Dmytro Jaroš z Pravého sektoru se s dalšími extrémisty ujal poslaneckého mandátu

Ukrajinský parlament před několika dny poprvé zasedal. Ultrapravicovou silou dosazený Jatseňuk se ujímá vedení vlády, aby následně evropskými médii proběhla sekvence záběrů o zasedání nově jmenovaných poslanců. Jedním z nich byl Dmytro Jaroš, šéf Pravého sektoru. Do zákonodárného sboru se dostal díky násilí raubířství, ohni v ulicích, molotovových koktejlů gradujících ve střelné zbraně namířené na ukrajinské ochránce pořádku.

Je to vůbec poprvé v moderní historii, co se do parlamentních škamen dostává ultrapravicový raubíř vyzývající k zapalování policajtů, aby následně na blogu Pravého sektoru vznikala “hrdinská” videa prázdných přileb s ještě prázdnějšími uniformami bez ztracených těl. Kalašnikov rudočerné záře se rozprostřel nad usmívajícím obličejem jednoho z nejznámějších banderovců z Kyjeva.

jaroš

Porošenkův blok s Lidovou frontou obdržel ve volbách nejvíce hlasů, a proto se Vladimir Groisman stává novým předsedou ukrajinského parlamentu. Před několika týdny ještě Jaroš v khaki uniformě vyhrožoval těm, s nimiž sedí v jednom sále. První setkání parlamentářů se neobešlo bez prezentace symboliky minula, jež se bezostyšně prsila v řadách jásajících poslanců. Dmytro Jaroš se svým přítelem, Andrijem Biletskim, poslouží jako další hlasovací nástroje pro rozmary xenofobní Svobody v Česku reprezentované Olegem Zajnullinem.

bandera_flag

Zatímco v Česku je kumulace ultrapravicově smýšlejících Ukrajinců mnohonásobně vyšší než v samotné Ukrajině, Svoboda se s Pravým sektorem dostala tam, kam nikdy neměla. Část nejradikálnějších členů Tjanibokovy Svobody přešla do Jarošovy strany, protože násilníci s kalašnikovy v ruce představují naději na rychlé změny po vzoru xenofobního smýšlení. Další, o trochu méně radikální partají je Ljaškova Radikální strana, jež ve volbách proslula populistickými nápady požadujícími čistě nacionalistické chování politiků odmítající diktát zahraničí, nabízející politiku nic než národ. Ljaško tak jako třetí v pozadí přestavuje dosti vlivného partnera svazu ultranacionální politiky. Ukrajina se válí v minulosti, jež byla pomocí zapálených těl policistů přenesena do moderní současnosti podporované Evropskou unií a Spojenými státy americkými, které pomocí darů ovlivňují stav ukrajinské armády.

V novém parlamentu to extrémisty doslova překypuje. Lidová fronta premiéra Arsenije Jatseňuka nabídla voličům také své fašizoidní kandidáty. Jedním z nich je blízký přítel Jaroše, Andrij Biletskyj, člen neonacistické strany Patriot Ukrajiny a velitel praporu Azov, jež stejně jako řada dalších neonacizujících stran používá symboliky neonacismu, dokonce uznává podobná pravidla jako uznávala NSDAP.  Čecháčkové spolu s dalšími Evropany mu doslova nasakují do praporu, jež se k neonacistům tváří jako nějaká podivná cestovka. Natěšení vyznavači hákových křížů se za úplatu sjíždějí do země, pro to, aby si společně zastříleli na živé cíle. Nenávistná rétorika namířená proti Rusům, s níž extrémisté uspěli u zástupců  české TOP09, pokouší přebírat otěže moci.

Do nově zvoleného parlamentu se dostalo na 13 ultrapravicových poslanců:

Blok Porošenka
Andrej Denisenko (“Pravý sektor”)

Radikální strana
Jurij Šuchevyč – Bogdan(bývalý člen Ukrajinského národního shromáždění a Pravého sektoru)
Igor Mosejčuk (bývalý člen Sociálně-národního shromáždění a bývalý člen bývalý člen praporu Azov), 
Dmitrij Linko (“Bratrství”)

Svoboda
Alexander Marčenko
Jurij Bagel
Oleg Osuhovsky
Michail Golovko
Andrij Ilienko
Jurij Levčenko

Pravý sektor
Dmytro Jaroš
Borislav Birch 

Andrij Biletskyj (“Patriot Ukrajiny”, Sociálně-národní shromáždění, prapor Azov), kandidoval sám nezařazen do politické strany, do parlamentu se dostal s podporou Lidové fronty

Jedním z kandidátů do parlamentu byl člen Patriota Ukrajiny a zástupce velitele praporu Azov Vadym Trojan. Tento xenofobií a neonacismem přesycený človíček byl v říjnu 2014 jmenován náčelníkem policie v kyjevské oblasti, za což byly státní orgány právem kritizovány lidskoprávními organizacemi. Trojan byl jedním z klíčových členů neonacistické strany Patriot Ukrajiny. Do parlamentu v letošních volbách kandidoval v trikotu Lidové fronty. Ukrajinci na ignoraci neonacismu a sílící ultrapravice doplatili apokalyptickým rabováním a ničením nejen Kyjeva.

trojan
šéf kyjevské policie Vadym Trojan

Nyní po volbách se k moci dostávají neonacisté a pravicoví radikálové, kteří pobočky svých stran zakládají za pomoci svých krajanů žijících v zahraničí také v nejrůznějších evropských zemích . Nejznámější je Pravý sektor, jehož neoficiální pobočky rostou také v Česku.