Newyorský dopravní podnik musí zveřejnit islamofobní reklamy na autobusech

Newyorský dopravní podnik musí na základě rozhodnutí soudce Johna Koeltla zveřejnit islamofobií prosycené reklamy na svých autobusech. Dopravce má od rozsudku třicet dní na podání odvolání. Krajně pravicové hnutí American Freedom Defence Initiative využívá ústavou zaručených dodatků, pomocí nichž může bez obtíží prezentovat na veřejnosti xenofobní názory, které z mělkého hrobu probouzejí antisemitismus společně s nenávistí namířenou vůči muslimům. Martin Konvička s IVČRN by zajisté z podobného rozhodnutí v Česku plesali radostí.

Po velmi agresivních bannerech na prsní implantáty a kondomy tak Newyorčané na vlastní oči uvidí v podchodech i na veřejných dopravních prostředcích prezentaci xenofobie. Islamofobové svým blouzněním ohrožují americkou společnost, když nenávistnými výroky vyzývají islamisty z Al-Kájda, Boko Haram, Islámského státu či některé jiné radikální organizace k radikální odpovědi, kterou může být sebevražedný atentátník uprostřed přeplněných newyorských ulic. Reklamní kampaň “Zabíjení Židů je vyznání, které nás přibližuje k Alláhovi – Hamas MTV – To je jeho džihád, jaký je ten váš“, skutečně nemůže usilovat o nic dobrého. Je to zbytečné vyzývání k radikalizaci, umělohmotná podpora vytváření předsudků, kdy si i malé dítě má při pohledu na muslima představit masového vraha židů, nemilosrdného tyrana, kde džihád znamená pouze vraždění, i když význam džihádu je totálně jiný.

newyork_reklama
Zdroj: Twitter

Za pomocí dodatků v americké ústavě útočí sionisté vůči předem vybrané skupině lidí. Každý, kdo je muslimem je ve jménu plakátu přemalováván do podobenství atentátníka, a to i přesto, že z více jak 1,5 miliardy lidí je sotva 100 tisíc lidí, kteří vyznávají ultraradikální wahhábismus. Je to podobné jako se sionisty, jež ve jménu nenávisti útočí vůči jinověrcům, Palestincům a kritikům politiky Státu Izrael. I když sionisté většinou představují vedení židovských organizací a asociací, nikdo nemůže tvrdit, že všichni židé jsou rasisté, islamofobové a kulturní šovinisté považující židovský národ za vyvolený.

Generalizace jsou projevem hlouposti, nevyzrálosti a ochoty ponoukat ostatní ke stejnému druhu nenávisti. Každé náboženství má radikály ochotné pozabíjet představitele druhého náboženství nebo jiné kultury. V islámu jsou to islamisté například z Boko Haram, Al-Kájda, Al-Šabáb….., v křesťanství klerofašisté, v judaismu jsou to sionisté, v budhismu jsou to sektáři například z hnutí Bodu Bala Sena a řada dalších. Tito radikálové vytvářejí velmi malou část věřících. Stejně je tomu u židů i muslimů. Například v Židovské obci v Praze je podle statistik 1 700 členů a z toho je pouze 10 % sionistů(ortodoxních židů). Ostatní židé tvoří obyčejné věřící, jež neuznávají názory nejvyššího rabína Davida Petery, který je známý především svými výroky o Palestincích, Gaze a lidských právech:

“No a nyní muslimští představitelé, ale nevím vlastně jestli to s islámem má něco společného, umějí narafičit dobré záběry. Naranžují kečup, přivedou reportéry: „Jaká hrůza! Izraelská armáda zase zabila civilní obyvatelstvo!“ Pak se ti figuranti provětrají a už zase přichází nová skupina reportérů… Potom vycházejí články, jak izraelská armáda ničí a zabíjí ty chudáky. Nikdo se moc neptá, zda do toho domu, který vybouchl, volala předem izraelská armáda, ať jej vyklidí, že za hodinu bude bombardovaný. Ale pánové z Hamasu zamkli dveře a to už reportér nevidí, nebo nechce vidět. Pak svět volá: „Podívejte se na ty Židy, na ten apartheid!“ Už je nezajímá, odkud se bere humanitární pomoc, že izraelský daňový poplatník musí zaplatit palestinské výlohy. O tom se nemluví. Prodává se to, co lidé chtějí slyšet, Židé přece nejsou v pořádku, že ano?”

Zdroj: Lidovky.cz, rozhovor Davida Petery

Ortodoxní rabíni, Izrael, izraelská vláda to všechno nepředstavuje obyčejné Židy. Tyto subjekty pouze papouškují názory radikálů, sionismu a tyto názory také rozšiřují, aby nikdo nemohl poukázat na skutečné dění ve Svaté zemi. Sionismus probouzí antisemitismus. Stejně tak činí reklama American Freedom Defence Initiative. Očerňuje muslimy a zároveň židy, kteří islamofobní názory nemají. Tolerance představuje také neútočení vůči kulturně odlišným  jevům. Tolerance představuje odmítání generalizací a předsudků, jež ponižují hodnotu demokracie, lidskosti, soucitu, pochopení…….tolerance není označování a očerňování ve jménu generalizací.

Antisemitismus, stejně jako islamofobie nepatří do moderní společnosti. Oba dva xenofobní názory jsou velmi nebezpečné a neměly by dostávat prostor k propagaci, například ve formě billboardů, plakátů či jiných reklamních prostředků na autobusech, taxících, novinách ,časopisech, internetu a v rozhlasovém vysílání. Stejně tak je tomu u ultranacionálních teorií, jakými je sionismus, fašismus, jinja(nejrozšířenější forma šintoismu za 2. světové války) a další. Ty také nepatří do moderní a demokratické společnosti.

Zadavatel islamofobní reklamy na newyorských autobusech, American Freedom Defence Initiative, je islamofobní organizací pokoušející se neustále o dehonestaci islámu, kdy dochází k vytrhování historických událostí z kontextu a činnost jedince je vykládána jako činnost všech muslimů. V tom se americká organizace podobá ideologii Adolfa Hitlera, kterého nedávno zobrazila na reklamním plakátu

newyork_reklama_hitler
Zdroj: Twitter

Hitler byl nositelem antisemitismu, islamofobové s American Freedom Defence Initiative jsou nositeli moderního antisemitismu 21. století.  V demagogii a nenávisti se oba dva velmi podobají. Proizraelsky orientovaní krajně pravicoví radikálové využívají bezbřehé možnosti ke svojí prezentaci. Rozhodl by soud stejně, pokud by podobné plakáty a transparenty chtěli na hromadných dopravních prostředcích rozšiřovat stoupenci wahhábismu? Rozhodl by soud stejně, pokud by se na “paškál” vzal judaismus? Útoky vůči náboženství jsou hloupé a nemístné, ať se dělají na judaismus nebo islám. Ale, pokud někdo očerňuje muslimy, je to stejné, jako kdyby očerňoval židy. Obojí je nemístné, odporné, podlé, hnusné a poskytuje prostor k radikalismu, islamofobii a antisemitismu.

Soudce John Koeltl otevřel svým rozhodnutím Pandořinu skřínku a napomohl k nahlodání demokracie ve Spojených státech amerických. Extrémismus se v demokraciích rozšiřuje nejlépe za využití nástrojů demokracie. Pokud lidé každý den uvidí nenávistné hlášky, osvojí si nenávist, dostanou ji do podvědomí a vůči islamofobii budou tolerantnější. A o to prosionistické organizaci American Freedom Defence Initiative jde především.