Zaorálek ukazuje na Číně vládní ochotu k ochraně lidských práv

Zatímco někteří lidé prožívají při vzpomínce na ministra pro lidská práva vlhké noci spokojenosti, ostatní zcela oprávněně vržou zuby nad přístupem vlády Bohuslava Sobotky  lidským právům. Nový kabinet zkouší sílu lidskoprávní džungle v Česku, zatímco ministr zahraničí při jedné ze svých návštěv slibuje Číně přátelství na věčné časy. Praha ve jménu milionů nebude hovořit o vojenské, mezinárodně nezákonné okupaci Tibetu, zatímco za své mlčení a postavení se zády k tyranizovaným a zesměšňovaným dostane patřičný bakšiš ve formě plánovaných obchodů. I tak se dělá moderní, naprosto lidskoprávní politika státu. 

 Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.

Stojí v tiskové prohlášení českého a čínského ministerstva zahraničí z 29.4.2014. Zaorálek přesně v koloritu kašpárkových her zapomněl na lidská práva a ujal se rady prezidenta Zemana, ve jménu které bez ohledu na dodržování lidských práv vytváří ekonomickou zahraniční politiku, při které zůstaneme hluchými a slepými vůči požadavkům trýzněných, zato však obohatíme státní rozpočet o nějaký ten zlaťák. Stačí, když Dienstbier bude na ministerstvo zvát jednotlivé české aktivisty, pomaličku připraví zákony vyhovující městům…….

Vytvoří se obálka ochotného, aby se následně z nejvyšších míst pomohlo k větším přáním měst často populisticky stojících proti zájmům minorit. Starostové s jejich jednotlivými odbory převezmou kontrolu nad tokem peněz v sociálním sektoru, aby následně  mohly pokračovat hry na ochranu lidských práv. Téměř nikdo se takovému postoji nebrání, dokonce se novináři neptají, proč nová vláda chce kvůli populismu vydávat stovky milionů na změny systémů výplat sociálních dávek. Zákonodárci vsadí na právní výklady balancující se slovíčky práva kolektivního a individuálního, aby následně mohli i v případě nesouhlasu prosadit normy týkající se minorit. Jsme prudce demokratickou a lidskoprávně ochotnou zemí, a proto ministr Zaorálek pošlapal odkaz Václava Havla odrážející se například v přátelských návštěvách Dalajlámy.

Nacházíme se jako společnost ve velmi svízelné situaci, kdy Zelení, coby aktivní věšáci tibetských praporů před okny sami z rasistické pohnutky přijali mezi sebe Lásku se SRPem a následně v eurovolbách obohatili politický tým o kontroverzního Janečka, aby nyní vytvářeli akce proti postoji Zaorálkova ministerstva. Podobné je to s Člověkem v tísni, který díky Dokoupilovi přiváží do Čech ukrajinské extrémisty a hrubiány, aby se následně ve svém prohlášení postavil proti postoji Sobotkovy vlády vůči Tibetu. Lidská práva se stávají v zemi praotce Čecha prodejnou schovankou, kdy se bojuje proti neonacismu, aby následně jiný, mnohem méně známější zahnízdil přímo pod sochou svatého Václava.

Čínské úřady systematicky pronásledují politické aktivisty, obránce lidských práv a on-line aktivisty. Policie svévolně omezila na svobodě stovky tisíc lidí tím, že je umístila do detenčních center, odkud se zadržovaní nedovolají žádné spravedlnosti. Čína se rovněž v rozporu s mezinárodními směrnicemi mizerně zachází se zdravotně nemocnými, kdy jednotlivé instituce spíše připomínají koncentrační tábory, než zdravotnická zařízení pečující o nemohoucí. Tohle všechno chce česká vláda tolerovat?

zaoralek

Lidská práva nejsou vnitrostátní záležitostí. Ochrana lidských práv je věcí mezinárodní a je nanejvýš nutné, aby Česká republika obhajovala lidská práva ak v domácím, tak v mezinárodním měřítku a to bez ohledu na obchodní, nebo mocenské zájmy kohokoli.