Většina artefaktů zničených v Mosulu byly kopie

Extrémisté svou moc staví na příbězích. Potřebují vytvořit obrázek barbarů, se kterým se jednodušeji shánějí noví radikálové. Vytvářejí image nesmlouvavých následovníků cháridžovského učení, kvůli kterému jsou ochotni bez ohledu na cenu prastarých artefaktů zničit památky na minulé civilizace. Ve světle islamofobních nálad architekti zla vymýšlejí alternativní podobu sebe sama, která ale ve skutečnosti s realitou nemá nic společného. Alternativa je určena veřejnosti, zatímco pravý obrázek je dostupný vybrané sortě vyvolenců, nebo expertům, jež se s následky chování extrémistů setkávají například na tolik okrajově zmiňovaném černém trhu.  

Snad nejznámější jsou videozáběry náboženských fanatiků Islámského státu, jež hlava nehlava buší kladivy v Mosulském muzeu do sošek z období Asyrské říše. Již tenkrát, 1. března 2015, jsme na Hrebenar.eu polemizovali, zda se skutečně jedná o originály, nebo falzifikáty. Odborníci z britského muzea, znalci umění na nejrůznějších blozích, v nejrůznějších článcích, ale také ve veřejných prohlášeních upozorňovali na to, že by se nemuselo jednat o originály, ale o kopie, „sádrové odlitky“, jejichž ničení je pouze obřadním aktem pro „západní média“.

Mezi nimi byl například také Peter Stone, předseda britského Národního výboru modrého štítu zabývajícího se ochranou kulturního dědictví v oblastech konfliktů, který tehdy k celé věci poznamenal, že teroristé, jež na videu ničili historické památky, jsou v odborných kruzích známi jako zdařilí obchodníci s uměním na černém trhu. Ničí napodobeniny, odlitky ze sádry, zatímco původní artefakty za přemrštěné ceny prodávají na černém trhu zájemcům.

Záhada je odhalena. Ředitel Bagdádského muzea pro televizní stanici Deutsche Welle prozradil, že „ starověké sochy, které ozbrojenci Islámského státu minulý měsíc rozbili, byly prokazatelně přesné repliky vzácných artefaktů iráckého dědictví.“ Originály zničených soch se nacházejí v Bagdádském muzeu. Totéž potvrdil vedoucí oddělení starověku Úřadu iráckého kulturního dědictví, Fawzye al-Mahdi. Důvod, proč se sochy rozpadaly tak snadno, je jednoduchý. Byly vyrobeny ze sádry.

Vyhoštěný guvernér Mosulu, Atheel Nuafi, ovšem uvádí, že minimálně dva artefakty, okřídlený býk a socha boha Rozhana byly originály a nikoli kopiemi.  Nicméně, nic to nemění na tom, že většina artefaktů z videa jsou kopie a nikoli originály, jak uváděla některá média.