Média svou tvorbou podporují předsudky vůči Romům

Minorita je v určitém slova smyslu závislá na médiích. Podle toho jak je vykreslována v jednotlivých filmech, reklamách, hudebních klipech nebo obrázcích, dochází k vytváření stereotypních forem názorů na minoritu. Celostátní televize ve velmi populárním seriálu použije Roma jako zloděje nebo aktéra dopravní nehody, jež vzápětí od incidentu ujede. Policisté ve filmu neopomenou vystřihnout některou z xenofobních pravd a popularita jinak pokleslého díla je předem zaručena.

Národu, který je ve své podstatě velmi nakloněn latentnímu rasismu, je velmi jednoduché podsouvat falešné pravdy utvářené na společné podjatosti a nenávisti ke stigmatizované menšině. Lež, jež je stokrát opakovaná se stává nevyvratitelnou pravdou. A tak to působí také u Romů. Jsou do filmů strkáni do pozic dělníků, nižších manuálních pracovníků a málokdy Roma jako herce ve filmech uvidíte v pozici lékaře, právníka, vysokoškolského studenta. Je vytvářen xenofobní obrázek o tom, že Romové neumí nic jiného, než manuální práce a u těch se v oživlých obrázcích chovají jako nemakačenkové, alkoholici, nebo lidé neschopní jakékoli smysluplné komunikace.

Média mají obrovskou moc. Jsou největší hybnou silou schopnou narušit šeď mediálního rasismu a zároveň jsou také největší hybnou silou pohnout s latentním rasismem, který by mohla, pokud by média chtěla, posunout blíže na okraj názorových střetů. Bohužel, ochota médií být ochráncem lidských práv je upozaděna touhou po zisku a co nejvyšší sledovanosti, či čtenosti. Rom ve filmech je obvykle nositelem nepěkných vlastností. Sem tam něco ukradne, nebo způsobí dopravní nehodu, ze které ujede a ještě ke všemu se chová k ruce zákona jako neandrtálec. Další podpora xenofobie a předsudků je na světě.

komparz

Nedávno se na internetu objevila nabídka na komparz. Opět šlo o roli dělníka, respektive kopáčů. „Pro natáčení nového českého filmu se hledá do komparzu několik desítek Romů – mužů, různých věkových kategorií, kteří budou představovat kopáče provádějící ruční výkopové práce“, stálo na reklamní nabídce k filmu. Romové se mají ozvat buď na mobil, nebo mohou využít vytvořené akce na Facebooku. Režiséři se chovají jako malí kluci zastydlí někde v devadesátých letech minulého století. Ožívají přímo nebo nepřímo rasismus, živí předsudky s nenávistí, zatímco romským hercům, nebo amatérským komparzistům vyplácejí odměny za spoluvytváření na předsudcích vytvořeného obrazu romské komunity.

Přímá i nepřímá propagace rasismu vynášela za každého režimu a za každého režimu byla stejně prohnilou, kdy na jedné straně stáli ti jakoby společensky vyšší tvůrci jednolitého obrazu, zatímco na druhé straně pověstné barikády postávali romští herci nebo komparzisté ochotni udělat kvůli uchování vlastní kariéry v majoritní společnosti doslova cokoli. Dokud nedojde ke změně a Romové budou znázorňováni v médiích jako normální lidé, stejní jako majorita, poté se stále jako společnost budeme plácat na mrtvém, tábornicky rozděleném bodě.