Drony nad Paříží jsou stejně nebezpečné jako drony nad Pákistánem

Drony nad Paříží, nebo drony nad Pákistánem? Je v tom nějaký rozdíl? Na obou místech žijí civilisté, jež nemají nic společného s politiky, armádou, teroristy, extrémisty…přesto všechno, tisíce kilometrů daleko od hlavního města milenců je přelet jestřábů smrti téměř obyčejnou událostí. Moderní technologie umožňují vraždění na dálku. Voják ve vyhřáté budově drží v ruce joystick a jako v nějaké pochybné hře pohybuje letadýlkem nad afghánskými, iráckými nebo dokonce pákistánskými vrcholky a pohybující se černé bodíky na monitoru přestanou utíkat pryč. 

Hon za terorismem ukazuje cynismus Západu, kdy bezpilotní stroje v určitých částech světa nejsou špatné, zatímco nad městy a vesnicemi v Evropě či nad americkým kontinentem jsou nebezpečím terorismu. Počítače a vycvičení zabijáci moderních časů neznají slitování. Všichni obyvatelé afghánského, iráckého a dokonce pákistánského venkova jsou v potencionálním ohrožení. Každý okamžik jim může nad hlavami přelétnout dron se zásobou raket, nábojů, či jiného zbrojního arzenálu. Každý, kdo v osudný okamžik nestihne utéct do úkrytu, může skončit na márách, protože generálové tisíce kilometrů daleko se rozhodli povraždit teroristy společně s civilisty.

Zatímco islámský kodex války nezná boj s létajícími třískami jako vedlejší efekt, západní armády takový zápas s nepřítelem praktikují s železnou pravidelností. Vojenští konzolisté sledují několik týdnů určenou oblast. Studují kolorit a zvyky jednotlivého místečka, aby poté v médiích opět zazněly zprávy o tom, že se armádní střelci spletli a místo do příbytku šéfa Al-Kájdy střelili raketu do domu vesničana. Válka dronů slouží k rozšiřování legálního terorismu, pomocí kterého si  politici s jednotlivými státy řeší národní zájmy často ukryté za mantrami Evropu ohrožujícího, nebezpečného terorismu.

Za pomoci dronů a bombardérů B-52 zahájili Američané v Afghanistánu a Pákistánu hon na Usámu bin Ládina. Několik desítek dronů operuje v Jemenu, kde američtí poradci zahájili boj proti bojovníkům z Al-Kájdy. Místní vesnice jižního Jemenu jsou bombardovány americkými bezpilotními letouny řízenými z dalekých Spojených států amerických. Byly tyto stroje řízeny teroristy, nebo obyčejnými vojáky? Nebojí se náhodou protiteroristická liga své vlastní medicíny, při níž by mohli umírat například Evropané nebo Američané? Piloti dronů jsou také oběťmi konfliktu, protože nevědí, jak přesně byly zbraně na bezpilotním letounu seřízené a tudíž ani nevědí, jestli kromě zasažených teroristů nebudou mezi oběťmi další civilisté.

Být pilotem bezpilotního stroje, to je velmi náročné povolání. Piloti odpadávají po stovkách a Pentagon těžko hledá nové zájemce, jež by se chopili joysticku, s nímž by podle příkazů bojovali na dálku. Minimálně třicítka lidí se musí podílet na ovládání dronu, další osmdesát jich musí být při zpracování dat. Spojenecký voják dostane příkaz a začne zabíjet. Je nějaký rozdíl mezi bezpilotním letadlem nad Eiffelovou věží, americkým velvyslanectvím a bezejmennou vesnicí uprostřed horské oblasti? V morální ani lidské rovině není. Pákistánec, Američan ani Francouz nejsou  menšími lidmi s menšími právy. Bylo by na čase přiznat si, že protiteroristické aktivity USA a jeho spojenců nejsou nic jiného, než terorismus, jehož by se západní státy dopouštět neměly. Boj proti terorismu je nutné vést tak, aby se co nejméně dotýkal civilistů.

Každý pátý pilot dronu je “klinicky sklíčený” a skoro třetina těchto pilotů prochází vyhořením, které je často následkem naprostého vyčerpání. Piloti malých strojů často pracují 14 hodin denně šest dní v týdnu. Byl by z čistě teoretického pohledu pilot z Al-Kájdy menším teroristou, než jeho “kolega” z Ameriky? Oba dva řídí drony. Oba dva zabíjejí ty, o nichž tvrdí, že jsou teroristy a oba dva při střelbě jako vedlejší efekt zabijí civilisty. A oba dva mají psychické trauma ze zabíjení lidí. Pokud jednoho z nich nazveme teroristou, poté jsou teroristy oba dva. Paříž se obávala terorismu…zažívá podobné pocity zasažené městečko v Afghanistánu?

SDÍLET