Klára Samková: po revoluci kandidovala za romskou ROIku, nyní je protiromská

Zaručená neromka Klára Alžběta Samová v Úsvitu Tomia Okamury skončila. Údajný podvod v České spořitelně ulevil neznámějšímu čechojaponci v další politické agitaci. Už nemusí vysvětlovat, že Klára vpředu není Romkou, ale jen další pomocnicí v přímodemokratickém plenění hrdosti republiky. Lidé s extrémistickými názory mívají většinou nějaké vazby na téma, proti němuž sami vystupují. Rasismem oplývající, cizince nesnášející, na handicapované poukazující žena práva kdysi v devadesátých letech neměla problém s tím být považovaná za Romku. 

Romská občanská iniciativa v devadesátých letech působila v alianci s Občanským fórem. Byla prvním romským politickým subjektem, který usedl v tehdejší České národní radě. Tehdejšími poslanci byli například Ondřej Giňa nebo televizí označený největší absentér na jednáních, Dezider Balog. Předsedou české pobočy byl Emil Sčuka. ROI vydávala také svůj časopis Romano Kurko.

Ve volbách v roce 1990 doposud ještě neznámá Klára Samková neměla problémy s Romy. Nevykládala rasistické názory, nevyháněla imigranty a dokonce za ROIku kandidovala do Sněmovny národů Federálního shromáždění, kam byla také následně zvolena. Po rozpadu Občanského Fóra v roce 1991 Samková přesídlila do Občanské demokratické strany, v níž pozvolna pokračovala ve své poslanecké ekvilibristice.  Ve Federálním shromáždění zůstala do roku 1992.

V lednu roku 1990 šla okolo jakési vývěsky. Zaujal ji plakát zvoucí do nově založené Romské občanské iniciativy. Vlastně ani neví, proč si tenkrát napsala tu adresu. “Nejsem Romka, ale třeba bych se vám mohla hodit. Jsem právnička, ” představila se posléze a Ladislav Rusenko ji pozval na kafe. O několik měsíců později byla sedmadvacetiletá Klára Samková zvolena za Romskou iniciativu do federálního parlamentu. Během dvou Let proslula jako jeden z nejmladších a nejkontroverznějších zákonodárců. Dívka z brněnské intelektuálské rodiny, jak se zdálo, ráda provokovala svými názory i nekonvenčním způsobem života. Její milostné aféry tehdy s chutí a rád rozebíral bulvární tisk. 

Vy se také cítíte být diskriminována, i když nejste Romka?
A už nejsem Češka. Moje romské aktivity mě vydělily z české společnosti. Nedávno jsme se o tom bavili s Emilem Ščukou. Říkal: před osmdesátým devátým rokem jsem měl, vyjma svého tanečního souboru, jenom české přátele. Dnes nemám žádné. Já jsem na tom obdobně.

………..

Pocit samoty by ovšem imigrační úředníci v Kanadě těžko chápali jako důkaz o diskriminaci.
Doložila bych, že mě diskriminují v mé profesi. Petr Toman, můj kolega a kamarád, mě kdysi varoval. Když jsme oba končili v parlamentu, říkal mi, ať dám ruce pryč od Romů. Nemůžeš být úspěšná advokátka, jestliže klienti budou vědět, že se u tebe v čekárně můžou potkat s Cikánem. Dnes už se tomu nesměju. Vidím, jaká je jeho a jaká je moje klientela.

Máte málo klientů?
Vím, kdy jsem nedostala zastupování, protože jsem “ta s těmi Cikány”. Několik klientů mi vypovědělo plnou moc; bez obalu mi to zdůvodnili obavami o svou image. Cikáni jim kazí image!

; úryvek z webu Lawyers.cz, článek Sama s Romy(článek  vyšel 11.9.1997)

Samková z článku uvedeném v Lawyers.cz je naprosto odlišná osoba než dnes. Jak se zdá, okolnosti donutily paní advokátku k totální změně názorů, kdy Rom znamená jen nepřizpůsobivého hlupáka, proti němuž ve jménu Úsvitu zahájila Klára Samková lítý boj.

Je nanejvýš zajímavé, že žádné médium nenapsalo vůbec nic o poslanecké kariéře jedné z nejznámějších oživovatelek esencí na téma Nic než národ. Jedna ze zaručeně bílých oveček pyšně kopající tu černou do zadečku, doplatila na svou právnickou kariéru. Podivné chování nyní zcela jednosměrně poukazuje na protistranické mámení socanů a babišovců.  V letech 1993 – 1999 byla členkou modravé dálavy Občanské demokratické strany. V roce 2010 vstoupila do knížecí TOPky, za kterou ještě téhož roku kandidovala do komunálek. Opět politická agitka vyšla a dnes vyhozená Klára byla v říjnu 2010 zvolena do městského zastupitelstva za Prahu 2.

Kam Klára vstoupila, tam v nejbližší době byla zvolena. Politické názory pokaždé měnila podle potřeb politické kariéry. Je to patrné z veřejných vystoupení nejslavnější úsvitářky. Je patrný obrovský posun o lidskoprávní pozice k té pozici ultranacionální. V srpnu 2012 Klára oznámila, že bude kandidovat na prezidentku republiky. Topka tenkrát jako svého prezidentského kandidáta zvolila Karla Schwarzenberga. Zastupitelka z Prahy 2 pocházející ze stejné knížecí, probenderovsky vystupující strany nedbala stranických rozhodnutí a mediálně prohlašovala, že je také kandidátkou TOPky. V kampani nesehnala dostatečný počet preferenčních hlasů a nakonec svůj první politický neúspěch zakončila ústavní stížností.

samkova_strana

Ve stejné době také zhrzená a neúspěšná kandidátka na prezidentku obhajovala Okamuru a byla taktéž autorkou ústavní stížnosti požadující odklad voleb a prověření zákonných opatření, které řídily průběh prvních přímých voleb prezidenta republiky. Udatná ochránkyně blogera, poslance a bývalého senátora byla doslova šéfem jaderného svítání zaživa pohřbena. Bude Klára stále pokračovat se svým extrémistický postoje v dalším politickém angažmá? Vymění zaručeně neromská lídrině úsvitáře za Českou Suverenitu, nebo fašizoidní Bartošovce?