Přenice mezi Faragem a Le Penovou za doprovodu Hnutí pěti hvězd

Ultrapravicoví extrémisté ukrývající se pod mantrou euroskepticismu touží po nekonečné moci, s níž by nenáviděný Brusel zbourali jako domek z karet. Jsou to zvláštní stvoření, jež bez jakéhokoli ostychu či kapky studu přijmou plat europoslance, aby následně vykládali pohádky o tom, jak zlá a zlotřilá ta Unie ve skutečnosti je. Milovníci přihnědlého tónu politiky vědí, že houfováním se do jedné z frakcí získají roli vůdců evropských nacionalistů jak v Bruselu, tak ve Štrasburku. Proto také xenofobní strana Beppe Grilla známá jako M5S(Hnutí pěti hvězd) odsouhlasila v internetovém referendu připojení se na evropské politice k britské, neméně extrémistické partaji Nigela Farageho. 

Frakce Evropa svobody a demokracie(EFD) vznikla před necelými čtyřmi lety. Pyšní se prosazováním názorů a postojů ultrapravicového extrémismu, kdy všechno odlišné, naprosto jiné, je považované za netradiční, neevropské, ponížené a k zahození hodné. V minulém období v této frakci zasedal pouze Farageův UKIP s italskou partají extrémismu Lega Nord Francesca Speroniho. Fašizující etos protievropských útoků vůči minoritám, Romům, muslimům a multikulturalismu dostal posilu v dalších sedmnácti europoslancích ze strany Beppe Grilla. Boj o přetahovanou mezi francouzským a britským nacionalismem odmítal sehrávat už od začátku Petr Mach ze Strany svobodných občanů, který hned na první dobrou kromě oznámení svého nezodpovědného postoje k mandátu oznámil, že s partají zamíří do EFD.

efd
Členové frakce Evropa svoboda a demokracie(EFD) před volbami v roce 2014
Zdroj: Wikipedia

Plány Faragemu kříží Le Penová, která na svou stranu do frakce Evropská aliance pro svobodu(EAF) přetáhla Legu Nord s dalšími stranami. Proto není divu, že internetové referendum “pětihvězdičkových” extrémistů z daleké Itálie udělalo předsedovi UKIPu neskutečnou radost. Po volbách je k dispozici na 60 potencionálních extrémofilů ve službách Unie, jenže to by Le Penová s Faragem nesměli hrát přetahovanou, kdy na vařené nudli zkouší jeden druhého obrat o vliv nad mordorem nacionála. Bývalí členové EFD Dánská lidová strana, Praví Finové přeběhli do týmu Evropských konzervativců a reformistů(ECR). Nebýt Hnutí pěti hvězd a jejich 17 novopečených europoslanců, musel by se předseda nejznámějších ultranacionalistů z ostrovů obávat o existenci své frakce.

UKIP Nigela Farageho má pouze 24 europoslanců. Nyní přichází  jistota dalších 17 nováčků z M5S, jistota 1 europoslance z Čech, 2 poslanců z litevské strany extrémistů,  1 poslanec z Holandska…. a to všechno dává jistotu 45 členů ve frakci UKIPu. Pokud bude chtít Farage zachovat svou frakci, bude muset sehnat ještě alespoň 2 poslance z dvou dalších členských států Unie, jinak Farage se svou frakcí končí a sám se bude muset do nějaké uchýlit. Nesehnání dalších poslanců by tak mohlo teoreticky posílit Le Penovou a její budoucí postavení lídrině ultranacionalismu. Britští extrémofilové si mohou teoreticky vypomoci s maďarským Jobbikem a řeckým Zlatým úsvitem, se kterými Le Penová odmítá podle svých vyjádření jednat. Potenciálními partnery Farageho by mohli být ultrapravicoví extrémisté z Polska i Německa(1 mandát NPD). Pokud by  tomu došlo, což je velmi pravděpodobné, nikdo poté neodpáře zcela správně EFD její antisemitský, čistě fašizoidní ráz. Doposud si Farage mohl hrát se slůvky a Petr Mach si mohl žonglovat s ochotou akceptovat rasismus s apartheidem jako vidění světa očima ultralibertariána….po příchodu Řeků a Maďarů už bude zcela jasné, že se za Machovými slovy neskrývá přílišná ochota být extrémně libertariánský.

