TSU: podvod, nebo převratná sociální síť?

Kdo by nechtěl ve stále složitějším a náročnějším světě přijít snadno k penězům. Sedět doma, jen tak si klikat a s papučemi na nohou sledovat navyšující se sumičku v pravém nebo levém horním řádku internetového prohlížeče. Začalo to nabídkami placených emailů, kdy je člověk odměňovaný za množství rozeslaných elektronických dopisů s reklamou a končí to mnohem sofistikovanějšími metodami v klidu si debužírujícími na neznalosti běžného uživatele internetu. 

Se stále větší oblíbeností sociálních sítí, vznikají propracovanější lákadla, která na první pohled slibují výdělek, ale ve skutečnosti například shromažďují informace o vlastníkovi vytvořeného účtu, sledují volně dostupné informace na dalších sociálních sítích, nebo pomocí aplikací tahají v pozadí anonymity informace o tom, co kdo má rád, nebo o čem se s oblibou pan iks nebo paní ypsilon baví. Žijeme totiž v moderní době, kdy největší příjmy nepřináší reklama, ale obchod s informacemi, pomocí nichž se prodá mnohem více výrobků, než díky obehrané reklamě v televizi. Facebook s Googlem byli několikrát popotahováni jak evropskou, tak americkou justicí za nadměrné uchovávání informaci o internetových uživatelích, telefonní společnosti kvůli mikropodmínkách na smlouvách prodávají údaje zákazníků bankám, hypotečním a úvěrovým společnostem a udivený zákazník se nestačí divit, jaké že nabídky dostává v obtěžujících esemeskách.

Informace hýbou byznysem a reklama ušitá podle získaných informací následně hýbe jak byznysem, tak osloveným zákazníkem v negativním i pozitivním slova smyslu. Nedávno, tedy přibližně před měsícem,  se na internetu objevila nová sociální síť TSUNa první pohled se podobá Facebooku, kopíruje jeho funkčnost, zatímco na principu nechvalně známých pyramidových her nabízí uživateli domácí přivýdělek.

Na TSU budete dělat všechno, co jste doposud dělali na Facebooku. Napíšete příspěvek(post), vložíte obrázek, nebo hudbu z Youtube a pokud bude vložený obsah někdo nadále sdílet na svou zeď, poté za vložený obsah “dostanete” peníze. U jednotlivých příspěvků se na stránce pod vámi vytvořenými příspěvky objevují reklamní sdělení . Čeští uživatelé TSU zatím u příspěvků žádné reklamy nemají, protože nová síť nemá v ČR nasmlouvané reklamní partnery. Čím víc lidí bude sdílet Vaše příspěvky, tím máte “zaručený” větší výdělek. Proto musíte přijímat co nejvíce přátel, nebo minimálně co největšímu okruhu lidí dát o sobě vědět pomocí tlačítka Follow(následovat). Následovníci nebo přátelé sdílejí váš obsah a vy zase jejich……….

tsu_follow

Jenže, je tady jeden velmi podstatný zádrhel. Do nové sítě se nemůže přihlásit každý. Abyste ji mohli využívat musíte dostat pozvánku od někoho, kdo už na TSU je. V platebních podmínkách máte uvedeno, že slibovaný příjem za sdílení obsahu není garantovaný, takže ve výsledku se může stát, že budete sdílet jako diví, přesto nemusíte nic dostat. A upřímně řečeno, za měsíc fungování není na internetu ani jeden hmatatelný důkaz že by někdo slibované peníze dostal. Na nejrůznějších fórech, i na Facebooku se nacházejí screenshoty neuvěřitelných výdělků, kdy v zelenavém poli u domečku se zakulacují třímístné sumy jako lákadlo pro nové zájemce o TSU.

