Fenomén lynče podtrhává nohy humanismu i lidským právům

Fenomén lynče pobíhá po Čechách jako splašená kobyla. Probouzí rasismus, kdy se jedna skupina před druhou vyčleňuje, obviňuje policii se soudy z diskriminace a rasismu. Někde se stal násilný trestný čin, někdo zemřel, někdo byl přepadený, někdo byl nalezený v bezvládném stavu na ulici, proto je tu další příležitost k běsnění na rasizujících ulicích českých měst i obcí. Vzduchem jako laciné tretky poletují reálná nebo zela vymyšlená svědectví o vrazích, útočnících, pomocnících, kterými se policie, státní zástupci, soudy nechtějí zabývat, protože nadržují té či oné společenské skupině obyvatel. Trestní kauzy se přesouvají z kanceláří policie a vyšetřovacích týmů kriminálky přesně do středu společenského dění. 

Zatímco se dříve konala smuteční tryzna za zemřelé v kostelech nebo v podnicích, kde dotyčný pracoval, dnes lidé touží po popularitě….po zviditelnění sebe nebo dotyčného případu v médiích, proto aby se mohla spustit kampaň extrémismu, rasismu, kdy Rom představuje vyloučeného šmejda, kde soudce s policistou zosobňuje neskonalého parchanta, proti němuž je nutné vzbuzovat celospolečenské pobouření. Je tu jedinečná příležitost k vyvolání lynče. Skupinka nespokojenců se schází na náměstí, aby se nechala vyhecovat k pochodu, ke zmlácení vraha, zloděje, kriminálníka, o jehož vině moc spravedlnosti zatím nemá dostatečné množství důkazů.

Připravené lejstro v rukou mluvčího snese cokoli. Přemění všechny Romy v republice  ve skupinu niemandů neschopných sáhnout na práci, přemýšlejících pouze nad tím, jak to nejvíce a nejbrutálněji ublížit majoritáři. Ve jménu jeho hololebosti se sešli národovci s hákovými kříži v mysli, aby si na čerstvém vzduchu připomněli devadesátá léta, kdy náckova kanada “hrdě sesílala nenáviděného cikána k zemi”. Ubožáci zneužívající smrt člověka se sešli, aby napadali demokracii, aby celospolečensky ukázali, že i ve 21. století existují duševní zvrhlíci s jedinou touhou po pomstě. Na ulicích se řeší to, co by se nikdy řešit nemělo.  Smuteční shromáždění je zástěrkou, dalším možným pokusem vytvořit neexistující událost v realitu, kde ječící neonacista vydávající sebe sama za poctivého občana promlouvá do spotu večerního vysílání k milionům lidí.

Fenomén lynče se nejvíce objevuje u neonacistické a ultrapravicové scény……to ovšem neznamená, že se tentýž fenomén nemusí týkat minority. Rasismus s různými druhy nesnášenlivostí se nachází jak u některých členů majority, tak u některých členů minority. Potenciální pochody, shromáždění vyvolávající nenávist, extrémismus a rasismus mohou vzniknout v případech, kdy jeden Rom zabije, napadne druhého Roma a rodina, příbuzní i známí oběti přemýšlejí podobným způsobem jako ti nacionálové s holými lebkami, požadují populismus před reálným řešením…..chtějí medializaci případu, poukazují na rasistické soukolí spravedlnosti, volají po lynči, kdy shromážděný dav v hysterizujícím záchvatu volá také po smrti teoretického vraha……tentokrát nezaznívají na takovém setkání  rasisticky motivovaná hesla. Přesto shromáždění Romové napomáhají hololebcům, jež se smějí jak Romové po sobě jdou……i pro ně je tu příležitost vyjít další den do ulic prezentovat svůj domnělý příběh……..zažívají touhu o překřičení a shromáždění Romů může paradoxně v zemi s latentním rasismem vyvolat efekt padajícího domina, kdy mohou ožít další ratolesti neonacismu, extrémismu…..

Protestní setkání minority ve jménu oběti iks ypsilon nejsou častá, protože Romové málokdy touží po oslavě zla. Romové čelí latentnímu rasismu, vědí, že soudy i policie často rozhodují tak, že Romovi dají za zcela nejasných okolností mnohem tvrdší trest než majoritáři. Vědí, že policie je liknavá k vyšetřování rasově motivovaných trestných činů, kdy vrah, násilník je majoritář….Kolikrát mohli Romové vyjít do ulic, když vrah Roma nebyl potrestán, nebo dostal směšný trest…..Romové to neudělali, ukázali, že jsou lepší než nacionálové.

Česko je opravdu velmi rasizujícím prostředím…také tento fakt je důvodem k nárůstu radikalismu jak u majority, tak u minority. Společnost hrubne a neznalí, latentní rasisté vidí v náckovi zachránce…….. díky latentnímu rasismu vidí někteří Romové v každém majoritáře stejného rasistu a požaduje proti němu tvrdý styl chování…….

Rom k podobným setkáním a shromážděním sahá pouze tehdy, pokud jiný Rom provede násilný trestný čin na jinému Romovi a policie podle pozůstalých jedná nesprávně…….. to se stává málokdy, proto také romská shromáždění tohoto typu jsou velmi výjimečná

Česká společnost je stále v oblast ochrany lidských práv protospolečností v pokálených plenkách. Je to nestabilní společenství, kde kvete rasismus, nacionalismus, v jehož jménu politici i politické strany dělají všechno co mohou. Proto jsou demonstrační setkání na počest oběti reálného nebo virtuálního trestného činu velmi nebezpečná, protože mohou zapálit doutnák událostí, kde v pozadí každého takového setkání  sídlí ve větším, či menším  množství rasismus s touhou přebírat “spravedlnost” do vlastních rukou.

Minorita i majorita by měla nacionalismus nechat v minulosti. Demokracie je především o přenechání práva šetřit trestný čin na policii, orgánech činných v trestním řízení a práva trestat na soudech…… nikdo jiný nesmí tuto roli přebírat. Demokracie také nesmí ubírat právo stíhaného na ochranu před lynčem, právo na práva také pro stíhaného obviněného i odsouzeného……….dav ani jakákoli společnost nesmí požadovat stíhání nebo nestíhání, notabene na ulici při protestních pochodech, nebo při protestních shromážděních. Upozornit na chyby ve vyšetřování lze jen formou zákonných způsobů….mimochodem, medializace případu je možná i bez ekvilibristiky extrémismu, rasismu i nenávisti……..

Shromáždění lidí na ulici upozorňující na trestný čin nepatří do ulic, způsobuje radikalizace a je to nemorální, ať takové shromáždění svolává nácek, Rom nebo jiný člen majority nebo minority.