Dělnická mládež pochodovala Brnem

Dělnická mládež zapomíná na choutky o vlastní straně a v ulicích moravského Brna zkouší další demonstraci, tentokrát s názvem “Evropo povstaň” . Na první májový den se brněnští neonacisté rozhodli rozdávat lásku do širého okolí. Milan Hroch, hlavní organizátor akce, jež je také bývalým členem Národního odporu, nelenil a na sociálních sítích se pochlubil s přislíbenou podporou neonacistů ze zahraničí.

Pokračovatelé italského fašizování pomohou morálně podpořit Dělnickou mládež, která hlavně díky Lamprechotvi a jeho mužíkům v triku mívá o něco zářivější lesk, než Vandasova “školička demonstrací z výtahu”. Kam přišli mladí hulváti s ozubeným kolem, tam se k nim přidali další stejně přihlouplí ultrapravicoví aktivisté. Kromě přislíbené ideové pomoci z rukou Mettea Caponettiho (jež nakonec nepřišel) nechyběla v brněnských ulicích také podpora moravistů, jež znovu projevili svou loajalitu k zahnědlé tónině lidského smýšlení. Rudozlatý prapor se znakem Moravanů se mihotal ve stínu jarního větříku spolu a bílými ratolestmi Dělnické strany sociální spravedlnosti.

brno_vandas
Zdroj: internet

Tomáš Vandas za improvizovaným řečnickým pultíkem ozdobeným vlajkou Dělnické mládeže vypadal opravdu komicky. Neonacisté začali scházet na Náměstí Svobody od druhé hodiny odpolední. Odtamtud mají namířeno po Masarykově třídě na hlavní nádraží, Divadelní a Roosveltovu ulici na Moravské náměstí, ze kterého ukončí svou pouť hlavním městem Moravy opět na pověstném “Svoboďáku”. Na sociálních sítích si extrémisté dodávají několik dnů odvahu. Posílají ideové soupeře do plynu, vyzývají k razantnímu odporu….snad aby využili poslední příležitosti, při níž si Vandas může čtvrtinově napravit svou reputaci.

Podle odhadů se před začátkem akce počítalo s pěti stovkami neonacistů, zatímco na straně iniciativy V Brně neonacisty nechceme bude minimálně 1500 lidí. Odpůrci neonacistů začali zaplňovat Malinovské náměstí s cílem zaplnit také Divadelní ulici, po které se neonacisté chtějí dostat do centra Brna. Ihned při pohledu na dav extrémistů bylo jasné, že odhady počtu účastníků demonstrace byly značně nadhodnocené. Místo pěti stovek sympatizantů Dělnické mládeže, se na prvomájovou ultrapravicovou “veselici” přišlo podívat na 200 lidí. Ķ nim začal hovořit Erik Lamprecht následovaný Tomášem Vandasem.

brno_dsss
Zdroj: internet

Agroskinheadi se týden před začátkem pochodářského tažení domlouvali nejen na uzavřených skupinách na Facebooku, ale také využívají uzavřených debat na Darknetu. Předávali si seznamy domnělých nepřátel, na které by si měli dát jednotliví účastníci z řad neonacistů pozor. Předpokládají, kdo se zúčastní a kdo nikoli…..lidé se nebojí a přicházejí na Malinovského náměstí, kde se v půl třetí odpoledně schází na tisíc aktivistů. Mezi nimi je také náměstek náměstek primátora Matěj Hollan, bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, místní umělci i další politici, jež nesouhlasí s tím, aby v ulicích pochodovali white trash extrémisté. 

Trnem v oku skomírajícího Tomáše Vandase je Evropská unie, protože chce přivádět do Česka imigranty. Nedělnický vůdce radikálů využívá situace a neváhá před emocemi nabušenými holohlavci vytasit nedávnou virální zprávu o víčkách, přistěhovalcích a těžce nemocných dětech “Jestli v tomto uměle udržovaném uskupení zůstaneme, tak budeme muset živit cizí děti imigrantů a přitom nemáme peníze ani pro ty naše. Dejme jim víčka od petlahví a našim nechme peníze“. Lamprecht opírající se o fotbalové chuligány, agroskinheady a další spřátelené skupinky Dělnické mládeže děkuje iniciativě Nechceme, aby Brnem pochodovali neonacisté a považuje jejich akci za skvělou reklamu, bez níž by se údajně nedostali Lamprechtovi mládežníci do povědomí médií: “Díky nim se naše shromážděni dostalo do povědomí. To oni jsou fašisté a brání nám projevit svůj názor. Ukažme jim při pochodu, ze my jsme spořádané těleso a oni jen uřvané opice.”

brno_mladez2
Zdroj: Internet

Ultrapravicoví extrémisté s některými transparenty vypadali opravdu komicky. Tvrdí na nich, že nejsou rasisté a zároveň se dvojsmyslně odkazují jak na Generaci Identity, tak na to, že oni jako ochránci patriotismu znají stou identitu. A proto si zvyšují ego s pomocí bílých vlajek s lvíčaty uprostřed. Znají svou identitu, a přesto si za pomoci white music přibližují období náboženského fanatismu kalicha i vozových hradeb, protože oni samotní, často nevzdělaní a mládím políbení nacionálové neumí nic jiného, než demonstrovat a útočit na slabší jedince, protože by si na jinou sortu národa nedovolili.

