Představují romští kandidáti v komunálkách na Slovensku naději ke zlepšení?

V letošních komunálních volbách, které se konají na Slovensku 15. listopadu 2014, kandidují také romští politici, a to jak v nejrůznějších romských uskupeních, tak i v promajoritně pojímaných stranách. Romští politici na první pohled působí jako pacienti se ztrátou paměti. Odmítají veřejně přiznat selhání, kvůli kterému v Bánskobystrické župě vyhrál Kotleba a kvůli kterému se lidé v osadách nacházejí ve středověkých podmínkách. Lidskoprávní aktivismus se v zemi pod Tatrami nachází v polomrtvém stavu, kdy romští zákonodárci, představitelé jednotlivých zastupitelstev nepracují pro zlepšení života Romů, protože by si vlivné majoritáře mohli poštvat proti sobě. 

I když Romea o romských kandidátech hovoří skoro jako o nové spáse, ve skutečnosti kravaťáci s touhou po dobrém fleku neznamenají vůbec nic. Například takový košický Luník IX. Co romští politici udělali pro toto místo? Proč nechali věc dojít do tak katastrofálního stavu? O křeslo starosty LuníkuIX bude ve volebním zápolení usilovat celkem pět romských kandidátů. Současný starosta Dionýz Slepčík se kupodivu nestydí za stav sídliště a zcela bez jakékoliv sebereflexe kandiduje za Stranu romské unie. Polorozpadlé domy, lidé nacházející se na pokraji třeskuté chudoby nevidí romský politik jako své dlouholeté selhání. Romští politici se v žádném případě neliší od těch z majority. Lžou, slibují, nedělají pro spoluobčany vůbec nic a hlavně dohlížejí nad tím, aby si na dobře placeném místě přišli na co nejvíc peněz.

Romea spolu s dalšími lidskoprávními organizacemi na romské politiky nahlíží z pohledu nacionalismu, kdy je dobrý na radnici každý Rom jenom proto, že se jedná o Roma. Na politika je nutné bez ohledu na etnickou příslušnost pohlížet kriticky. Je třeba vnímat celospolečenskou situaci v kontextu, ve kterém jeden důkaz po druhém vypráví příběh o osobních selháních, nezájmu o voliče a jeho každodenní strasti reálného života, kdy obyvatelé osad mají potíž se kamkoli dostat, protože do místa bydliště nepřijede žádný vlak nebo autobus. Kandidáti, či kandidáty najatí “brigádníci” přicházejí k Romům se starým otřepaným heslem “voľte mňa a ja Vám pomôžem”.

Komunální volby na Slovensku v dostatečném předstihu zapáchají. Romský kandidát není líný využít chudé Romy ke získání hlasů, zatímco není schopen po získání mandátu splnit minimum toho, co před volbami slíbil. Zpráva o postavení a právech příslušníků národnostních menšin za rok 2012 odhalila, že na Slovensku je až 15 politických stran, které jsou postavené na romské menšině.  Nejúspěšnější romskou stranu, Stranu romské unie na Slovensku volilo ve volbách v roce 2012 jen 2 891 voličů. Z toho vyplývá, že Romové volí úplně jiné neromské strany, protože si možná sami velmi obře uvědomují, že romské partaje s romskými představiteli nepředstavují správnou volbu, jež by mohla pro více než 400 000 Romů znamenat změnu k lepšímu.

Bohužel, kýženou změnu nepředstavují pro Romy v nacionalisticky pojaté, rasismem prosáklé společnosti ani partaje majoritářů, ve kterých jsou romští kandidáti umisťováni na nevolitelné pozice. Občas se z těchto pozic, tak jako první romský poslanec Peter Pollák, mohou díky preferenčním hlasům přesunout romští kandidáti na první pozice, ale to se stává opravdu málokdy. Igor Matovič a jeho OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dali Polláka na 8. místo kandidátky, což se ukázalo jako velmi dobrý tah.  Získal pro stranu 6000 preferenčních hlasů, což představovalo více jak dvojnásobek toho, co získala nejúspěšnější romská politická strana.

Situace se v tomto úhlu pohledu dosti podobá té v Česku, kde Strana rovných příležitostí s Romskou demokratickou stranou představují seskupení amatérů, homofobů i rasistů ukazujících, jak přesně nemá politická reprezentace minorit vypadat. Romská komunita představuje pro politické strany velký potenciál. Na Slovensku, stejně tak i v Česku klidně prorasistické partaje přijmou na kandidátu Roma, pošlou je do osad, aby získali v komunálkách příslušný počet hlasů. Obyvatelé vyloučených lokalit nesledují politiku, často ani nevědí, že strana iks ypsilon má xenofobní předvolební program, nebo že si před volbami vytvářela dojem u rasistické části majority xenofobními narážkami na Romy……

Neměla by se média spíše zaměřit na to, co chtějí jednotliví kandidáti udělat a jak si počínali v minulých obdobích? Romea nekomentuje minulost, u přehledu kandidátů nezmiňuje osady, jejich problémy, u Luníku se ani omylem nepozastavili nad současným stavem. Drogové i exekutorské peripetie Dionýze Slepčíka zdaleka nepředstavují hlavní problém. Proč politik nedělá nic výrazného se situací? Každého napadne mnoho proč………..bohužel některá média udělají všechno proto, aby kromě odpovědí sehrála simultánku na nacionalismus.