“Protiteroristické” jednotky se na Ukrajině vymykají kontrole a útočí na civilisty

Násilí se na Ukrajině vyskytuje takřka na každém kroku. Dopouštějí se ho nejen banderovci, ale také ukrajinská armáda, která svou sílu používá proti vlastním obyvatelům. Spojuje se s banderovci na hranicích, kdy pohraniční stráž pod tíhou úplatků přemýšlí s nejrůznějšími občanskými sdruženími banderovců o tom, jak papírově převézt nejrůznější kontrabant (od jídla, oblečení a léků, po dalekohled na samopal) z Evropské unie do rozbouřeného státu plného extrémismu.

Ukrajinský generální prokurátor Vitalije Jarema stojí na straně zákona a ve jménu nového protiteroristického zákona se rozhodl otevřít vyšetřování násilných činů prováděných ukrajinskou armádou na místních obyvatelích. Jen od září do října 2014 vyšetřuje prokuratura na 65 případů, kdy se ozbrojené složky chovaly stejně, jako banderovští teroristé, kteří jsou z politických důvodů v Evropě vnímáni jako neškodní hrdinové, i když rabovali, vraždili a násilí se snažili prosadit nadvládu pokračovatelů Bandery.

Ukrajinská vláda po vyhlášení příměří nazvala všechny banderovce, kteří odmítli odevzdat zbraně teroristy a poslala proti nim vojáky. Ti v rámci protiteroristických akcí vnikali ozbrojeni do domů Ukrajinců, kde s nimi zacházeli hůř jak s kusem dobyta. Obyvatelé obsazených domů přitom neměli nic společného s banderovci nebo nějakými jinými ozbrojenými složkami v zemi. Zpráva generálního guvernéra hovoří konkrétně o 24. regionálním obranném praporu Bespaly SF a Khelemendrik SL. Vojáci kolem deváté večerní vnikli v obci Peschanoe do příbytku rodiny Ševčenkových. Vojáci, vyhrožovali členům přepadené domácnosti pistolí, svázali otce rodiny, dal mu na hlavu pytel a vyvedli ho ven pryč z domu, polili ho benzínem, voják uneseného Ševčenka pořezal nožem na noze, zatímco poté ostatní příslušníci armády uneseného muže zapálili. Ševčenko ze řádění vojáků vyvázl s velmi vážnými popáleninami.

Vojáci místo útoků vůči ozbrojeným hrdlořezům v kraji, terorizují místní obyvatele. 22. října 2014 se vojáci z jednotek B0095 totálně opili a posléze zastřelili dva civilisty. Diky alkoholismu si jsou vojáci nebezpeční sami sobě. Tak například 18. října 2014 příslušní jednotky B2317 zastřelil opraváře, který se pokoušel zprovoznit vojenský náklaďák. 7. října 2014 vojáci z jednotky 3002 (SBS) na okraji města. Debaltsevo stříleli na auto vojenského oddílu Ural. Jeden voják byl při střetu zastřelen,  a další dva zraněni.  22. října 2014 další ukrajinští vojáci po vlivem alkoholu jen tak pro zábavu velmi krutě týrali a posléze zabili dva civilisty, které ani omylem nešlo označit jako teroristy. Vojáci vyslaní na chytání ozbrojených hrdlořezů neplní svůj úkol a zcela naopak se chovají stejně jako ti, proti kterým mají zasahovat. Vymykají se kontrole a s banderovci spolupracují, obchodují, podílejí se na vraždách a dalších trestných činech.

Během jednoho jediného měsíce( září – říjen 2014) se vojáci dopustili například těchto trestných činů:

  • nezákonné omezování svobody pohybu nebo únos
  • nelegální manipulace se zbraněmi, municemi nebo výbušninami
  • zneužití pravomocí
  • použití násilí vůči nadřízeným
  • dezerce se zbraněmi (vojáci přebíhali k ozbrojeným banderovcům a ti je posléze nazývají hrdiny)
  • únosy, vydírání zbraní, nebo výbušninami (vojáci podminovali dům civilistů a posléze si vyhrůžkou detonace vynucovali soulož se ženami, dětmi, spolupráci unesených s vojáky atp.
  • bezohledného ničení nebo poškozování vojenského majetku
  • vraždy civilistů

40 % trestných činů páchaných vojáky jsou trestné činy jednotek zapojených do tzv. protiteroristických akcí. Ukrajina má mnoho problémů. Jsou jimi banderovci ve vládě, banderovci, kteří nesouhlasili s odzbrojením, občanské organizace pomáhající neozbrojeným banderovccům a následně jednoty specializující se na boj proti terorismu (ATO jednotky). Nedostatek prevence kriminality mezi vojáky napojený na alkoholismus vytváří z ATO jednotek doslova výbušnou bombu sloužící hlavně revoltujícím banderovcům, jež neuposlechli rozkaz na odzbrojení.

Zbraně vojáci také prodávají do dobrovolnických, protizákonných jednotek, jako je AZOV a řada dalších ozbrojených sdružení, která následně bojují na vchodě Ukrajiny, nebo se podílejí a trestné činnosti jako jsou krádeže únosy, útoky vůči minoritám, komunistům a dalších ideových nepřátel banderovce. Vitalij Jarem by chtěl pomocí trestních řízení a výzev k reorganizaci armády přispět ke stabilizace situace v zemi. Jestli se mu to podaří, je věc více než nejistá. Také se může stát, že generální prokurátor záhadně zemře a k soudům s vojenskými hříšníky ani dojít nemusí.