Norský chirurg sdělil pravdu o situaci v Gaze a dostal do ní zákaz vstupu

Izrael se postaví proti každému, kdo se rozhodne kritizovat politiku nelidskosti, jež Netanjahu praktikuje na Palestince. Jako kdyby lidé odlišné etnicity nebyli lidmi. Mezinárodní společenství pomocí rezolucí v minulosti “pohlavkovalo” slovně Tel Aviv za jeho chování, ale ve skutečnosti se de facto nic nestalo. Země Davidovy hvězdy dál bere civilisty za rukojmí při svých  vojenských misích, stejně jako pořádá nálety na místa, odkud lidé nemohou odejít. Opravdu si tento blízkovýchodní státeček, jež nezákonně okupuje Palestinu, může dovolit páchat za bílého dne i temné noci masakr civilistů?

Zvukový záznam článku:

[soundcloud]http://soundcloud.com/hrebenareu/28-12-2014norsky-lekar-gaza[/soundcloud]

———————————————————————-

Norský chirurg Mads Gilbert by mohl vyprávět o krutosti Izraele. Sloužil v jedné z nemocnic v Gaze a za na vlastní oči viděl, co způsobuje izraelská střela v dětském tělíčku pětiletého děcka. Na ulicích mohl spatřit polorozbořené domy a tisíce nešťastných lidí, ze kterých udělala moc apartheidu bezdomovce nebo sirotky, o něž se nemá kdo postarat. Lékař poskytl AlJazeeře rozhovor, ve kterém se otevřeně vyjadřuje k tomu co zažil.

[embedplusvideo height=”311″ width=”500″ editlink=”http://bit.ly/147a6FW” standard=”http://www.youtube.com/v/ZzIf7Bk8CHM?fs=1″ vars=”ytid=ZzIf7Bk8CHM&width=500&height=311&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=&emb=0″ id=”ep9159″ /]

Když se ho novináři během ofenzívy v Gaze ptali na to, co říká na útok izraelské armády odpověděl: “Je to genocida. Je to masakr a já doufám, že někdo je za to zodpovědný. Izraelská beztrestnost šla tak daleko, že už si myslí, že mohou dělat to co chtějí a nepovažují Palestince za lidi, podle toho jak se k nim teď chovají“. Tenkrát bez obav lékař sdělil médiím to, co považoval za správné. Svět by se měl dozvědět, co se odehrálo během letní ofenzívy v roce 2014. Stíhačky dnem i nocí bombardovali lidmi přeplněnou Gazu, i když zodpovědné osoby z izraelské strany velmi dobře věděly, že tím neničí Hamás, ale obyčejné civilisty, kteří nemají s nějakým Hamásem vůbec nic společného.

Reakce Izraele na doktorovo svědectví byla nekompromisní. Chirurga do palestinské enklávy úřady odmítly vpustit. Je tragikomické, že se Izrael vydává za nejstabilnější demokracii v regionu, zatímco zcela nedemokraticky odmítá právo na vlastní názor a trestá za něj cizince například odmítnutím vstupu do země nebo do okupovaných oblastí, jakou je například Palestina.

Mads Gilbert v rozhovoru pro katarskou televizi říká: “Vrátil jsem se do Gazy po posledním útoku v červenci / srpnu. Vrátil jsem se v říjnu, abych navázal na lékařskou práci, výzkum, vzdělávání a péči o pacienty …a Izraelci mě zastavili u vstupu do Gazy. Ptal jsem se, proč? Mám všechno, nikdy jsem neudělal nic špatného a oni říkali, že je to “problém zabezpečení z vyšších bezpečnostních orgánů.”  A byl mi odepřen vstup

Je to jednoduché řešení, někomu zakázat vstup, aby následně nemohl do médií říct nic závadného, co by mohlo poškodit image státu. V Čechách, stejně jako v řadě jiných zemích se sionisté mstí kritikům politiky Izraele tím, že je s neonacisty strkají na listinu antisemitů a na své rodné hroudě posílají propalestinsky naladěné turisty buď z letiště Ben Guriona rovnou zpátky domů, nebo humanitárním pracovníkům, lékaře nevyjímaje, nedovolí navštívit místo svého bývalého pracoviště. Svědectví o hrůzách náletů a celkovém stavu jsou pověstným hřebíčkem do mezinárodní podpory Izraele, jež svou pověst založil na jednostranném a naprosto klamném příběhu o obranné, nikoli útočné politice Tel Avivu.

