Izraelská armáda bezdůvodně zabila dva palestinské chlapce

Americká vláda požaduje po Izraeli, aby prošetřil videozáznam, na němž izraelský voják bezdůvodně zabil dva náctileté chlapce, sedmnáctiletého Nadim Siam Nuwara a šestnáctiletého Muhammada Mahmúd Odeh Abu al-Thahira. Oba dva mladíci se zúčastnili 15. května 2014 demonstrace ke Dni Nakba(den, kdy si Palestinci a izraelští muslimové každý rok připomínají výročí založení Izraele jako katastrofu). Naházeli se před zdmi vojenské věznice Ofer nacházející se na okraji vesnice Beitunia na Západním břehu nezákonně okupovaného právě výše zmíněného Izraele.

Video ze zabití mladých lidí Izraelskými obrannými oddíly(IDF) podává především důkazy o tom, že izraelský ministr obrany Moše Jaalon  lže jako když bičem mrská, když velkoryse prohlašuje, že IDF jednali správně, protože  střílí na lidi pouze v případě život ohrožujících stavech. Koho teenageři v onen okamžik ohrožovali na životě? Oba dva sice chlapci házeli kameny na izraelské vojáky, ale smrtící výstřel zazněl až poté, kdy chlapci neházeli na vojáky vůbec nic. Armáda nejprve k místu postávajících mladíků vystřelila několik dávek slzného plynu. Následkem toho oba dva pohazovači kamení utíkali pryč, když ve stejný okamžik zazněly čtyři výstřely. 

[embedplusvideo height=”380″ width=”460″ editlink=”http://bit.ly/1i5RDJO” standard=”http://www.youtube.com/v/CaibEqx2m_k?fs=1″ vars=”ytid=CaibEqx2m_k&width=460&height=380&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep4341″ /]

Obranné síly Izraele tedy zcela proti pravidlům jakéhokoli kulturně vyspělého světa stříleli do neozbrojených a v osudný okamžik nikoho neohrožující účastníky demonstrace. V odpoledních hodinách, mezi třetí a půl třetí odpoledne příslušníci IDF zabili další nevinné lidi. Chová se takovýmto způsobem demokratický stát? Politici  a představitelé Knessetu takové počínání považují za zcela správné. Střílet neozbrojené, ještě  tomu nedospělé lidi do zad, je opravdu hrdinské. Tři kulky zasáhly chlapce, čtvrtá se ztratila v nenávratnu.

idf_deti_2

Nadim Siam Nuwara byl smrtelně zasažen do hrudníku, Muhammada Mahmúd Odeh Abu al-Thahir byl smrtelně zasažen do zad. Na místě byl přítomen také třetí chlapec, Muhammad Abdullah Hussein al-Azzeh. Ten byl  taktéž střelen do zad. Kulka mu poškodila levou plíci. Chlapec však zatím postřelení přežil. Čtvrtá zraněná oběť střelby na stejné demonstraci byl podle organizace B’Tselem 23letý muž. Oba dva se nenacházejí na výše uvedeném videozáznamu. Celou událost zaznamenala pouliční bezpečnostní kamera, jejíž záznamy na Youtube 19. května 2014 uložili aktivisté z organizace Defence for Children International – Palestine Section. Video z jiného úhlu pohledu uvolnila 20. května 2014 lidskoprávní organizace B’Tselem

[embedplusvideo height=”360″ width=”480″ editlink=”http://bit.ly/1ng6xVy” standard=”http://www.youtube.com/v/UWFIpmPqE_w?fs=1″ vars=”ytid=UWFIpmPqE_w&width=480&height=360&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep8640″ /]

Američané vyjadřují znepokojení, zatímco Izrael pomocí svých vojáků zabil podle dostupných údajů od roku 2000 více než 1400 dětí. V 19 z 20 případů, kdy izraelští vojáci použili palestinské děti jako lidské štíty bylo takové počínání vojáků dle rozhodnutí nejvyššího soudu nezákonné. Přesto všechno žádný voják neskončil ve vězení. 

deti_zemrene

Izrael skutečně páchá otevřené násilí vůči izraelským dětem. Viz případy mučení a týrání IDF zadržovaných dětí popsané mezinárodní organizací Save the Childern. Statistiky o počtu zabitých palestinských dětí Izraelem jsou velmi smutné. Od roku 2000 do ledna 2014 bylo zabito na 94 dětí ve věku 0 – 8 let…..opravdu jsou tyto děti tak velkým nebezpečím pro udatné izraelské vojáky? Nejvíce dětí umírá v Gaze. Například fotografie Dylana Collinse ukazuje šestiletého Mousaa Sarahnina, který přišel o oko, když ho izraelský voják střelil do tváře. Byl snad tento chlapec velkým nebezpečím izraelského vojáka?

Chlapec přišel o oko 27. září 2013, když se s otcem a svou odinou procházel po uprchlickém táboře Fuwwar, kde chlapec i se svou rodinou pobýval. Nikde poblíž nebyla žádná demonstrace ani nikdo poblíž neohrožoval život izraelského vojáka

Podobných útoků je mnohe víc. Vojáci útočí často na palestinské děti, jen většina z útoků je nepotrestáno. Zpráva izraelské lidskoprávní organizace Yesh Din Volunteers for Human Rights hovoří zcela jasně. Vojáci s osadníky nelegálních a mezinárodně nezákonných osad jsou izrealskou policií a soudy takřka v případě páchání násilí na Palestincích a jejich dětech beztrestní. Tolik mezinárodně známé zabití dvou výše uvedených palestinských teenagerů je pouze kouskem z velmi smutné mozaiky, kterou se vláda země Davidovy hvězdy na osudech dětí podepisuje. Xenofobie může zabíjet a oběti v řadách palestinsých dětí jsou toho důvodem. Kromě úmrtí způsobeného nálety a střelbou vojáků, jsou palestinské děti často oběťmi šikany, sexuálního zneužívání a to jak ze strany vojáků, tak ze strany prapodivných osadníků.

Výchova k nenávisti je v Izraeli obsažena již ve vzdělávacím systému, kdy izraelské učebnice líčí Palestince jako “uprchlíky, primitivní zemědělce a především teroristy. Učebnice popisované v roce 2011 v anglickém The Guardian dokonce morálně ospravedlňují zabíjení Palestinců jako nezbytný krok k založení Izraele. Je to svým způsobem podobné, jako když české čítanky vykreslují Romy jako zloděje slepic. V obou případech kvete rasismus a nenávist. Hlasování uveřejněné deníkem Haaretz v srpnu 2013 dokazuje, že téměř polovina židovských izraelských středoškoláků ve věku 16 a 17 let uvedla, že by odmítla mít arabského učitele.

Izraelská mládež je vychovávána k nenávisti, která může končit nebo naopak začínat nenávistí zaměřenou vůči vůči dětem. Budou vrazi dvou výše jmenovaných mladíků potrestáni? Nespíš se Izrael Spojeným státům vysměje, bude se tvářit, že celou záležitost vnitřně prošetřuje, aby následně oznámil, že viník je neznámý.