tsu_reward
screenshot s podivnými částkami

Vzhledem  tomu, že na nové síti za dva dny dosáhnete výdělku 1 centu, je nemožné, aby za měsíc fungování někdo dosáhl výdělku stovek dolarů. Ono dosáhnout hypotetického výdělku desítek dolarů bude pravděpodobně také nereálné. Projekt pomocí nejrůznějších účtů na sociálních sítích provází klamavá reklama poukazující na nereálný zisk. Když už jsme u výdělků, v článku padla zmínka o pyramidové hře. TSU se skutečně pyramidě podobá, i když tvrdí opak

tsu_economics

TSU tvrdí, že si z Vašeho zisku veze jen 10 % a zbytek nechá Vám. Zkusme  si představit nereálný výdělek 100 dolarů. Davida na TSU pozvala Charlotte. David sdílel obrázek a ten následně sdílelo hodně lidí, takže si vydělal stovku. 45 mu TSU nechá a následujících 33 % z výše uvedené stovky dá jako odměnu Charlotte, která obrázek sdílela, po ní ho sdílel Brian a dostane 11 % tedy 10 dolarů a jako čtvrtá v pořadí sdílela obrázek Allison, která obdrží zbylých 3,33 % ze stovky, tedy 3,33 dolarů. Pyramida jako vyšitá. První čtyři sdíleči, například obrázku, dostanou nějaké peníze…….to je hezké, ale jak si je vyzvednou?  K mání je pouze šek……. to vypovídá o solidnosti projektu……proč není k dispozici Paypal nebo použití VISA karty?

Společnost provozující síť TSU jen tak na vlastní nálady pošle pojištěný dopis se šekem, vezme si jen 10 % z celkového výdělku uživatele, aníž by jedním slovem TSU uvedla, odkud peníze ty peníze bere….může takové naivitě někdo věřit? Uživatel Facebooku vydělává díky reklamě ročně 2 – 3 dolary. Je naivní myslet si, že TSU bude mít příjmy z reklamy větší. Takže, jak by tato nová síť mohla z deseti procent hradit provoz, zaměstnance a ještě k tomu platit zasílání vydělaných peněz jednotlivým uživatelům sítě? Další peníze na provoz chce zakladatel sítě, Sebastian Sobczak, získávat hlavně od investorů. Otázkou je, jak chce závazky investorům dodržet a zároveň neporušit slib svým klientům, tedy strhávat jen 10 procent.

Další možností jsou tzv. peet – to – peer platby podobné těm, které provádí společnost Venmo. Tato společnost zprostředkovává platební systém například pro společnosti Uber, Airbnb a Living Social.  Uživatelé vyjmenovaných společností se mohou rozhodnout, zda část peněz v platebním systému nebudou chtít darovat některé charitativní organizaci.V TSU síti to může být například organizace Enviromental Media Association, Charity Water nebo Food for the Hungry.

A co bezpečnost uživatelů této nové sociální sítě? Jaká data TSU sdílí? Nezneužívá marketingově jednotlivé uživatele k agregaci informací o uživateli sítě?

Souhlasíte s tím, že můžeme shromažďovat a používat informace získané prostřednictvím používání této služby, v souladu s Tsu ochranou osobních údajů.

Zapomeňme chvilku na to, jestli je reálné získat peníze za sdílení obsahu na TSU. Teoretické příjmy vám přináší pár centů, maximálně jednotek dolarů. Stojí to za to? Budete si kvůli pár centům zřizovat na TSU nový účet? To si klidně můžete posílat žádosti o přátelství na Facebooku, aníž byste někam chodili. Pokud byste takový výdělek darovali charitě, ta by si obdarovaná společnost nepřišla na hodně peněz. Nový koncept vytváří ze sociálních sítí agregátor spamu, kdy převládá touha sdílet cokoli co uvidíte. Stejně tak bezmyšlenkovitě přijímáte přátele a následovníky, aníž byste sledovali, zda jste si názorově, či osobnostně blízcí. Na TSU je všechno hnáno vidinou co největšího zisku, co největší provize.

Je na každém, zda bude TSU síť využívat. Rozhodně neočekávejte, že na této síti zbohatnete. Zázračné tisíce jsou spíš snem než realitou. Je dobré myslet, ta na teoretické bezpečnostní riziko, i na to, že podle pravidel žádná peníze dostat nemusíte.

SDÍLET