Vlajkonošové se přidávají dopředu, kde v defilé kraluje Vandas se Štěpánkem. Výraz v jejich obličejích je vskutku povzbudivý. Možná se jim v hlavách honí trpkost reality, v níž kdysi “slavný” nacionál odchází do zapomnění, aby následně uvolnil cestu ostatním xenofobům v řadě.

brno_dsss_pochod
Zdroj: internet

Za skandování neonacistů “Postavme se vládě, proti jejich zradě” se dav nacionálů dal do pohybu. Divadelní ulice je s ulicí Koliště zablokovaná odpůrci neonacistů. Ti skandují  “Brno blokuje“, “Náckové neprojdou” a “Naší zbraní je solidarita“. sedí na zemi, drží se za ruce a policie za pomoci aut nedovoluje, aby se dva názorově opačné proudy střetly.

Neonacisté vědí, že je Divadelní ulice zablokovaná, a proto se ji snaží skrze ulici Koliště obejít. Když zjistí, že je i tato část města aktivisty zablokovaná, začnou jako stádo přežvýkavců bučet, pískat a skandovat “Budeme tu klidně do půlnoci“.  Thor Steinar, Lonsdale i dalšími “módními” značkami  oblíbenými neonacisty se míhají před objektivy reportérů.  Policie nasměrovala neonacisty do centra k Moravskému náměstí.

brmo_dsss
Zdroj: internet

Policie za pomoci koní, slzného plynu, gumových projektilů, obušku a těžkooděnců vytlačila blokádníky z křižovtaky Koliště Moravské náměstí. Zásah odpovídal předpisům, zatímco podle svědků někteří aktivisté neuposlechli několika výzev policie. Dav lidí si skutečně nemůže určovat, co má a nemá být. Účastníci blokování říkají, že ve čtvrté řadě nebylo výzvy policie slyšet.

Nicméně, přesto všechno lidé byli povinni uposlechnout a pokud tak neučiní, musí jedinci počítat s případnými následky. Vykládat si zákony po svém a chtít demokracii jen pro někoho je hloupé. Zbytečně hysterizující chování zavinilo zadržení 57 blokádníků, jež byli v antonech odvedeni na policejní služebny, kde byli legitimováni a následně podali vysvětlení ke svému jednání. Jeden blokádník díky opilosti zůstal v cele.

Blokovači svým jednáním neonacisty vyhlíželi s cílem dopustit se přestupku i případné provokace. Kdyby si protestující posedali kolem trasy, otočili se k náckům zády a nevšímali si jich, případně pokřikovali hesla, měl by protest odpůrců neonacismu jiný ráz. Demonstrace byla povolena, blokáda nikoli a podle zákona nikdo nemůže blokovat povolenou demonstraci. Blokování na Moravském náměstí v Brně se zúčastnil například Martin Uhlíř, jež byl také mezi zadrženými. Demonstroval proti neonacistům, zatímco svými aktivitami podporuje banderovce(ukrajinské fašisty) například tím, že se podepsal na vlajce určené šéfovi ukrajinských fašistů. I tím bylo blokování v centru Brna poněkud ušpiněno. 

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/pechlukas/videos/10204187165774980//” width=”550″/]

Ultrapravicová scéna se štěpí. To je také důvod nízké účasti na demonstracích ultzranacionalistů. Dělnická mládež teoretizuje o osamostatnění, protože je Vandasem strhávána ke dnu, Generace identity přijímá bývalé členy DSSS a někteří členové Dělnické mládeže má blízko ke Generaci identity, odkud je to jenom kousek k Bartošově straně, jež nedělá nic jiného, než že vybírá členské základny ostatní ve svůj prospěch.

Zlatým hřebem brněnského pochodování byl koncert, na kterém platí přísný zákaz fotografování i pořizování jakýchkoli záznamů. Dá se očekávat, že se na takové akci budou někteří neonacisté projevovat po svém s pravačkami ve vzduchu. Za zvuků kapely Karlos Band a dalších se neonacisté opijí se a následně se z Brna rozprchnou pryč do svých domovů. Pro Česko a pro demokracii v této zemi je jedině dobře, že neonacisté nejsou schopni uspořádat žádnou větší demonstraci.