Ultrapravice se sešla v Petrohradě na Mezinárodním ruském konzervativním fóru

S nadsázkou by se dalo říct, že co nestihl Hitler, to dnes dokáží stoupenci xenofobních uskupení, jež se v Rusku rodí jako houby po dešti. Pasují se za ochránce všeho ruského, spojují se s místní církví, aby následně za doprovodu neschopnosti místních úřadů plánovali útoky vůči homosexuální komunitě, kterou se Kreml předběžně rozhodl pod tíhou lejster pohřbít do věčného zapomnění. Je tragikomické, že Leningrad, který sám trpěl 900 dní obléhání nacistů, nyní hostil zasedání novodobých náckoidních uskupení.

Pod rouškou konzervativismu se organizují nejrůznější schůze, na kterých se neoslavuje nic jiného, než fašistický, neonacistický a rasistický pohled na svět, protože matička Rus je podle přítomných radikálů nejvíce ohrožována minoritami, včetně přistěhovalců.

Jednou z takových akcí by mohlo být Mezinárodní ruské konzervativní fórum, které 22. března 2015 konalo v Petrohradě v tamějším hotelu Holiday Inn, před kterým se shromáždila skupina demonstrantů. Transparenty jasně naznačovaly, jaká akce se uvnitř koná. Oficiálně se přijelo diskutovat o ochraně ruských tradic a zájmů ruského národa. Ale přítomnost skinheadů doprovázená mladíky z nejrůznějších neonacistických sdružení napovídá, o co všem pozvaným ve skutečnosti jde. Po více než sedmdesáti letech se milovníci Adolfa Hitlera, popírači holocaustu a fanoušci apartheidu sešli, aby společně poklábosili o škodlivosti Evropské unie, nebezpečnosti Spojených států amerických a prospěšnosti prezidenta Vladimira Putina, který s pomocí nových zákonů přispěl k ultranacionalizaci státu i posílení církve, jež je nyní Kremlu blíž, než kdy předtím.

Hlavním organizátorem xenofobní sešlosti byla ruská, krajně pravicová strana Rodina. Je to uskupení třiceti nacionalistických a krajně pravicových skupin. Byla založena v roce 2003 současným místopředsedou ruské vlády, Dmitrijem Rogozinem. Strana je známá především svým antisemitským vystupováním, nenávistí k homosexuálům, islámu a multikulturalismu. V roce 2005 devatenáct členů Státní dumy, včetně členů Rodiny a komunistické strany, podepsalo petici směřovanou generálnímu prokurátorovi, v níž signatáři požadovali, aby byly v Ruské federaci zakázané židovské organizace.

Rodina pozvala spoustu zahraničních hostů, propagátorů ultrapravicové politiky, z nichž některé podporují také ruské, Kremlu blízké, bankovní ústavy. Mezi pozvanými byla například bulharská Ataka, rakouská Strana svobodných, Srbská radikální strana, italská Aliance pro mír a svobodu, Forza Nuova, německá NPD tolik blízká Vandasově DSSS, švédská Svenskarnas Parti, Zlatý úsvit, Národní demokracie z Belgie, nebo dánská Danskernes Parti.

Jediný, kdo odmítl ruskou pozvánku na společné debatování, byla „královna“ francouzského rasizování a očerňování islámu, Marine Le Penová. Připravuje se na prezidentské volby a navíc pravděpodobně nechtěla být spojována s Ruskem kvůli nedávno poskytnuté několikamilionové půjčce, kvůli níž byla médii označována jako nástroj Putinova pokusu o rozkol Evropské unie.

