Pitva dokázala, že IDF při demonstracích používá ostrou munici

Příslušníci izraelské armády bezdůvodně zabili dva náctileté chlapce, sedmnáctiletého Nadim Siam Nuwara a šestnáctiletého Muhammada Mahmúd Odeh Abu al-Thahira. Oba dva mladíci se zúčastnili 15. května 2014 demonstrace ke Dni Nakba(den, kdy si Palestinci a izraelští muslimové každý rok připomínají výročí založení Izraele jako katastrofu). I když nic nedělali, byli mladíci střeleni do zad.  O tomto případu jsme inormovali 22. 5. 2014 na serveru Hrebenar.eu. Izrael se doposud obhajoval, že do demonstrantů pokaždé střílí projektily se slzným plynem, slepými náboji nebo pobumovanými kovovými kuličkami. Záběry z pouličních kamer z výše jmenovaného protestního shromáždění svědčí o naprostém opaku. 

Výsledky pitvy Nadim Siam Nuwara poskytují po měsíci vyšetřování jasné důkazy o tom, že chlapce zabila kulka. Izraelské úřady se snažily zdiskreditovat důkazy o jasných válečných zločinech, kterých se Izrael zabitím nevinných dětí dopustil. IDF ještě před zveřejněním faktů o úmrtí chlapce říkala, že Nuwara zabil gumový projektil vystřelený vojákem proti odcházejícímu nezletilci. Výsledky pitvy uveřejněné 11. 6. 2014 říkají, že se Izraelské obranné síly(IDF) dopustily válečných zločinů, když ostrým náboji stříleli do pokojných účastníků shromáždění srocujícího se před zdmi vojenské věznice Ofer  na okraji vesnice Beitunia na Západním břehu Jordánu.

Představitelé státu, vysocí úředníci v izraelské vládě obecně odmítají jakoukoli zodpovědnost za dětská úmrtí, k nímž dochází po nezákonném jednání nejen členů IDF. Izrael se dopouští válečných zločinů také tím, že při výsleších dětí používá hrubého násilí. Praktiky, jimiž IDF “obdarovává” zadržované děti popisuje mezinárodní organizace Save the Childern.  Ze strany Izraele dochází k porušování mezinárodního, ale také národního práva, jež by mělo už z principu ochraňovat děti jako nejohroženější oběti válečných sporů izraelského apartheidu.

Pitva  sedmnáctiletého Nadim Siam Nuwara byla provedena na Palestinském institutu forenzní medicíny přidruženém k akademické půdě Al-Quds University nacházející se na palestinské části Jeruzaléma. Hlavním patologem byl doktor Sabr al-Alul. Pitvu také prováděli dva forenzní izraelští patologové, stejně jako další dva soudní patologové z Dánska a Spojených států amerických, jejichž účast na pitvě si výslovně vyžádala chlapcova rodina, organizace Defense for Children International-Palestine, Physicians for Human Rights i B’Tselem. Patologové ze zahraničí zde sloužili jako záruka nestrannosti, aby opět Izrael nemohl jen tak, jak se mu hodí, tvrdit, že výsledky pitvy sou účelové a mají za úkol pouze pošpinit Izrael jako takový. To samozřejmě není pravda a jak již bylo v článku několikrát řečeno, pitva odhalila, že IDF při demonstracích používá ostré střelivo.

Dojde k odhalení střelce? Zpráva izraelské lidskoprávní organizace Yesh Din Volunteers for Human Rights hovoří zcela jasně. Vojáci s osadníky nelegálních a mezinárodně nezákonných osad jsou izraelskou policií a soudy takřka v případě páchání násilí na Palestincích a jejich dětech beztrestní.  Bude v případě zabitého Nadim Siam Nuwara vrah konečně potrestán?