Za tři unesené Izrael vraždil Palestince a bombardoval Ghazu

Caterpillar, Motorola Solutions a Hewlett Packard profitují z nemírových aktivit v Izraeli. Podporují apartheid a svým výrobky přispívají k zabíjení Palestinců. Proto se na Valném shromáždění amerických presbyteriánů konaného v těchto dnech rozhodla na prodeji akcií výše jmenovaných společností. Je to správný rok, s pomocí něhož církev ukázala, že jim záleží zejména na lidských právech a nikoliv na kapitálu jako takovém. Presbyteriáni se zapojili do globálního bojkotu společností obchodujících v Izraeli. Již dlouhou dobu tato církev volá po dodržování lidských práv a hovoří o Izraeli jako o zemi bezpráví.

Motorola je od roku 2010 rozdělena do dvou společností: Motorola Mobility, která prodává mobilní telefony na civilních trzích a Motorola Solutions, která podniká s izraelskou vládou. Hewlett Packard se zabývá prodejem hardwaru izraelskému námořnictvo, jež dodávané zboží používá pro účely vojenské pozemní komunikaci, logistice a plánování. Technika Hewlett Packard se tak aktivně podílí na přímém ničení Palestinců, kdy si příslušníci IDF domlouvají taktiku útoku proti bezbranným lidem. Společnosti obchodují na civilních trzích, zatímco následně nepohrdnou jako nenažraní kapitalisté na financích smrti, apartheidu i tyranie.

Valném shromáždění amerických presbyteriánů konané ve dnech 14. 6. – 21. 6. 2014 v americkém Detroitu nezapomíná na umučené lidi daleko na Blízkém východě, kde právě v tento okamžik izraelské tanky, stíhačky i vrtulníky útočí na civilní obyvatelstvo. Hammás unesl tento čtvrtek poblíž židovské osady Guš Etzion skupinu 3 Izraelců a izraelské obranné jednotky jednají přesně po vzoru hromadných generalizací, kdy vojáci napochodují zatýkají, zabíjejí zraňují, devastují. Maannews.net uvádí, že po bombovém útoku izraelské armády  v Hebronu byli zraněni 3 Palestinci. Mezi zraněným byly také dvě velmi malé děti. Ccopak tyto děti mohou za únos kohokoli?

hebron
15. 6. 2014, izraelský voják zatýká palestinského chlapce v Hebronu(mladík se ničeho nedopustil, pouze byl preventivně zadržen)
Zdroj: Twitter

Systém apartheidu pracuje na plných obrátkách, kdy dochází k náhodnému zatýkání mnoha mladých  nevinných lidí. Armáda se přiblíží k vesnici, městu….zaútočí na domy, zraní při tom obyvatele domu, vyvede dospělé muže s mladíky a odvede je do vězení. Při zásahu nebere žádné ohledy na ostatní obyvatele domu, dokonce ani na děti, které jsou často zraněny, nebo dokonce i zabity. Izrael tímto svým počínáním porušuje mezinárodní právo. Dokonce příslušníci Izraelských obranných sil(IDF) vnikli v rozporu s mezinárodním právem do uprchlického tábora Al Jalazoun v Ramaláhu. Několik džípu vjelo dovnitř a dochází za značného chaosu a střelby k zadržování mladých lidí a dospělých mužů. V uprchlickém táboře měli příslušníci IDF zastřelit 23letého Ahmada Arafata. Je možné takové jednání tolerovat? Mohou snad všichni dospělí i nedospělí muži za to, že byli uneseni tři Izraelci?

hebron
15. 6. 2014, Hebron
Zdroj: Twitter

Takové počínání je v rozporu s mezinárodním právem a Izrael se dopouští apartheidu na nějž dlouhodobě poukazuje laureát Nobelovy ceny za mír a emeritní arcibiskup Kapského města Desmond Tutu, který rovněž promluvil na zahajovacím zasedání Valného shromáždění amerických presbyteriánů. Je správné, že se tento vysoce postavený představitel církve nebojí a věci nazývá správným jménem. Ve své řeči vyzval účastníky k modlitbám pro Palestinu a zároveň vyzýval presbyteriány, aby označovali Izrael jako “Stát apartheidu”, kdy Izrael prostřednictvím vnitrostátní politiky a udržování stavu okupace přispívá k utrpení palestinského lidu.