Viz například rozhovor s Petrem Machem z roku 2011. V něm je vidět stranická politika, kterou strana prosazovala do nedávných parlamentních voleb

[soundcloud]http://soundcloud.com/gisat/rozhovor-s-petrem-machem-o[/soundcloud]

 

Jde především o to, zda vůdčí osobností evropského nacionalismu v Bruselu a Štrasburku bude Farage, nebo francouzská nacionálka Le Penová.  Budou mít ve zpátečnické politice vůdčí roli  Evropská aliance pro svobodu(EAF) nebo frakce Evropa svobody a demokracie(EFD)?

Tak jako tak, Beppe Grill vnitrostranickým referendem v Hnutí pěti hvězd, jehož se podle partajních informací zúčastnilo na internetu na 29 584 lidí, dal Faragemu jisté naděje na samostatnou existenci a zároveň mu dal šanci na získání dalších více než 50 milionů eur v příštích pěti letech. 78,1 % hlasujících v internetovém referendu Hnutí pěti hvězd odsouhlasilo členství ve frakci Evropa svobody a demokracie; 11,9 % odsouhlasilo přidání se mezi frakci Nezařazených poslanců a 10 % chtělo partaj směřovat do frakce Evropských konzervativců a reformistů(ECR), jehož prostory minulé volební období vyplňovalo na 9 poslanců z české ODS. Samotné internetové hlasování je terčem kritiky, kdy Grillovo hnutí volilo do Bruselu přes 5 milionů voličů, ale nakonec se referenda připojilo jen 29 584 lidí.

farage

Soužití UKIPu a Hnutí pěti hvězd bude přinejmenším trochu výbušné. Oba dva subjekty mají odlišný názor na obranu, otázky přistěhovalectví, energetiku, ochranu životního prostředí, sociální politiku i daně. Jak se zdá, zvítězila touha uchování frakce v Evropském parlamentu před ultrapravicovým etosem předsedy britských extrémistů. To je na druhou stranu velmi dobrý předpoklad pro ochranu lidských práv, kdy by se Hnutí pěti hvězd mohlo postavit silně nenávistným postojům UKIPu. Boj mezi Le Penovou a Faragem tak může kupodivu za určitých konstelací oslabit moc extrémních požadavků. Ovšem, existují tu další uskupení s přímo antisemitskou a protirasovou politikou, takže vliv M5S nemusí být až zas tak silný.

Vlastnit svůj “klub” spřízněnců, to není jenom o potencionální moci. Frakci může uzavřít minimálně 25 poslanců ze sedmi různých členských států Unie. Založená frakce musí oficiálně dodržovat zásady svobody, demokracie, dodržování lidských práv a základních svobod a právního státu….ovšem taková frakce může zastávat také hodnoty extrémismu. Založit a provozovat frakci v Evropském parlamentu, to představuje také spoustu výhod například v podobě eur, jež jsou na činnost výborů vypláceny.

Viz například ultranacionální Evropská aliance pro svobodu(EAF), v níž je také členkou samotná Le Penová. EAF měla v minulém pětiletém volebním období 38 europoslanců. Pravidla Evropského parlamentu pro parlamentní skupiny a financování politických stran nebrání udělování peněz na provoz frakcí krajně pravicovým skupinám. Financování může pokrýt až 85 % výdajů celoevropské politické strany, zatímco zbytek by měl být hrazen ze zdrojů, jako jsou členské příspěvky a dary. Financování frakcí je neprůhledné. Think Thank Open Europe uvádí, že provoz takové frakce znamenal pro Unii náklady až 50 milionů eur za celé pětileté volební období.

Přesné složení frakcí zatím není známo. Teprve 1. července 2014 po prvním zasedání ustavující schůze Evropského parlamentu ve Štrasburku, kdy se europoslanci oficiálně ujmou svého úřadu, bude znám seznam členů jednotlivých frakcí. Noví poslanci v průběhu ustavující schůze zvolí také svého předsedu, 14 místopředsedů a pět kvestorů.

Současná situace nahrává ultrapravicovým náladám a přenice mezi Faragem a Le Penovou pouze znamenají vyšší výskyt nenávistných nálad vůči islámu, LGBT komunitě, Romům, muslimům, zdravotně postiženým a dalším příslušníkům minorit přímo na evropské půdě uprostřed evropských institucí. To by se mohlo stát nebezpečné, pokud by se některý z šedesátky ultrapravicových nenávistníků dostal do vysoké funkce některého z výborů Unie zabývající se ochranou lidských práv a politikou imigrace. Poté nezbývá než věřit, že případným zmetkům potlačujícím lidská práva zakročí nevládní organizace.

Je možné považovat nevládky za ochránce humanismu v Evropské unii?