Scénář vyvolávání protiromských pochodů na Facebooku je stále stejný

Démonickej Zahradník je věru hipísák k  pohledání. Na úvodní fotce zdraví děvky, zatímco napravo odkazuje obrázkem mariánky na svobodomyslného ducha nespoutaného teenagera z českobudějovické střední. Vlepí na skupinu příběh napadení v tamějším Igy centru, ani jednou neodsoudí rasistické příspěvky, aby zároveň bez jakýchkoli důkazů(fotky, lékařského nálezu, záznamu policie) nadále prohlašoval svou historku za pravdivou. Xenofobové z jihu Čech touží po nových protiromských pochodech, a tak si na Facebooku vesele dál rasizují nad vymyšleným příběhem teenagera.

budejovice_protirom

Všechny pokusy o přiživení nenávisti mají jednotný scénář. Pojďme ho nyní trošku více v obecné rovině rozebrat:

Na startu událostí stojí nějaká domnělá oběť. Ta je buď skutečná, nebo naprosto vymyšlená. V případě skutečného konfliktu mezi Romem a majoritářem pokaždé vítězí prášilovský komplex, v němž oběti vystupují jako nevinné bytosti se skoro andělskými křídly, kdežto útočníci jsou ti nejhorší, ta největší škodná, vůči které se nemohl chudák mladý kluk, či doposud nepolíbená holka ubránit ani omylem. Tyto hrdinské eposy o přesile držící ochránce v dostatečné vzdálenosti jsou doslova kultovními pohádkami, kterými neúspěšně zahlcují provokatéři, či samotní útočníci kanceláře obvodních oddělení kriminálky.

Policie potom obratem zjistí, že mladík nečelil žádné přesile, dokonce se sám na sledu událostí podílel minimálně výtržnictvím, když kolem jdoucím Romům nadával, provokoval je nemístnými xenofobními poznámkami, doslova si říkal o problém, k němuž nakonec došlo.  Mladý teenager chce být za každé okolnosti kingem, a tak sílu útoku s počtem pachatelů často přehání. Nejednou bylo výsledkem policejních vyšetřování usvědčení oběti ze lži a oběť se tak zcela zaslouženě ocitla na druhé straně tábora kriminálníků, obviněných.

….. s postupem času oběť pokaždé jinak a méně obrazně popisuje událost při jednotlivých výsleších. Pokud je obětí více, poté se ve statusech na sociálních sítích rozcházejí…..milenka se těší na návrat milence, zatímco se podle příběhu mají trápit na úrazovém, či chirurgickém oddělení nemocnice….

Oběti mají v soukromí rasistické názory…je tu reálné podezření, že rasismus obětí byl důvodem ke střetu, což často policie následně potvrdí. Rasismus obětí ve spojení s nudou, nevyzrálou osobností a touhou prožít minutu slávy, či případné zakrytí jiného průšvihu, jsou běžnými důvody k vymyšlení si neexistujícího střetu.

Zkušenosti z minulých příběhů říkají, že celá událost v podání xenofobního Démona proběhla úplně jinak.

Scénář vyvolávání pochodů je naprosto jednoduchý:
  1. Začne se jednoduchým příběhem, kde je jednou z obětí zdravotně postižený, starý člověk, dítě nebo žena
  2. Do příběhu se zamotá přesila, neochota ostatních pomoci(je tu opět ukrytá depeše snad pouze vy můžete nyní pomoci). Nesmí chybět ani absence a totální selhání policie, ochranky s následným rozčarováním nad nekompetencí bezpečnostních složek či orgánů neshopných útočníky chytit, případně obvinit…..
  3. v textu nechybí doslovné líčení zranění s poukázáním na krev a případná zranění s opětovným poukázáním na to, že se jedná o křehkou ženu, nebo slabou, či opravdu nevinnou oběť(řadového, slušného občana jako je bílý čtenář), která může být ráda, že přežila….
  4. celý příběh uzavírá obava z dalšího dění, které bude následovat( zde se skrývá zakódovaný vzkaz aktivním čtenářů, jež by se měli nad vymyšlením jak pomoci opravdu hodně zamyslet).
  5. Ve velmi krátkém časovém sledu dochází  regionální medializaci později ústící do medializace celostátní….Protože oběti samy o sobě vědí, že je jejich příběh vymyšlený, případně notně přikrášlený, medializací zajistí vyšší tlak na policii, sebe posunou do popředí jako čisté nebohé bytosti a  povýší pohádku o vlastní nevině na vyšší level, kde policie nemusí být tak zvídavá. Kontakty na média se získávají přes facebookové přátele, případně jsou dodány od jiných organizátorů pochodování., případně má skupina vyvolávající protiromské nálady na sociální síti přímé kontakty na média. Lhář či pohádkový vypravěč chce sám sebe vnitřně přesvědčit o své pravdě a to dokáže pokud sám sebe uvidí v televizi a ostatní v okolí je budou litovat a plácat po ramenou jak je skvělý.

