Chce kandidát ANO, Lukáš Král, vyhecovat Ostravany k protiromskému shromáždění?

Je několik dní před volbami a dveře se netrhnou s nejrůznějšími, stále více a více rasisticky a rádoby pronárodně laděnými kampaněmi, kdy hrozbou voliče zůstává “nebezpečný” muslim, Rom, mešita, Rus……..jeden by skutečně zaplakal nad tím, co je všechno možné. Sociální sítě, jakou je například nejpoužívanější Facebook, jsou dobrým prostředím k šíření podobných kampaní.  

Tak například včera. Zdravotně postižený kandidát za Babišovu stranu ANO, podnikatel Lukáš Král, zveřejnil na Facebooku zprávu, že byl na elektrickém vozíku přepaden a okraden Romem.

lukas_kral

Co tím kandidát do komunální politiky zamýšlí? Sdělí světu, že byl napaden, zdůrazní, že byl napaden Romem a notabene Rom pochází z místní ubytovny, o které se politicky otírají nejrůznější strany. V jednom příspěvku se autor dotýká hned několika populárních témat. Rasismu namířeného na romské spoluobčany a samozřejmě proklínaných ubytoven. Byl to politický záměr poukázat na sebe pomocí rasově pojaté zprávy o údajném přepadení? Nebo pouze Lukáš Král lidsky a profesionálně selhal v touze volání po pomstě? Počínání vozíčkáře může mít ještě trošku jiný podtext.

Lukáš Král chce, aby lidé jím vytvořenou stránku sdíleli. Nestačí mu jen napsat facebookový status, v němž by napsal co se mu přihodilo. Důležité je pro kandidáta ANO, že ho napadl Rom a také velmi důležité je sdílení stránky….to říká hodně o pravděpodobném účelu, proč Lukáš Král na Facebooku koná tak, jak koná. Buď se chce zviditelnit pár dnů před komunálními volbami a událost, jež se u možná přihodila, nyní poslouží jako třešnička na stranické kampani, nebo se rozhodl hecovat lidi k uspořádání protiromských pochodů v Ostravě.

kral_ostrava

Jako IT podnikatel neopomněl k celé události vytvořit facebookovou stránku, kde jako profilovou fotografii v rozporu se zákonem použil fotku údajného násilníka. Zcela určitě nedostal od údajného zloděje svolení ke zveřejnění, natož aby tvůrce nebo správce stránky s pomocí fotky volal po pranýřování obrazově zosobněné osoby.

kral_txt

Jako přes kopírák se zobrazuje klasický scénář, kdy ohrožená, slabá oběť je napadena předem identifikovaným Romem, slova tvůrce stránky nepřímo podporují lynčovací a pomstychtivé nálady…..pravděpodobně dříve nebo později někdo za přímé nebo nepřímé podpory tvůrce stránky uspořádá setkání občanů požadující větší bezpečnost ve městě…..tak se to většinou stává…..často nad případem přebírá “ochranitelskou” záštitu některá z nacionalisticky smýšlejících stran, skupin obyvatelstva……..proto je důležité sdílení, protože organizace takové akce je možná jen při větší, masovější publicitě……..Lukáš Král vytvořenou stránkou a jednotlivými příspěvky vyhlašuje boj proti etniku. Sám tak říká, že není důležité, že byl napaden, ale kým byl napaden. Výrokem “a ukázal všem, že násilní Romové se mají bát nás a ne my jich” nabádá kandidát ANO ke generalizacím, kdy by se Romové měli bát bílých, a proto by lid měli vytvořenou stránku sdílet.

Lukáš Král tak svým potenciálním voličům ukazuje, že si neumí udržet nadhled politika, volí populismus a nabádání jako svůj způsob řešení a klidně vytvoří generalizační rovnítko Rom = násilník.

Na celém případu je zajímavý časový horizont v Králově výpovědi.  Na polici se dostavil 1.10.2014 v 11:16, na konci pětistránkového protokolu zveřejněného Lukášem Králem na zdi facebookové stránky “Jsem vozíčkář a byl jsem napaden Romem” je uvedeno, že Lukáš Král opustil svůj byt v 11:45.

kral_cas

Umí snad kandidáti Babišovy strany předvídat, co se stane za půl hodiny a preventivně si nahlašují u policie trestný čin? Navíc fotografie spisu doplnil rasistickým komentářem:

UKAŽME VŠEM, ŽE HRANICE BYLA PŘEKROČENA. TENTO PŘÍPAD BUDE UKÁZKOU TOHO, ŽE SE NEBOJÍME A TAKOVÍ ZMRDI SKONČÍ V BASE NA MAXIMUM DOBY!!!

11:40, 1. října v Ostravě na tramvajové zastávce Hulvácká byl napaden 23letý vozíčkář na elektrickém vozíku. Cigán na profilovce ho udeřil zezadu do hlavy za cílem ukradnout telefon.

