Ukrajinci si na Staromáku “hrají” na polidštěný mikromajdan

Na Staroměstském náměstí v Praze zavlála mánie stanování. Modrá celta doplněná o jednotlivé plakátečky představovala opravdu odlehčenou napodobeninu ukrajinských majdanů. Místo vlajky banderovců, hákových křížů na okolních zdech,  samohonky, opodál se válejících neprůstřelných vest a v bednách uzamčených kalašnikovů mohli přihlížející Pražané sledovat umělohmotnou pohádku o tom, jak vyznavači Nebeské setniny, ultranacionalisté a milovníci eposu o statečnosti Štěpána Bandery bojují proti ultranebezpečnému Putinismu.

Demagogie na druhou se rozhodla ovládnout náměstí v hlavním městě všech Čechů, Slezanů a Moravanů. Putin je nebezpečným diktátorem a rozhodl se okupovat území, na něž nemá nárok….o tom není pochyb, ale jsou zrovna ukrajinští nacionalisté společně s jejich přáteli a sympatizanty těmi povolanými odpůrci jednoho diktátora, když mnozí z nic uznávají masového vraha Štěpána Banderu jako hrdinu bojujícího proti komunismu a nenáviděným Rusům? Nezajímá je, že banderovci povraždili v Bělorusku, Polsku a dalších krajinách tisíce Židů a spolu s nimi v Zakarpatské Rusi povraždili mnoho Volyňských Čechů.

Společná, do nejvyšších obrátek vygradovaná nenávist v komunismus ve spojení s absolutní rusofobií poskytuje dostatečně silné brýle pro přehlédnutí genocidy minulé i té budoucí, na které se podle některých informací současní banderovci na Ukrajině zejména na minoritách podílejí.

ukraine_blog_stan
Zdroj: Facebook

Organizátory  stanového mikroměstečka jsou lidé z nově vytvořeného spolku Kaputin((Demokraté – zastavme Putina). Ukrajinci v Česku se rozhodli využít čecháčovského citu pro rusofobii k podpoře ukrajinského. S rozšiřujícím se neštěstím v nedaleké Ukrajině dochází k intoxikaci okolního prostředí ukrajinským ultranacionalismem projevujícím se hlavně sympatiemi k Banderovi a jeho zločinným skutkům. Viz například sada fotografií uveřejněných na facebookových stránkách Kaputinu. Všímavý divák nalezne na snímcích červenomodré vlajky nikoli banderovců, ale rovnou Pravého sektoru. Kaputin tyto fotky s vlajkami Pravého sektoru neodsoudil ani nesmazal, takže s nimi nepřímo souhlasil. 

ukrajina_kaputin
Zdroj_ facebooková skupina Kaputin

Z obecného hlediska s rozšiřujícím se neštěstím v nedaleké Ukrajině dochází k intoxikaci okolního prostředí tamějším nacionalismem. Lidé z neonacisticky smýšlející parlamentní strany Svoboda se usazují coby uprchlíci v českých městech. Stávají se členy ukrajinských spolků, ve kterých se často spolupodílejí na organizování nejrůznějších protestních akcí.

Vraťme se ale zpět k “mikro” majdanu na Staromáku. Přímo pod sochou svatého Václava postavili aktivisté tři stany, na nichž byly ukrajinské vlajky. Ty černočervené banderovců nebo Pravého sektoru naštěstí tentokrát na pořádané akci nebyly. Na místě ideologicky vlály jen zástavy Ukrajinců, zatímco ještě před několika dny na oslavách samostatnosti Ukrajiny tomu bylo úplně jinak. Ale oslavu osamostatnění také neorganizoval Kaputin, nýbrž jiná skupina aktivistů(i když skupiny sou často navzájem personálně propojené).

Pozvánka na pořádanou akci

Aktivisté vyzvali Bohuslava Sobotku k tomu, aby podpořil Ukrajinu v boji proti Rusku, ze stanů se ozývala reprodukovaná hudba.  Přihlížející lidé mohli debatovat, diskutovat. Pokud chtěli, mohli získat bližší informace o pořadatelů..úvodním motem měl být otevřený přístup ke všem, i když, jak se později dozvíte, otevřenost byla jen pro vybrané…Celé akci přihlíželo pouze 30 lidí….dokonce ani nestále ukranizující aktivista Martin Uhlíř, známý z předchozích majdanů, narozdíl od některých kolegů ze společného demonstrování, na akci nedorazil.

Písnička revolučního majdanu je obehranou, dávno zapomenutou deskou. Ukrajinská věc potřebuje něco jiného. A to souznít na tónině rusofobie , proto možná většina Ukrajinců na akci nedorazila. Kvůli nízkému počtu účastníků ani policie nemusela zasahovat………tedy až na malé výjimky, kdy organizátoři zapomněli na otevřenost akce a rusky, později německy hovořícího návštěvníka bez jakýchkoli  na první pohled viditelných důvodů vyváděli pryč z místa konání pozdně letního stanování.  Následná minibitka mezi holohlavcem(v onen okamžik amatérskou samozvanou ochrankou) a odváděným ve spojení s reakcí policie nebyla zrovna košér.

ukraine_blog_stan
Zdroj: Facebook

Inu, akce jak se zdá, skutečně nebyla pro každého a pořadatelé nebo lidé blízcí pořadatelům si vybírali, kdo je hoden dotazů a kdo je hoden přihlížet bivakování u stanů, tentokrát bez dobře fungující Motoroly, se kterou se lidé z Pravého sektoru na majdanech v Kyjevě se svým velením domlouvali. Návštěvníci “majdanování” mohli na místě podepsat petic adresovanou Miloši Zemanovi.

ukraine_blog_stan
Zdroj: Facebook

Jedním z adminů facebookové skupiny Kapustin je Pavel Korshikov. Tento muž má také účet a ruské obdobě Faebooku na sociální síti vKontaktě.  Kdyby snad chtěl někdo odporovat, že účet na vKontatě nepatří Korshikovi, je tu jednoduché srovnání se dvěma fotografiemi, jedna je z Facebooku a druhá z vKontaktě, obě dvě fotogrfie si jsou identické, takže účet v Kontaktě jednoznačně patří Pavlu Korshikovi

korshikov_obr

Na sociální síti vKontaktě Pavel Korshikov sdílí statusy Pravého sektoru

korshikov
Zdroj: vKontakte

zároveň zde používá banderovské zdravice Sláva Ukrajjně! Hrdinům sláva!(Слава Украине! Героям слава!)

Korshakov_zdrav
Zdroj: vKontaktě