Roberto Fiore z italské Forza Nuova tak opatrný nebyl a dokonce v Rusku vidí třetí Řím, který zdědil římskou císařskou korunu prostřednictvím Byzance. Na setkání xenofobů projevil Rodině a kremelskému režimu věrnost, když dodal, že Rusko je jediným schopným protivníkem vůči sjednocování Evropy, liberalismu a islámskému fundamentalismu. Možná bude mít krapet štěstí a dostane několik set tisíc dolarů z některé k ultrapravici nakloněné banky. Fjodor Biryukov ze strany Rodina by nejradši, kdyby všechny „konzervativní“ strany byly sjednocené pod společnou střechou, protože jedině tak by mohly společně praktikovat jednotnou vizi ultranacionálního ráje na světě. Rodina se tituluje do role ochranitele jednobarevného, bílou barvou přesyceného vesmíru, a proto ohlašuje začátek nové „konzervativní“ revoluce, kde na nejvyšších místech stojí pracovitý otec – dělník vychovávající potomka k nehynoucímu nacionalismu, doprovázený ženou rodičkou, matkou opatrovatelkou odmítající cokoli cizího, neřkuli multikulturního.

Samotný Putin, poté co byl opětovně zvolen v roce 2012, považuje sám sebe za ochránce konzervativních křesťanských hodnot, a proto také ostře vystoupil vůči Pussy Riot, protože uskupení „tanečnic“ v chrámu božím nahlodává církev jako garanta ultranacionalistické politiky státu. Šéf Kremlu se zároveň tituluje za antifašistu, ale zatímco zcela správně poukazuje na fašismus na Ukrajině, tiše souzní s domácími neonacisty, jež také prostřednictvím „konzervativních“ partají zasedají v Dumě.

Zatímco si předseda Národní demokratické strany, Konstantin Krylov, dělal z přítomných demonstrantů legraci a říkal, že „Přišel, aby viděl ty hrozné fašisty, ale nemohl žádné najít“, takový Roberto Fiore z italské Forza Nuova se netajil tím, že značnou část své kariéry „bránil fašismus“ a dokonce poznamenal, že „85 procent lidí v Itálii, vám řekne, že fašismus udělal mnoho dobrých věcí, která vyvolala obdiv na celém světě“. Mimochodem Fiore musel v roce 1980 utéct do Británie poté, co na něj Itálie vydala zatykač v souvislosti s výbuchem na vlakovém nádraží v Bologni, který zabil na 85 lidí. Ze spáchání tohoto teroristického činu byla obviňována buňka krajně extrémistického hnutí, jehož byl Fiore velmi vlivným členem.

Je směšné, co všechno je možné považovat za konzervativismus. Je to Fioreho inklinace k fašismu, nebo silní antiamerikanismus, ve kterém vidí italský nacionalista Rusko jako osvoboditele od americké nadvlády? Těžko říct, co je nacionálům bližšího. Mezi přítomnými diskutéry na fóru nechyběl ani německý europoslanec Udo Voigt z NPD. Ten je známý především tím, že považuje Hitlera za „velkého státníka“ a krom toho je také popíračem holocaustu, o kterém tvrdí, že počet obětí byl značně nadhodnocený. Je to vskutku zajímavá společnost. Třešničkou na dortu byl řecký Zlatý úsvit. Eleftherios Synadinos si stěžoval na zatčení vůdce úsvitářů a počínání úřadů označil za „pronásledování“. Xenofobní Řek vidí symboliku v zahájení soudního procesu naplánovaného na 20. dubna. Pravděpodobně si ve svém srdéčku postesknul nad tím, že Nikolaos Michaloliakos bude souzen za vraždu levicového hudebníka na den Hitlerových narozenin.

Takový Jiří Vyvadil by nad proruskou rétorikou na Mezinárodním ruském konzervativním fóru zajisté zaplesal radostí.  Ostatně, i na Vyvadilově proruské demonstraci byli mezi přítomnými kromě nacionálních bolševiků také představitelé ultranacionální Národní demokracie, Ladislav Zemánek.  Jak se zdá, existují styčné body, nad kterými jednotlivá uskupení bez obtíží naleznou společnou řeč. Koncem dubna do Prahy zavítá Le Penová, a tak sjednocování xenofobně laděné scény bude pokračovat dál na plné obrátky a možná i tato scéna má ruské pozadí. Kdo ví……