Patříš do vytvořené formy?

Novináři se ptají Roma, jestli se hlásí k romství. Muslimové jsou tlačeni do situace, kdy musejí veřejně přiznávat, že patří k těm umírněnějším……všude kam se podíváme jsou nějaké odlesky rasismu, předsudků, kdy příslušníci minorit musejí ve jménu hlouposti ostatních doznávat, jakými jsou nebo nejsou. Muslim v Česku není tím karikaturním stvořením z omalovánek Czech Defence League, a proto před televizními kamerami musí podávat prohlášení o tom, jací ti čeští muslimové jsou. Žijeme ve společenství, kde se lidská práva scvrkávají do miniatur přihlouplých klišé, kterými minoritář musí chtě nechtě nejrůznějšími cestičkami unikat.  

Rom v televizním pořadu hovoří o romství a média z romského původu vyrábějí senzaci, jako kdyby se jednalo o něco nadpozemského, naprosto podivného, o čem se musí bavit s náležitý despekte, protože ta česká kultura je stoprocentně lepší, než ta romská. Proto se vykládají detaily……novináři se ptají, jaké je to být Romem…..neočekávají však pravdu, ale sadu společenských floskulí, z nichž vyplyne jednolitá pravda, ve které si Rom občas chodí hačnout do báně, zatímco ten hrdinný novinář reprezentující běloskvoucí pány tvorstva niky do báně nešlápne. Přímo nebo nepřímo se více či méně setkáváme s rasismem, kdy rádoby chytré otázky nerasistů nechtějí nic jiného než další kralování dvoubarevného světa, v němž sou Romové hajzlíky a muslimové potencionální teroristé ochotni kdykoli samošku, kterou pravidelně rádi a s oblibou navštěvují.

Většina lidí na minority nahlíží s předsudky. Mají vytvořené mediálně rekonstruované vzory muslimů, Romů, homosexuálů, zdravotně postižených, imigrantů a na základě těchto vzorů se společnost navrací do svých dětských let. Vezme se Rom, zasune se do formy mediálního Roma a už předem se očekává, že má ty či oné vlastnosti plastikové formičky. Jednou byl zařazen a pokud chce uniknout ze škatulkování, bude muset vykládat jaký není a nikoli jaký je. Společnost nechce vědět co objekt iks ypsilon obsahuje navíc…….. společnost chce vědět, co neobsahuje, protože mediální svět si žádá “rarity”, které by v jisté úhlu pohledu podpořily pravdivost “pracně” vytvořených forem.

Muž žijící s mužem v jedné domácnosti musí čelit sexismu, protože předem vytvořená formička homosexuála vytváří z homosexuality méněcenný, nevhodný typ promiskuitního stvoření neschopného žít v jakékoli podobě rodiny. V televizních pořadech opět homosexuál musí, tak jako Rom, dokazovat, kým není. Neustálým dokazováním tak představitelé minorit předcházejí případnému zatracení. Rom není tím Romem z formičky rasistů, homosexuál není homosexuálem z formičky sexistů………….

Muslimové jsou pozvolna tlačeni k přijímání evropsko-křesťanského vnímání světa, kde prim sehrává evropský typ demokracie, zatímco ten arabský je špatný. Muslim vykládající o demokracii v arabských, muslimských zemích musí taktéž dokazovat čím “muslimská demokracie” není. Dochází tak k vyvracení předsudků, které se netváří jako předsudky, ale jako jeden typ liberálního smýšlení, kdy formou článků, videoreportážích novináři zkoušejí mermomocí napasovat něco “nového” do předem stanovené formičky. Pokud se to zcela nepodaří, je to špatně a nepatří to do české společnosti. Podobné je to s příkladem Romů, homosexuálů, migrantů a dalších minorit…….

formy

Chybí ochota porozumět. Chybí ochota vnímat svět z jiného, než statického pohledu. Stejně se chovají i ti z nejrůznějších Think Thanků, jež se na první pohled snaží zavádět diskuse, zatímco cíleně podporují svět ve formičkách. Je tu snaha o skryté povýšení šovinismu, rasismu, sexismu, náboženského extrémismu……to vše pod rouškou liberalismu obhajujícího tradiční, zastaralé vidění světa, kde je všechno předem nalajnované, kde všichni zapadají do plastových forem a ten kdo přečnívá, je buď vyhozen, nebo zesměšněn a slouží k dokazování práva nadvlády ostatních nad výčnělky.