedné straně byl muslim shledán vinným ze spoluúčasti na masakru v Bostonu, zatímco jiný “muslim” pomůže malému zraněnému chlapci:

Událost se stala v den, kdy byl Čečenec Džochar Carnajev shledán vinným ze spoluúčasti na pumovém útoku v Bostonu v roce 2013. Při atentátu zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění. Nad teroristou byl vynesen verdikt trestu smrti. A také právě díky této ostře sledované kauze se na internetu lidé zúčastnili diskuzí, kde děkují Singhovi za to, že na sikhismus vrhá dobré světlo.Co si o tom myslíte vy?

V článku je sice na rozdíl od nadpisu správně Harman Singh označován za sikha, ale to už nehraje svou roli, protože většina lidí si přečte nadpis, udělá si obrázek a potom si zkratkovitě spojí Džochara Carnajeva s tím, že ten muž zachraňující dítě je taky muslim. Je to jednoduchá práce s lidskou psychikou, kdy obsah “reportáže” je utvářen pro nenáročné čtenářstvo, jež velmi snadno vynechá podvědomě část textu, pokud je intoxikované předem utvářenou pravdou. A s tím také nejspíš autor předem počítá. A kde přišla redakce Prima Style, že se jedná o muslima? Daily Mirror také hovoří o sikhovi a nikoli o muslimovi

mirror
Screenshot z webu Daily Mirror

Možná si autor primáckého článku vykalkuloval, že spojení muslim + Korán bude následně snadno jednoduše dohledatelný. Ideově je čtenáři podstrkáván nepřímo, že islám je hlavně zlý, ale existují také výjimky, jako například mladík podkládající hlavu malému děcku. Takové tvrzení je samozřejmě nepravdivé, protože každé náboženství v sobě obsahuje radikály, jež nepředstavují ani jedno procento náboženské obce.

Velmi smutná je reakce islamofobních komentátorů, jež neváhají a zcela po svém komentují obsah článku:

islamofobie_komenty_prima_style

Islamofobně laděný článek vyvolal islamofobní nálady a značná část z celkového počtu devadesáti komentů, je v ryze nesnášenlivém, islamofobním tónu. To je jasný důkaz toho, že skrze nesnášenlivost se dá vyvolat další nesnášenlivost, kdy xenofobova mysl se soustředí na to, co je jí nejbližší……….tedy vyjadřovat se po rasisticku.