Hra na protektorát, nebo televizní fikce odměněná zlatou mincí?

Rodiny cestují časem a zastaví se v období Protektorátu. Ve stavení a dobovém oblečení zažívají nejrůznější situace spojené s životem v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Veřejnoprávní televize využívá trapnomagie reality show, aby současné mládeži ukázala, jaké to mohlo být v období nacistické okupace. 

Při vykládání historie a jejím přibližování současní veřejnosti je třeba dbát na to, aby nedošlo k překročení pověstného rubikonu, kdy se pokus přiblížit historické události mění v provokaci, nechutnost nebo zneuctění obětí, jež byly nacismem utýráni, případně jakkoli popotahováni. Je reality show správnou cestou k interpretaci dějin? Na televizních obrazovkách se nepáchá Dovolená v protektorátu……..kamery sledují “obyčejné lidi” v neobyčejných, často nepochopitelných situacích. Česká televize svým způsobem napodobuje praxi zahraničních televizních společností, jež se nejrůznějšími způsoby pokouší o přiblížení dávno minulých časů do mysli komercí zkaženého diváctva. Upoutávka před uvedením prvního dílu vypadala kontroverzně. Utvářela zdání, ve kterém se současníci potýkají hned s první vteřinou s nástrahami protektorátního režimu ……jenže zdání klame…..

Famílie není hozena do vody, ale je dlouhosáhle představována…….hlavní materií, jakýmsi vyvrcholením prvního dílu je návštěva v mincovně, kde se účastníci “historické výpravy” seznamují s cenou, jež je na konci možná očekává. Historický exkurz se nenachází na pomyslném piedestálu číslo jedna. Rodinka se do reality show nevrhá kvůli zážitku a zkušenosti, jaké to kdysi mohlo být………historie je pouhou rekvizitou…..senzací, jež může za raritní koncept a následný raritou opředený vzhled, kdy lidé v historizujících kostýmech soutěží o cinkavé zlaťáky. Na samotě, s kravičkou, pašíkem i maličkou kadibudkou v povzdálí budou soutěžící bojovat kvůli svému osobnímu štěstí a jen tak náhodou se setkávají s pseudorealitou scénáristů, jež na účastníky uprostřed samoty kladou nejrůznější nároky.

Je historickými rekvizitami provázená reality show pro náhodného diváka zajímavější, než například Výměna manželek, kde se to sprostými výrazy i omšelými domácnostmi současnosti jen hemží? Nikdo na Nově nemusí čekat čtvrt hodiny na to, než se rozvine děj a nikdo nemusí na rozdíl od reality show na České televizi přemýšlet nad tím, co že to sleduje. Manželky už od začátku rozjíždějí jednu akci za druhou, zatímco budoucí obyvatelé protektorátu se pořád ošívají nasednout do časostroje a korzují si to večerními obýváky v džínách, tričku i sukních….divák se dozvídá, kdo si kolik vydělá za týden a kolik si za to může koupit……..k čemu je to všechno užitečné?

Exkurze do minulosti notně pokulhává. Gestapák, dokonce ani prohledání statku nacisty historickou reality show nevylepší. Má žití na samotě bez vymožeností dneška něco přímo společného s protektorátem? Je snad statek unikum přesně pro období protektorátu? Pokud se dnes vytváři televizní realita protektorátu……..bude někdy v budoucnu existovat televizní realita koncentračního tábora? Kde je pomyslná hranice “obohacení” se na úkor historických událostí? Obyvatelé Protektorátu Čechy a Morava se museli potýkat s poměrem tehdejší doby…..neměli na vybranou a dokonce nikde na konci nečekaly zlaté mince jako omluvenka za velmi bolestné příkoří……je vůbec správné požadovat po médiích chování podle zásad morálky?