FBI vyzývala v dopisu Martina Luthera Kinga k sebevraždě

New York Times po více než čtyřicet letech vydaly necenzurované znění výhrůžného dopisu, který FBI zaslala Martinu Lutheru Kingovi. Po památném proslovu známém jako “I Have a Dream( Mám sen)” proneseném 28. srpna 1963 na schodech Lincolnova památníku,  tlak vlády, potažmo tajných služeb vůči černošskému ochránci lidských práv zesílil. Tehdejší politici, představitelé tajných služeb nechtěli, aby charismatický muž s brilantním rétorickým nadáním brojil proti zažitému systému apartheidu, v němž nebílí Američané nebyli považováni za plnohodnotné občany země.

Americká společnost, zvláště v těchto dnech, potřebuje retrospektivní pohled do minulosti, aby si současní obyvatelé země hvězd a pruhů uvědomili selhání minulosti, k němuž se tichými krůčky Washington  jistě, ale pomalu blíží. Vládní agentura NSA se po hysterizujících výpadech George Bushe, následovanými pokračovatelskými akty Baracka Obamy úspěšně pokouší o zhmotnění Velkého bratra. Preventivně považuje každého za teroristu, na hraně legálnosti nakládá s emaily a elektronickými údaji milionů lidí. Nesvoboda s rasismem cupitá kolem, zatímco prezident Obama v šeru sychravého podzimu ve velkém sále budovy ministerstva spravedlnosti zveřejňuje plány na kosmetické změny v Národní bezpečnostní agentuře(NSA).

Obrana lidských práv nezná žádných výjimek. Není možné, aby z politických důvodů byly oprášeny esesácké metody, stejně jako nebylo možné, aby FBI zastrašovala, očerňovala a zesměšňovala ochránce humanismu. Tenkrát, stejně jako dnes, je demokracie v polohlasu zahazována do rohu zapomenuté místnosti, aby zplnomocněné orgány státu ve státě mohly stavět Potěmkinovy vesnice k očarování zbytku populace. Smrt Martina Luthera Kinga je hlubokou vráskou na historii Spojených států amerických.

Zveřejněný dopis v New York Times je hořkou pilulkou. Mementem spiknutí státní moc vůči člověku, kdy ochrana soukromí neznamená vůbec nic. FBI považovala Kinga za nejnebezpečnějšího a nejvlivnějšího černošského vůdce v zemi. Tehdejší ředitel FBI, J. Edgar Hoover, strávil značné množství času a vynaložil spoustu prostředků na sledování Kingova pohybu a odposlechu aktivistovy komunikace. Generální prokurátor Robert Kennedy dal k takovému počínání souhlas. Agenti vnikli do kanceláří mladého pastora, na telefony a pod stoly umístili štěnice……úřady se snažily prokázat Kingovu provázanost s komunisty, kterou nikdy brilantnímu a charismatickému rétorovi nikdy FBI nedokázala. Zachycené nahrávky odhalily mimomanželské mimomanželské aktivity, s pomocí nichž se státní moc snažila rozvrátit FBI rodinný život Kingových. 

Poslední kapkou pro Hoovera bylo ocenění Kingových aktivit Nobelovou cenou za mír. V ten okamžik se šéf tajnůstkářů rozhodl dohnat Martina Luthera Kinga k sebevraždě. FBI se snažila nalomit Martina Luthera Kinga v těch nejniternějších pocitech. Snažila se v aktivistovi vzbudit dojem, že je sám, a že černošská komunita vnímá pastorovy snahy jako projev podrazů a neschopnosti. NBC News nedávno publikovala sérii článků o současných praktikách britské tajné služby GCHQ. V médiích zveřejněné články poukazovaly na dokumenty sloužící ke školení tajných agentů. Sražení ideového nepřítele na kolena, nalomení rodinného života, vyvolání pochyb o sobě samotném a vyvolání poctu osamocení jsou nestárnoucí praktiky používané také současnými tajnými službami.

Kingu,

s ohledem na vaši nízkost, abnormální chování vám nebudu přikládat vážnost oslovením pane, nebo reverende, nebo doktore. A vaše přímení mi připomíná pouze jednoho krále, a to krále Jindřicha VIII. a jeho nevypočitatelné chování cizoložníka a nemorální  chování podobné zvířeti.

Kinngu, nahlédněte do svého srdce. Víte, že jste totální podvodník a vůbec jste zodpovědný za nás všechny negry. Běloši mají dost svých vlastních podvodníků, ale jsem si jist, že nemají v blízkosti žádného takového jako jste vy. Nejste kněz a vy to víte. Opakuji, vy jste kolosální podvodník a zlý člověk. Vy nemůžete věřit v Boha…..Je zřejmé, že nevěříte v žádné osobní morální zásady.

……………

Je pouze jedna věc kterou zbývá udělat. Vy víte, která to je. Mát pouze 34 dnů, do kterých to můžete udělat (to číslo bylo vybráno na základě konkrétního důvodu, má určitý, praktický význam. Skoncujte to. Je to pro vás jeden jediný způsob. Raději to spáchejte před tím než vaše špinavé, abnormální a podvodné chování bude obnaženo národu

Zdroj: volný překladu anonymu FBI adresovaného Kingovi

Hoover trpěl nenávistnou posedlostí proti černošskému vůdci davů. Měl jedinou touhu poslat Martina Luthera Kinga do horoucích pekel.  King je vzpomínkou na minulost požadující lepší svět bez rasových rozdílů. Nesnášenlivost vyvolávaná na základě barvy pleti se z americké společnosti nevytratila. Stále se na Jihu, a ne jen tam, nachází. Výjimkou není ani soudnictví, kdy justice rozhoduje přinejmenším podivně, pokud se jedná o černocha nebo Hispánce. O rasismu je třeba mluvit. Proti rasismu je třeba se postavit…..stejně tak, společnost by neměla dovolit tajným službám přerůst za zenit kontroly, kdy ani prezident neví co tajné služby dělají. I když nám to tak nemusí připadat, nacházíme se Kingově době mnohem blíž, než si myslíme.