Je to typický příklad, kam tato pakáž směřuje a co je schopna udělat. Nestačí jim dávky, nestačí jim se přiživovat na úkor společnosti. Chtějí více. Proč taková kurva, která se fotí v Diesel triku na svém profilu okrade vozíčkáře o telefon? PROTOŽE MŮŽE! Protože takové tolerujeme!!!

Pachatel po napadení utíkal pryč. Policie ho dopadla po 30 minutách. Teď sedí ve vazbě. Tvrdí, že se vozíčkáře ani nedotkl, protože se bojí obvinění z násilné loupeže a chce to uhrát jen na krádež, aby mohl už za několik měsíců krást znovu…

Zde v těchto formulacích by se mohl Lukáš Král dopouštět trestného činu, protože nepravdivě uvádí, že jsou Romové závislí na dávkách. Jakou to má souvislost s tím, co se mu údajně přihodilo. Uchazeč o místo na obecním zastupitelstvu za ANO odhaluje příklon k rasismu, kdy na Romy pohlíží s předsudky. Vyjadřuje se jako kdyby byl kandidátem za DSSS Úsvit přímé demokracie a nikoli za demokratickou a jistě nerasistickou Babišovu ANO. Dvaceti tříletý rádoby politik používá osvědčené floskule “my jsme chudáci, oběti, protože je tolerujeme, pokud něco neuděláme, budou chtít ještě víc”. Lukáš Král chce, jak již bylo řečeno, čtenáře vyhecovat k nějakému činu.Jelikož nenásledují politické proklamace o záchraně situace Královým zvolením, dosazením ANO na radnici, lze předpokládat, že chce vyvolat shromáždění, jež by následně mohlo vyvíjet tlak na policii.

Útočník nezranil Lukáše Krále vážně. Zveřejněná lékařská zpráva uvádí, že napadený utrpěl pouze lehký otřes mozku a lékař jako léčené doporučení uvedl ledovat a pít dostatečné množství tekutin.

kral_zprava_lekarska
Zdroj: faceooková stránka “Jsem vozíčkář a byl jsem napaden romem”

Člověk by očekával, že podnikatel mající zájem o veřejnou funkci bude mít přehled a nebude se hloupě přiklánět k rasistickým klišé o komkoli. To, že se někdo fotí v Diesel triku a přiživuje se na úkor společnosti, za to může také etnikum, nebo politika státu?Rovněž není pravda, že Rom přepadat může, prostě nemůže, bude za takové počínání, pokud mu bude prokázáno, potrestaný. Soudy naopak bohužel u minorit ztrácejí část své nezávislosti a sahají zcela bez důvodu k přísnějším trestům s vyšší sazbou. Prokazatelnost trestných činů odehrávajících se na veřejných prostranstvích je obecně velmi složitá kvůli nekvalitnímu záznamu pouličních kamer. Takže řeči o toleranci jsou lživé a nepravdivé.

Jak chce Lukáš Král řešit v nové pozici politika na komunální úrovni problémy obyvatel, když není schopný uvažovat o problematice z obou stran pomyslné mince? Úkolem politika by nemělo být vytváření kampaní proti ostatním etnikům, už jen proto, že to není etické, správné a profesionální. Ostravané by si měli pouze zastesknout nad tím, koho to mají na pozici uchazeče o veřejnou funkci.

REAKCE STRANY ANO:

Dobry den,

dekuji za Vas zajem o nase hnutí a zachování jeho dobrého jména. S Lukasem Kralem jiz jsme v kontaktu a celou situaci resime. Stranka na Facebooku bude nejpozdeji dnes odstranena. Ze strany pana Krale slo o prehnanou reakci a jak nas ujistil, nebude se opakovat.

Nazory politického hnuti ANO ani pana Krale samozrejme neschvaluji jakekoli rasisticke chovani. Cela situace je zalozena na osobni ujme pana Krale, ktery jak spravne rikate neni politikem – profesionalem. Nikdo z nas neni. Jsme obcane a mame zajem v politice veci menit k lepsimu.

Osobne jsem az do zitrka v Rime, ale domluvil jsem si s panem Kralem ihned po mem navratu osobni schuzku a celou situaci jeste jednou probereme, abychom predesli chybne interpretaci stanovisek naseho hnuti nebo pana Krale.

Pokud budete mit jakykoli dotaz, nevahejte me kontaktovat.

Preji krasny den.

Richard Vereš
předseda Oblastního předsednictva
Ostrava-město

 

Současný stav:

Stránka “Jsem vozíčkář a byl jsem napaen rome” – ZRUŠENA

Diskuse na zdi facebookového účtu Lukáše Krále týkající se případu: SMAZÁNY