Obyvatelé Waterfordu ukázali, že rasimus do irské společnosti nepatří

Jižní Irsko se minulý víkend stalo svědkem obrovské vlny nenávisti. Ve Waterfordu vytáhl dav po více než sedmnáctihodinovém názorovém maratonu na sociálních sítích  k protiromskému pochodu. V Manor street, William Street a McDermott Road se po páté hodině večerní rozhodlo na dvě stě ultranacionálů vybít si svou neschopnost na nevinných lidech. Demonstranti se zaměřili na skupinu 30 lidí z místní romské komunity. Viní je z řady nejrůznějších trestných činů, i když na svá obvinění svolavatelé nemají pražádné důkazy. Tvůrci “sešlosti”, tolik podobné protiromským protestům z Čech, ve skutečnosti nešlo o nic jiného, než o vyvolání rasové nenávisti.

Rozběsněný dav křičel “Romové ven” a poté ti nejagresivnější vykopli dveře, vymlátili v přízemí okna a kdyby policie dávno předtím neevakuovala obyvatele domu, došlo by k tomu nejhoršímu, a sice k lynčování a možná i zabití naprosto nevinných lidí. Všichni, kdo v Manor street obývali dotčený dům, byli z vyšší vůle rasisty viníky všeho zla v okolí. Sebemenší trestný čin byl přikládaný za vinu rádoby přistěhovalcům. Co na tom, že většina z dotčených Romů jsou obyvatelé Irska s irským občanstvím.

Speciálně vytvořenou facebokovou skupinou zaznívaly lži popírající statistiky společně s fakty. Waterford dostal ideologický nástřik tichého, klidného a trestných činů prostého městečka. Poté, co do města přišli Romové, změnilo se podle organizátorů lynčovacího setkání městečko k nepoznání. Irský lynč vůči Romům se podobal velmi nápadně pochodům českých neonacistů. Bohužel irská policie není zvyklá na takovou míru agrese, a tak nezvládla situaci na jedničku s hvězdičkou. Evakuovala romské rodiny, ale nebyla schopna zajistit ochranu majetku Romů, viz vykoplé dveře, rozbitá okna…..

Na scéně se objevují na chlup stejné hlášky, jaké používají čeští neonacisté při svých taženích českými, moravskými i slezskými městy. Irské zájmy, zajištění stejného práva pro irské občany, nejsem rasista, ale……zaznívaly rasistické pravdy okořeněné eugenikou o tom, že Romové mají genetické predispozice k páchání trestné činnosti. extrémisté byli doslova rozpáleni na ničení a zabíjení, vzájemně se hecovali na již zrušené facebookové stránce hesly jako: “vypalte ty šváby. Hoďte je do řeky. Rozsekejte ty Romy”…ultrapravicová zloba, je jak se zdá, všude na světě stejná. Opírá se o nedostatek intelektu, pocit malosti a nedoceněnosti…….touhu na malý okamžik vyjít z nudné šedi na světla televizních kamera a plátků místních deníků.

Organizátorem protiromských shromáždění je obvykle asociál, nepřizpůsobivý jedinec s mnoha flastry na rejstříku trestů trpící mnoha kombinacemi různých forem komplexů. Obvykle to jsou lidé s nízkou mírou sociální inteligence s mnoha patologickými chybami osobnosti zaviněnými například alkoholismem v rodině, domácím násilím, vztahem k matce, k otci nebo k sourozencům…..Nezřídka je organizátorem protiromských pochodů a shromáždění léta nezaměstnaný asociál se zkušenostmi s trestnou nebo násilnou činností. Ani v tomto ohledu není Irsko odlišné. Trosky, které se nemůžou ani nazvat lidmi, klidně poštvali ostatní podobně smýšlející spoluobčany třeba proti nemluvňatům romských maminek.

waterford_demo
Demonstrace proti rasismu ve Waterfordu

V něčem je přeci jen irská společnost vyspělejší. Včera, 29. října 2014, se konala ve Waterfordu na náměstí Johna Robertse demonstrace proti rasismu. Obyvatelé města vyšli o ulic, aby poslali organizátorům lynčování, že s takovým chováním nesouhlasí. Postavili se rasismu, ukázali, že Romové jsou stejnými obyvateli města, jako kdokoli jiný. Irská společnost vzkázala všem budoucím xenofobům, že nenávist nemá na ulicích co pohledávat. Náměstek ministra pro rovnost Aodhán Ó Ríordáin okamžitě pokus o pogrom na Romy odsoudil a irská politická reprezentace okamžitě zasedla k vytvoření zákonů, aby se podobný exces v budoucnu nestával.

Irská společnost se poučila a pochopila, že je třeba bojovat proti rasismu. Závadová facebooková stránka, jež lákala rasisty k útokům na Romy, byla smazána. Útočníci pokoušející se o proniknutí do romských domů byli zadrženi a budou čelit trestnímu stíhání, politická reprezentace se zabývá ochranou společnosti před rasovým a xenofobním chováním ve společnosti…….v tomto úhlu pohledu je situace v Irsku od té v Česku diametrálně odlišná, mnohonásobně lepší. V Česku by se určitě skupina nemazala a útočníci by nakonec byli vydávali za slušné Čechy nemající s ultranacionální scénou nic společného.

Společnost by se měla postavit projevům extrémismu a rasové nesnášenlivosti. Zákony by měly napomáhat k rušení xenofobního obsahu na sociálních sítích. Romové i další představitelé minorit mají právo na ochranu práv tak jako každý jiný.