Saudská Arábie vraždí šíity v Jemenu

Saudská Arábie bez svolení Rady bezpečnosti OSN bombarduje území Jemenu. Konflikt eskaloval do obrovských rozměrů. Má za následek stovky mrtvých a tisíce zraněných. Většina z obětí jsou především civilisté. Situace v hlavním městě Saná a dalších třinácti z dvaceti dvou správních celků Jemenu je velmi vážná a oblasti jsou zasaženy nezměrným násilím.

Dokonce nálety byl bombami Saudů postižen Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Rijád společně s dalšími sunnitskými vládami útočí proti Hútijům, kteří Jemen dohnali na pokraj občanské války. Následky leteckých útoků jsou opravdu velmi vážné. Více než polovina dětí v Jemenu trpí podvýživou, a podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí 61% obyvatel Jemenu potřebuje humanitární pomoc. Válečný konflikt zabraňuje dostatečnému financování humanitárních programů. Pro rok 2015 je potřeba pro poskytnutí pomoci osmi milionům lide, v nouzi sehnat na 747,5 milionu amerických dolarů. Z toho přibližně 285 milionů amerických dolarů je potřeba k poskytnutí pomoci lidem, jež se nacházejí přímo v kritickém stavu. Přes pět milionů lidí potřebuje pomoc s dodávkou potravin nebo poskytnutí akutní lékařské péče.

Ještě nedávno saudský velvyslanec Adel al-Jubeir sliboval na tiskové konferenci ve Spojených státech amerických, že Saudská Arábie udělá všechno pro to, aby ochránila jemenskou vládu od její kapitulace. Za slova plná ochranitelských gest vůči diktátorovi dostal velvyslanec pochvalu a obdiv od všech přítomných pohlavárů. Legitimita vlády saudských sousedů bude ochráněna za pomoci stíhaček a dalších spojenců. Zatímco média hovoří o dění v Sýrii, o hrůzách z Jemenu prozatím mlčí. Saudská monarchie je Západem vyzývána pomocí nejrůznějších diplomatických výzev k tomu, aby ochraňovala stabilitu regionu. I proto v roce 2011 saudské národní gardy společně s pákistánskými žoldáky vtrhly do sousedního Bahrajnu, aby krutou cestou pomohli místnímu vládci rozdrtit protesty.

Nadšení z kroků Saudské Arábie sdílejí kromě některých amerických politiků, ale také politici z nedalekého Izraele. Proč by také ne, když šíitská frakce Ansal Allah  je nepřítelem Tel Avivu číslo jedna a každý, kdo je ideovým přítelem Íránu, je zároveň i proto nepřítelem Izraele. Není proto divu, že politici Svaté země schvalují jednání Rijádu. Izraelská politika měla vždy blízko k diktátorským režimům. Saudský režim nemá žádný problém spolupracovat s Izraelem v jakékoli politice omezující vliv Íránu. Ne jinak je tomu i nyní ve věci Jemenu. Saudská Arábie těží z vynikajících vztahů díky své kampani vůči Ansar Allah. Francie prodává Rijádu vojenskou techniku za miliardy dolarů. Spojené státy americké se chovají podobně. Šíitské milice se v Jemenu poprvé objevily zhruba před dvěma desetiletími. Chtěly se podílet na vládě jinak sunnitské vlády. Saudská Arábie vede v Jemenu zcela jasně protišíitskou kampaň, ve které jde o spor o autoritu, moc i bohatství.

Říše i kolébka wahhábistů je zneužívána k nastolení pořádku tak, aby setrvalý stav v regionu vyhovoval potřebám saudských spojenců. Pouštní království formuluje invazi do jiného státu jako politiku ochraňující region před chaosem. Přitom Šíité jsou pro Saudy velkým nebezpečím, protože by mohli například na jihu země vyvolat ještě větší rebélie, které by branná moc nedokázala zastavit. I proto se vojáci se svými spojenci vrhají do Jemenu. Rijád nebude tolerovat jakékoli přátele Teheránu poblíž svých hranic. Saudská Arábie se vměšuje do vnitřních záležitostí Jemenu, přesto nikdo proti takovému počínání v médiích neprotestuje. To bude nejspíš tím, že si ostatní buď zvykli na po desetiletí trvající praxi, nebo je jim to jedno, protože Jemen je dostatečně daleko od Západu, který si pro svou hru se slovy vybral Islámský stát.

Jemen je obětí velmi aktivní křížové palby, kdy dochází k ohrožování lidských životů bez rozdílu věku. Vlivem bombardování a aktivit válčících stran dochází k vysidlování míst a vznikají další bezdomovci, o které se musí postarat nevládní organizace. V oblastech, kde panuje násilí, fungují velmi špatně nemocnice. Druhá největší nemocnice v Saná byla částečně evakuována kvůli tomu, že se nachází v blízkosti vojenské základny. Očekává se, že k plné evakuaci dojde v nejbližších dnech. V některých oblastech zdravotnická zařízení nefungují vůbec, a dokonce nejsou schopny poskytovat ani rychlou záchrannou pomoc a nemocnice nemají ani pohonné hmoty do generátorů.

Červený kříž společně s Lékaři bez hranic s dalšími organizacemi dělají, co mohou, aby pomohly zraněným a těžce zkoušeným Jemencům. Světová zdravotnická organizace hledá cestu, jak více než osmdesáti tisícům poskytnout léky, krevní zásoby, kyslíkové bomby a fyziologické roztoky. S uzavřením všech přístavů a letišť v Jemenu to je opravdu velmi složitý úkol. V Dubaji se připravují alternativní způsoby přesunů výše zmíněných předmětů. Zbývá doufat, že snad dojde k nějakému smysluplnému řešení, jež by pomohlo zraněným získat náležitou zdravotní péči.

Bude se OSN skutečně zajímat o dění v Jemenu? Prozatím Saudská Arábie útočí a vraždí civilisty. Celý konflikt připomíná sektářskou mstu, kdy wahhábisté vraždí, protože mají příležitost vyřídit si účty s šíity