Chrstni na sebe ledovou vodu a “vysměj” se mrtvým

Zatímco přes 3 400 000 lidí na celém světě každý rok zemře kvůli znečištěné pitné vodě, filmová, kulturní, nebo sportovní hvězda zapne video a nechá si na hlavu chrstnout kbelík s ledovou vodou. VIPáci pomocí virální kampaně pojmenované jako ALS Ice Bucket Challenge upozorňují na závažnou amyotrofickou laterální sklerózu, aníž by si vzpomněli na rozvojové země, kde je sen o čité pitné vodě něčím naprosto nedostupným. Místo, aby čistá životadárná tekutina zachraňovala životy v ohrožených a nedostupných oblastech světa, slouží jako nový typ zábavy pro přecpané diváky z rozvinutých zemí. Voříšek vyzve k polití Bílou a máma s tátou i děckem navrch v obýváku s napětím sledují, zda se známá slavice přidá k bezhlavému stádu plýtvačů.

Co všechno je potřeba pro to, aby se veřejnost zabývala charitou? Dnes se zneužívá voda v místech, kde je jí přebytek. Co přijde potom? Budou lidé vyhazovat jídlo oknem? Nebo nechají zapnuté světlo ve všech místnostech 24 minut?

Zatímco Gottová na sebe vychrstne kýbl ledové vody, někde na světě kvůli jejímu nedostatku zemře jedno naprosto nevinné dítě. Téměř 900 milionů lidí na celém světě nemá přístup k čisté, nezávadné pitné vodě, 2,6 miliardy lidí podle údajů Světové zdravotnické organizace  žije bez možnosti jakékoli základní hygieny(koupání, mytí se apod.), protože vodu, kterou mají, radši využijí k pití. Na celém světě, více než 6 000 lidí umírá každý den na nemoci způsobené znečištěnou vodou, z toho dvě třetiny úmrtí tvoří děti. Ale to nikoho nezajímá, protože díky americkým celebritám na nás pomyslně, opět z celého světa, kouká na 5 600 nemocných amyotrofickou laterální sklerózou.

Tenhle příběh není o nějakých statistikách, kde na jedné straně “straší” miliony mrtvých a na druhé tisíce vážně nemocných. Tenhle mediální příběh je hlavně o tom, že celebrity, sportovci, ale také obyčejní lidé mohou na amyotrofickou laterální sklerózu upozornit jiným, méně plýtvajícím způsobem. Ve své podstatě je virál ledové vody znevážením všech obětí nedostatku čisté pitné vody. Je to výsměch humanismu, kdy zcela účelově zapomínáme na neschopnost globalizovaného světa zamezit úmrtím kvůli nedostatku vody a jídla, abychom stejnou globalizaci využili k rozšiřování návodů na to, jak vyplýtvat miliony hektolitrů vody jen tak pro více zábavy. Konzumní svět showbyznisu opět vystrkuje drápky, aby třeba i za pomoci plýtvání s vodou, upřednostnil americké, australské, nebo evropské oběti amyotrofické laterální sklerózy před neevropskými, neaustralskými a neamerickými, naprosto chudými a navíc mediálně vzdálenými obyvateli oblastí s nedostatkem čisté pitné vody.

Kdyby radši místo vylévání vody celebrity posílaly balení vody humanitárním organizacím, které by darovanou vodu následně mohly rozdávat v oblastech s jejím nedostatkem.