Varšavský Pochod nezávislosti připomíná nebezpečí ultranacionalismu

Heslo “Za Vaši a naši svobodu” se stále více stává jednoduchou hříčkou nejrůznějších uskupení extrémistů, kteří vítězství bezpráví povyšují na vítězství těch nejkrásnějších a nejhonosnějších myšlenek. Rasismus, nenávist vůči všemu “cizáckému”, volání po náboženském extrémismu a vystupování z mezinárodních organizací, je považováno za patriotismus, čirý extrakt národní hrdosti, za který by měli lidé pochodovat ulicemi evropských měst. Antisemitismem a radikálním katolicismem okouzlená Všepolská mládež společně s ultrapravicovou polskou stranou Národní radikální tábor  rok co rok 11. listopadu pořádají “Pochod Nezávislosti”. 

Neonáckové, radikálové, fotbaloví chuligáni se můžou ve Varšavě pustit do místních policistů. Vytvoří chaos, ve kterém s polskou vlajkou a dalšími prapory sousedních států pochodují městem, hážou popelnicemi do výloh okolních obchodů, zapalují koše, vykřikují antisemitská, protidemokratická hesla a v tom všem na internetu ze sebe vytvářejí oběti zlotřilé policie, která zcela správně nedělá nic jiného, než že brání ostatní spoluobčany ve městě před řáděním vyznavačů extrémismu. S kuklou na obličeji, vyzbrojeni řetězy, basebalovými pálkami, případně “údernými” hesly si to různobarevně odění ultras razí ulicemi , aby sami sobě dokázali svou nezávislost v tolik nenáviděné demokracii.

polsko

Všepolská mládež si nepřeje rovnost. Napadala homosexuály v Pochodech rovnosti, mládežníci byli několikrát vyfotografováni při tom, jak se mezi sebou zdraví neonacistickým zdvižením pravačky…….Pochodu Nezávislosti se pravidelně účastní čeští neonacisté. Podle posledních zpráv bylo šest neonácků z Prahy v Polsku zadrženo, protože na hlavách měli kukly a nechovali se zrovna jako školáci z nedělní jednotřídky. Mezi zadržené čecháčky patří také ostravský radikál na Facebooku vystupující pod přezdívkou Itali Jano Sifon.

polsko_pyro
Radikálové na mostu Poniatowského

Varšava slouží jako “trenažér” ostravským, ale také ostatním náckům z Česka. Přijeli tam, aby si v reálu vyzkoušeli nejrůznější taktiku vůči policii. Proextrémistická propaganda vypráví pohádky o počtu účastníků pochodu. Sto tisícová účast, to je opravdu velmi nadsazené. Organizátoři pochodu využívají dvaceti pětiletého výročí od pádu komunismu k ideologickým útokům vůči zasahujícím policistům, kteří proti násilně chovajícím se “pochodářům” použili slzný plyn s obušky. Přirovnávají je k STBáckým fízlům, kteří hlava nehlava mlátí nevinné zastánce svobody. Policie zadržela mnoho extrémistů a vedení pochodářů velmi správně tuší, že dostat je zpátky na svobodu nebude jednoduché,  a tak s předstihem prosí své příznivce o vložení finančního příspěvku na předem vytvořený účet, právníky žádají o služby zdarma…..

Pochod připomínal oslavu pyrotechniky, kdy rudé světlice vykreslovaly prapodivnou atmosféru doplňovanou o násilné projevy několika účastníků. Začátek akce zahájily proslovy organizátorů, kdy představitel ultrapravice krmili přihlížející dav lidí radiálními nesmysly. Jedním z nich byl víceprezident Všepolské mládeže, Adam Małecki. Kritizoval policii za provedené zásahy vůči účastníkům pochodu. Podvečerní ovzduší nasáklo hnilobou antiamerikanismu odmítajícího Evropskou unii, šlapajícího po památném dnu veteránů. Jestli rétorika Maleckého představuje polskou hrdost, potom na tom Varšava musí být opravdu špatně.

malecki
víceprezident Všepolské mládeže, Adam Małecki

Mezi řečníky nechyběli ani představitelé Národního radikálního tábora toho času vydávající se za ty nejslušnější odvážlivce neváhající uspořádat jednu z největších demonstrací v Polsku. Čecháčkové společně s dalším ideovými spojenci si poslechli koncert několika ultranacionálně hrajících kapel, aby později za doprovodu světlic vyslechli s polským bratry “pravdy” o špatnosti světa zabaleného do Evropské unie i dalších mezinárodních organizací. Samotný Národní radikální tábor je v Polsku známý nepovolenými shromážděními útočícími proti minoritám, proti Židům. Straníci v jednom šiku vyvolávají nenávist, násilí, vyzývají k útokům vůči minoritám, aby posléze 11. listopadu každý rok s náckovským mládežníky organizovali demonstrace, kterých se účastní stále větší počet přeshraničních radikálů.

Nebezpečí ultranacionalismu stále více doléhá na Evropu a jednotlivé demonstrace náckoidů jsou toho důkazem.