Oslaví Konexe na francouzské ambasádě raut nebo raus?

Francie volí anticikanismus s xenofobií za novou státní politiku a Konexe jako marnotratná, nic neřešící organizace se podílí společně s EGAMem(Evropské grassrootové antirasistické hnutí) na večírku na ambasádě Hollandova režimu. Co si na malý okamžik společně po demonstrování a vyvolávání nepokojů v Budišově udělat za peníze ambasády nebo jiných organizací lidskoprávní mejdan? Možná si slečna Čonková, nebo samotný Brož popovídají s ambasadorem o tom, jak francouzská vláda porušuje lidská práva a Konexe bez potíží akceptuje tuto politiku nenávisti. Kdyby tomu tak nebylo, konexáci by nepřijali debužírování nevybranějších jídel přímo na výsostném území státu, ve kterém po volbách vítězí na celé čáře fašizoidní partaj Le Penové. 

Mezinárodní konference Romské obrození v Evropě, jež bude zahájena následující den po zábavném rautu, se tak ponese v zasmrádlém stavu, kdy francouzská Romka, Leonarda Dibraniová, jež byla sama nedobrovolně a protizákonně z Francie deportovaná, představuje pro “antirasisty” z mejdanu mnohem méně, než cokoli jiného. Právě teď v tento okamžik nejsou důležitá lidská práva, i když jimi všichni přítomní mají vyplněná  ústa. Sjednaného setkání se zúčastní například i vysocí úředníci Evropské unie, třeba Lina Papamichalopoulou , vedoucí oddělení Nediskriminační politiky a koordinace Romů Generálního ředitelství Evropské komise pro spravedlnost, nebo Zejlko Ivanovič, ředitel Programu romských iniciativ Nadace Open Society.

Postoj Konexe je stejně jako chování zástupců Unie zklamáním, ve kterém se konexácké OPRE ROMA pozvolna přeměňuje na pohledy po rozprostřených eurodotacích, o nichž nedávno Brož s Čonkovou v Ústí nad Labem pod otevřeným nebem “diskutovali” Komunita EGAM sdružuje nejaktivnější organizace bojující za lidská práva. Nyní společně s Konexí organizují oba dva večírek, aby následně  od 12.6 do 15. 6.  pořádali setkání antirasitů. Opravdu si Benjamin Abtain, ředitel sítě EGAM myslí, že Brožova skupinka demonstračních lidí patří k těm nejaktivnějším organizacím v zemi? Jako kdyby postávání před branami prasečáku, tancování s papírovým prasetem na rameni, představovalo nejaktivnější snahy na ochranu lidských práv.

Hlavně, že je “legrace”. Kdo se stará o nějaké Romy bez domova, v ubytovnách……..to není důležité. EGAMu postačí divadlo. Postačí, když sem tam na nějakou schůzi přijdou vyslanci Konexe, postačí, když v novinách tu tam vylítne do očí zodpovědných osob článek s fotkami transparentů eskalující v provokativní a naprosto zbytečné obsazování částí českých, moravských a slezských měst.  Životní styl Romů neodpovídá tomu francouzskému, a proto se také odehrávají nechutné deportace, při nichž sou v autobusech sváženy tisíce lidí bez ohledu na jakékoli zákony a směrnice Evropské unie. I to pravděpodobně Konexi nevadí. Ještě před několika dny skupinka demonstrantů postávala před branami velkoprasečáku, aby nyní za přítomnosti diskutujících účastníků francouzského rautu ukázali Evropě konexáci svou absolutní nicotnost, kdy přednější je postávat před fotoaparáty novinářů než jednat s představiteli AGPI, a. s., které zemědělský provoz patří.

Stručně z programu setkání:

čtvrtek 12.6. – příjezd účastníků, slavnostní zahájení konference, večírek na francouzském velvyslanectví

pátek 13.6. – seminář o romském holokaustu, pietní setkání u prasečí farmy v Letech u Písku a společná prohlídka místa genocidy (průvodcem bude Paul Polansky)

sobota 14.6. – seminář: strategie boje proti rasismu a anticikanismu na Evropské úrovni, společné plánování Roma Pride 2014, setkání s romskou komunitou v ústeckých Předlicích , koncert romské rapové formace De La Negra (Café V lese)

neděle 15.6. – seminář: čeho jsme už dosáhli a čeho chceme dosáhnout , vyhodnocení a zakončení konference

Setkání se podle dostupných údajů zúčastní Romové ze 14 států světa. Copak těmto lidem nevadí, že se na organizaci podílí stát, jehož politika stojí proti lidským právům? Copak všichni raději volí populismus před reálným řešením? Pokud někdo v Česku představuje esenci populismu, poté je to Konexe. Hrají si na stavitele Potěmkinovy vesnice, kdy se vytváří dojem, i když se nic neřeší. Organizace pomůže někomu s velmi nicotnou záležitostí, aby posléze mohla tvrdit, že stejné organizaci pomáhá jako o život.  Představuje si snad EGAM zrovna toto pod lidskoprávním aktivismem?

15. 6. 2014 budou návštěvníci sešlosti debatovat nad tím, čeho dosáhli. Vzpomenou si stejní účastníci setkání na tisíce nevinných lidí, na oběti francouzské xenofobie, ve jménu které je Rom v zemi pod Eiffelovkou nechtěným zbožím. Samotná Konexe se paradoxně nachází ve zvláštním stavu, kdy odmítnutí účasti na rautu na francouzské ambasádě může představovat překážku ve vztazích s Nadací Open Society, která nedávno rozdělila 400 000 korun organizacím blokujícím pochody neonacistů. Sama Romea ve svém článku píše toto:

Nadace Open Society Fund Praha rozdělila 400 000 korun organizacím, které pomáhají v místech, kde pravicoví extremisté pořádají protiromské pochody. Z 18 žádostí přihlášených do grantové výzvy Společně bez předsudků vybrala odborná komise 4 vítězné projekty. Nadace OSF tak reaguje na nárůst aktivit pravicových radikálů v Česku, mezi něž patřil například i sobotní nahlášený, ale úřady zakázaný pochod v Budišově nad Budišovkou, kde nyní se svou rodinou žije šestiletá Natálka, oběť žhářského útoku ve Vítkově.

Možná svou účastí i neúčastí na rautu bude muset Konexe vybrat před penězi Nadace Open Society nebo před prozřením ostatních skalních fandů Brožova spolku demonstrantů. Jedno je ale jisté. Lidskoprávní aktivisté přišli rokovat, aby rautem na ambasádě Francie veškeré své debaty o rasismu dokonale pošlapali.