Udržitelnost Izraele jako vlasti Židů byla odjakživa nacionalisty podmíněna nedodržováním lidských práv, prosazováním rasismu a principů apartheidu. Však také několik představitelů tuto pravdu potvrdilo před kamerami reportérů. Desmond Tutu ve svém projevu zdůraznil, že existuje pouze jedna jediná cesta jak nějaký stát odnaučit apartheidu, a tou cestou jsou ekonomické sankce, ekonomický tlak. Proto také presbyteriáni prodávají akcie, nechtějí se podílet na podpoře Izraele a jeho systému apartheidu.

hebron
15. 6. 2014, Hebron, vojáci zadržují 11letého Mohammeda Yazouriho
Zdroj: Twitter

Desmond Tutu ve svém nedávném prohlášení pro zpravodajský kanál News24 řekl: ” Byl jsem svědkem systémového ponižování palestinských mužů, žen a dětí příslušníky izraelských bezpečnostních sil. Jejich ponižování je tolik podobné ponižování jihoafrických černochů, kteří byli také zahnáni, obtěžováni, uráženi a napadáni ze strany bezpečnostních sil vlády apartheidu. Stejné otázky nerovnosti a nespravedlnosti dnes motivují nejrůznější hnutí snažící se o ukončení izraelské desítky let trvající okupaci palestinského území a nespravedlivé a škodlivé zacházení s palestinským lidem nad kterým vládne vládními rozhodnutími vláda Izraele.  Ti, kdo zavírají oči před nespravedlností vlastně udržují nespravedlnost. Pokud jste neutrální v situacích nespravedlnosti, poté jste si vybrali stranu násilníka. Nezáleží na tom, koho uctíváme, nebo kde žijeme. Jsme členy jedné rodiny, rodiny lidí, boží rodiny.

Byl to především Desmond Tutu, kdo si v roce 1984 vysloužil bojem proti apartheidu Jihoafrické republiky Nobelovu cenu za mír, proto je logické, že proti apartheidu vystoupí také v případě země Davidovy hvězdy. Po návštěvě regionu v roce 2002 začal poukazovat na  “ponížení a utrpení” způsobené pokračující ilegální okupací Izraelce. Jako jeden z prvních celebrit světa veřejně Desmond Tutu odsoudil při svém izraelském pobytu krutost, s jakou se Izrael chová  Palestincům. Byl následně za svá slova izraelskými politiky i místními médii označovaný za antisemitu, “černé nacistické prase”. Tutu po návratu z Izraele zpět do Jihoafrické republiky podpořil celosvětové BDS Movement požadující hospodářskou blokádu, bojkot firem obchodujících s Izraelem, majících provozy v Izraeli, hospodářskou ignoraci Izraele.

ghaza
15. 6. 2014 Ghaza po bombardování izraelskou armádou
Zdroj: Twitter

Je povinností laureáta Nobelovy ceny, je povinností veřejně známé osoby poukazovat na nespravedlnost. A ta se v Izraeli děje i nyní. Hebron se s dalšími městy okupované Palestiny stal bojovou zónou, kde jsou zadržované děti, dokazují to fotografe z místa pořízené. Večerní nálety IDF na Gazu(jedno z nejhustěji obydlených míst na světě)způsobily podle posledních zpráv těžká zranění 3leté palestinské holčičce. Izraelští vojáci také ve 2:55 tamního času zadrželi předsedu palestinského parlamentu Azize Duwaika. Podle neověřených zpráv hodlá Izrael během několika dní zadržet tisíce nevinných Palestinců. Ghaza je právě v těchto ranních hodinách pod palbou Izraele. Maannews.net uvádí seznam jmen 69 zadržených Palestinců.

Chce snad navázat Netanjahuova vláda na vraždění z roku 2008, kdy opět v rozporu s mezinárodním právem armáda páchala na Palestincích válečné zločiny? Těch se ostatně dopouští i nyní. Valném shromáždění amerických presbyteriánů společně se slovy Desmonda Tutua znamenalo mnohem víc než jen obyčejné setkání náboženské obce. Tutu vyzýval k modlitbám za Palestince, zatímco oni z rukou okupanta přicházeli o život, byli unášeni armádou a následně nezákonně zadržováni. Svět by neměl zapomenout na to, že Izrael je státem apartheidu, násilí, extrémismu a dvojího práva.