Tímto zaručeným scénářem se v občanech probouzí prosakující rasismus, nenávist s touhou “ochraňovat obyčejné občany” před těmi rasově odlišnými. Do debaty pod srdcervoucím povídáním pokaždé zavítají pochybovači, ale ti jsou přehlušeni sadou fake profilů, často sadou předem domluvených, stejně smýšlejících kamarádů, přátel, kteří se s “oběťmi” domluvili na doslovném potvrzení případu, kdy ten či onen byl svědkem násilného činu “cikánů”…..případně se náhodný komentátor s obětí zná a potvrzuje její pravdomluvnost. Stačí eden, dva, tři lidé a ti si mohou měnit profily, pod kterými vystupují jako někdo jiný…… přesila blábolů s xenofobním pozadím najednou získá nadvládu, zatímco pochybovač je usvědčen ze lži. To je ten podivný okamžik, kdy se lež potvrzena několika dalšími lháři na síti jedniček a nul mění v nekonečnou pravdu…….a kdyby náhodou odmítač příběhu o přepadení stál stále za svým tvrzením, tak se unudí neustálým opakováním lží třeba za pomoci nesmyslných, trollovacích argumentů……

Cílem celého, mnohdy velmi dlouhého snažení,  je vyburcovat “odhodlaného spořádaného občana” k akci, tedy k uspořádání, či případnému vyzvání k uspořádání protiromské demonstrace. Potom už jenom stačí mít v diskusi lidi co občas něco napíšou, aby udržovali náladu pomocí xenofobních výkřiků…..většinou se ta děje jak již bylo řečeno, ve skupině, kdy se domluví partička, protože zrovna tito podivínové zatoužili býti silnými burcovači nálad. Organizátorem takových protiromských pochodů je opět většinou ta nejčistší bytost, třeba těhotná žena, maminka na mateřské, matka dětí, případně rodina či příbuzní oběti, kteří požádají nabízející se, či oslovené neonacisty, extrémisty o organizování, případně o pomoc s uskutečněním pochodů.

 Podobá se případ Démonického, poněkud nedospělého, zahradníka obecnému scénáři vyvolávání protiromských pochodů? Odpověď je jasná. Ano podobá.

Je tu také heroický epos o oběti, přesile, nemohoucím ochránci, krvi………. naposledy milenka Démonického Zahradníka psala na Facebook 10.4.2014, kde se svěřuje s tím, že je po operaci nosu. Povídání s kamarádkou dokončila doznáním  rasismu, navíc samotný milý údajně zbité dívky je také rasista:

vokurkova

diskuse_rasismus

v jednotlivých komentářích jsou taktéž přispěvatelé potvrzující pravdomluvnost oběti…..Diskuse degraduje do ad absurdna, kdy se jednotlivé věty podobají písankám neonacistů. Komentátorům vůbec nevadí posílat Romy do plynu, vyzývat k ozbrojování……rasistické šelmy dostali příběh a je jedno jestli je pravdivý, nebo se jedná o snůšku výmyslů Démonického Zahradníka…..hlad po šovinismu, po domnělé hrdinství “obyčejných” Budějičáků je nutné nakojit, a tak se spouští lavina několika set rasistických plků, jako kdyby si hlupáčci za klávesnicemi neuvědomovali, že vyzývat k něčí smrti, případně souhlasit s vyhlazováním kohokoli je trestné.

diskuse_rasismus

diskuse_rasismus

Stejně tak se svoláváním demonstrace ujímá mladá maminka, na mateřské,  Kristyna Doulova Ondrejátová, která si jen tak píše na DSSS.

diskuse_rasismus

Hoax, velmi upravené vyprávění o události, to všechno může spustit protiromské pochody. Facebooková skupina České Budějovice nemá daleko od xenofobních příspěvků. Pravidelně tam chodí diskutovat rasisté……takové místo je doslova darem pro rozpoutání protiromských pochodů. Mladí teenageři se potřebují “bavit” a tak ve své nedospělé, notně pokřivené mysli vytváří plány na protiromské pochody……

Sociální sítě spojují světy a zmenšují vzdálenosti. To je stoprocentně největší přínos Facebooku. Ovšem jeho stinnou stránkou je rychlé rozšiřování a sdílení rasistických a jiných nenávistných nálad a myšlenek, které mohou vést ve velmi vážné nepokoje, ohrožení životů a zdraví dalších nevinných lidí.