Pálit nebo nepálit vlajku Islámského státu Iráku a Levanty?

Muslimové i ostatní obyvatelé arabských zemí napříč světem nesouhlasí s Islámským státem Iráku a Levanty(ISIS). Nejvyšší autority islámu odmítají ISIS, zatímco islamofobní extrémisté s vlivem na média tvrdí něco jiného. Konvička s Czech Defence League dostal kvůli teroristům nástroj pro své mámení i rozšiřování nepravdivých informací o dění na území bývalých křižáckých tažení, k nimž poprvé v 11. století stejným hlasem extrémismu svolával tehdejší papež Urban II. Čeští náboženští fanatici často rokující o ženách jako o chodících vagínách jsou naprosto stejní jako ti angličtí, nebo izraelští teroristé z Israel Defence League, ze kterých původně vznikli. 

Na internetu, respektive na Twitteru a Youtube, je mezi arabskými obyvateli Blízkého východu a dalších muslimských zemí, především v Libanonu, populární “Výzva spal vlajku ISILu(#BurnISISFlagChallenge)“. S touto výzvou přišli na světlo světa o tomto víkendu tři libanonští aktivisté a mnoho Libanonců je následuje. Původně “paliči” pravděpodobně reagovali na události posledních dnů, kdy příslušníci ISILu popravili několik vojáků libanonské armády. Aktivisté natočili, jak pálí na náměstí v libanonském Bejrútu vlajku Islámského státu Iráku a Levanty a toto video později uveřejnili na Youtubu s komentářem: “Nominuji celý svět k Výzvě spalte vlajku ISILu. Máte 24 hodin, tak do toho!“.

[embedplusvideo height=”283″ width=”450″ editlink=”http://bit.ly/1unDZKb” standard=”http://www.youtube.com/v/LvQJqhcRtts?fs=1″ vars=”ytid=LvQJqhcRtts&width=450&height=283&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=&lean=1″ id=”ep4526″ /]

Výzva BurnISISFlagChallenge  je narozíl od polévání se studenou vodou nebo kostkami ledu správným krokem k ochraně lidských práv. Neplýtvá cennými přírodními zdroji, veřejně upozorňuje na nesouhlas Arabů a muslimů s děním na tolik mediálně známém a často také notně zkreslovaném území. Arabové, muslimové nesouhlasí s existencí a činy samozvaných tvůrců islámského státu, který ve skutečnosti s islámem nemá nic společného.

Pálení vlajek ISILu má také svou stinnou stránku. Za jistých okolností by mohlo vyvolat sektářské násilí, kdy by někteří lidé mohli tvrdit, že pálení vlajky je zneuctěním islámu, protože prapor ISIL obsahuje šahádu(napsané zvolání: “Není boha kromě Boha a Mohamed je jeho prorok“). Nápis nemá nic společného s ISILem, a proto by “paliči” vlajky podle názorů některých lidí měli být pořádně potrestáni za neúctu k islámu. Stejně uvažuje libanonský ministr spravedlnosti, Ashraf Rifi, který vyzval k co nejpřísnějšímu potrestání těch, co vlajku pálili. Dokonce podal žalobu na tři aktivisty(kteří jako první pálení vlajky zmedializovali) u státního zástupce.  Někteří libanonští politici upozornili místní křesťany, aby nezaměňovali ISIL s islámem a Prorokovu vlajku s ISILem, protože islám je úplně něco jiného, než ISIL. 

isil_flag
Zdroj: Twitter

Muftí z Tripolisu Šejk Malek Al-Sha’ar odmítl pálení vlajek jako “izolovaný incident, který neměl politický úhel. Někteří libanonští poslanci reagovali naprosto jinak a požadovali na ministru spravedlnosti umírněnou reakci, ve které by tři mladíci zodpovědni za virální aki pálení vlajek neměli být potrestáni za svůj čin. Ibrahim Kanaan, jeden z poslanců, dopředu oznámil, že v případě obvinění tří aktivistů bude tyto muže právně zastupovat. Další libanonský poslanec Nabil Naqoula dokonce požádal ministra spravedlnosti, aby stáhl jím podanou žalobu. Libanonský ministr práce o incidentu pálení vlajek dodal: “To, co je potřeba, není pálení vlaky ISIL, ale spálení ISILu jako takového“.

Lidé se na sociálních sítích, například na Twtteru dohadují, zda prapor ISILu e posvátným, či nikoliv.

twitter_isil
Zdroj: Twitter

Zatímco se lidé dohadují, zda je vlajka ISILu posvátná či nikoljv, o existenci samotného Islámského státu Iráku a Levanty mají náboženské autority islámu společně s muslimy jasno. Terorismus, unášení civilistů, jejich následné vraždění společně se zabíjením novinářů je v rozporu s Koránem a Islámským kodexem války. Autority islámu vydávají fatwy proti ISILu, vydávají svá provolávání k médiím, aby zcela správně obhájili opravdový, skutečný islám, ve jménu kterého je zabíjení civilistů nepřijatelné, nemuslimské a naprosto zakázané. Terorista není muslim, protože porušuje základní ustanovení víry.

Saudskoarabští představitelé islámské náboženské obce hovoří o ISILu jako o teroristické skupině, viz Velký muftí Saudské Arábie, Šejk Abdul Aziz al-Šejk, který se k ISILu vyádřil takto: “ Extremistické a militantní názory a terorismus rozšiřují úpadek na Zemi, ničí lidskou civilizaci. ISIL není v žádném případě součástí islámu, ale nepřítel číslo jedna všech muslimů a islámu a muslimové jsou jeho(pozn. redakce: ISILu) prvními oběťmi. Podobně se k teroristickému státu vyjádřil nejvyšší duchovní Turecka, Mehmet Gormez,  řekl:  “osoba, která nemá právní opodstatnění nemá žádnou pravomoc vyhlásit válku proti politickému shromáždění, kterékoli země nebo společenství“. Jordánský duchovní Assem Barqawi,  známý jako Abu Muhammad al-Maqdisi, řekl v prohlášení o ISIL, že obnovení chalífátu je “deviantní” a v rozporu se zásadami islámského práva – šaría.

Pálení izraelské, české, americké, německé nebo jakékoli jiné vlajky je projevem naprostého nedostatku rozumu, kdy se kolektivní nenávist vůči nějakému národu zosobní do kusu látky. Nenávist by se neměla snášet na symboliku státnosti, protože státnost není viníkem neštěstí………..to je sice pravda, ale prezentuje vlajka ISILu státnost? Vlajka ISILu prezentuje terorismus, pravidla terorismu a násilí. V tomto ohledu by pálení vlajky Islámského státu Iráku a Levanty nemělo být nemorální……..na druhou stranu, je pálení vlajky ISILu urážkou islámu?