Gilbert pro AlJazeeru dodává: “Myslím si, že situace pro izraelskou vládu a pověst Izraele na mezinárodní scéně je natolik poškozena těmito opakovanými útoky, zejména tím posledním, protože to bylo velmi hrozné, že nechtějí aby se tyto příběhy dostaly ven. Myslím si, že obavy jsou z veřejného mínění… Lidé zpochybňují tu jednostrannou podporu Izraele v průběhu let, a lidé zpochybňují izraelský příběh o tom, co se děje a ptají se, zda-li  se opravdu Izrael brání proti Palestincům, nebo Izrael útočí na obležené a obsazené lidi.

Lidé se ptají zcela správně, zcela správně požadují ukončení bezbřehého násilí. Jako kdyby pomalu mizela neprostupná zeď informačního embarga a do popředí začala prosvítat pravda o tom, co se skutečně v Palestině odehrává každým dnem. Letní vojenská ofenzíva měla na svědomí na 2200 lidských životů. Odstřelování ale pokračuje i přes oznámené příměří. Mezi Egyptem a Izraelem je efektivně uvězněno na 1,8 milionů lidí, kteří nemají kam jít, kam se ukrýt. Nedodržované příměří nic nevyřeší.

Izrael uzavřel všechny hraniční přechody a zbývá jen ten do Egypta, do kterého mají vstup povolený jen ti, co mají povolení k pobytu v cizině, nebo ti, co potřebují lékařskou péči. Na Dárcovské konferenci se západní vlády s těmi z arabských zemí zavázaly poskytnout 5,4 miliardy dolarů na obnovu Gazy po letním útoku izraelské armády……podle informací humanitární organizace Oxfam do Gazy putuje ještě méně stavebního materiálu, než tomu bylo před konferencí dárců. Oxfam uvádí, že tímto tempem by rekonstrukce Gazy byla hotova nejdříve za 23 let. Izraelské úřady zakazují vývoz čehokoli z Gazy a povolí jen dva kamiony týdně, i když v říjnu 2014 Tel Aviv sliboval, že podmínky vývozu uvolní…..

Údaje Oxfamu ukazují, že asi patnáct raket bylo vystřeleno z Gazy od příměří  ze srpna 2014 včetně “zkušebních raket vypálených” směrem k moři. Rakety dopadly do prázdných polí, takže nezpůsobily žádná zranění ani velké škody na majetku. Během téhož období, se odehrálo na 45 incidentů, kdy izraelské námořnictvo útočilo na civilisty a 35 incidentů, kdy pohraniční vojsko střílelo na civilisty, kteří vstoupili do svévolně určené 100metrové zóny od hraničního plotu. Výjimkou nebylo ani 6 vojenských invazí do Gazy a každý den v průměru izraelská armáda od vyhlášení příměří vystřelila na jednoho Palestince. Vypadá snad takto příměří? 

Zhruba 100 000 lidí, z toho více než polovina jsou děti, jsou na ulici bez přístřešku, trpí nedostatkem vody, je rozbitá kanalizace, školy i zdravotnická zařízení…… Mnoho rodin žije i z důsledků nedávných povodní v provizorních přístřešcích bez možnosti zatopit si, nemají pitnou vodu. Většina oblasti čelí výpadkům elektřiny, a to až 12 hodin denně. Meds Gilbert v rozhovoru nazývá Gazu dětským ghettem a má naprostou pravdu.

Šrapnely od bomb mohou v lidském těle zanechat až 100 otevřených, krvácejících ran. Norský lékař svou zkušenost kvůli vysokému počtu izraelskou armádou zabitých a zmrzačených dětí nazval jako svou nejhorší zkušenost, jakou kdy v roli lékaře zažil. Izraelská armáda podporovaná také výbavou z USA vraždí děti. Izrael masakruje a svět se dívá, přitom by stejný svět měl na Izrael za páchání válečných zločinů uvalit na Izrael ekonomické sankce. 

Regionální ředitelka Oxfamu, Catherine Essoyan, ke stavu rekonstrukce Gazi dodává: “Je politováníhodné, že tak málo pokroku bylo dosaženo s ohledem na obrovskou škálu potřeb a masivní destrukci. Lidé v Gaze jsou pochopitelně frustrovaní nedostatkem pokroku. Mezinárodní společenství opakovaně selhalo vůči lidem v Gaze. Nemělo by znovu selhat v tak kritické době.

Sevření Izraele se od srpnového příměří stupňuje a o to víc je třeba informovat veřejnost o tom, co se v oblasti děje. Lidé jako Mads Gilbert jsou velmi důležití. Vytvářejí naději pro těžce zkoušené Palestince a zároveň podávají svědectví o válečných zločinech, kterých se Izrael na Palestincích dopouští.