Maďarsko je i po dubnových volbách stále v náručí extrémismu a nacionalismu

Maďarsko si nepolepšilo ani po nedávných volbách do parlamentu. Extrémismus s nacionalismem nadále zůstává hlavní hybnou silou ultrapravicového nadšení provládních struktur. Mnoho Maďarů pochopilo, kam směřuje vláda Fideszu přímo i nepřímo podporující xenofobní bojůvky Jobbiku. Přesto všechno Nečasem oblíbený Orbán v dubnových volbách získal  rovných 133 křesel a společně s rasistickým Jobbikem(23 křesel) tak může pokračovat nechutné kralování nenávisti namířené vůči Romům, Židům i příslušníkům LGBT komunity. 

Budapešť se nacionalizuje a nebýt Evropské unie, měli bychom doslova uprostřed Evropy další podobenství Běloruska nevážícího si ani těch nejzákladnějších lidských práv. Komunální politici čím dál častěji v proslovech a nařízeních útočí zejména na Romy. Uráží je a beztrestně o nich šíří nepravdivé údaje. Vedle nacionálních změn ústavy tak dochází  k radikalizaci společnosti. Zbankrotovaný stát přežívající hlavně díky financím EU tak připomíná neexistující stroj času, ve kterém se navracejí zejména neonacistické a rasistické myšlenky minulosti. Nacionalistické Maďarsko představuje nebezpečí pro celou Evropu.

Nová ústava Maďarska pomohla přetvořit demokratický stát do podoby další diktatury. Povýšila se církev a ponížila se lidská práva.

Šmahem zákonodárců jakoby v zemi nežila LGBT komunita spoluobčanů. Nikdo s nimi předem nepočítá, a dokonce jsou preventivně za bujarého veselí církevních prelátů lesbičky, gayové, bisexuálové a transsexuálové vyřazeni z jakékoli šance na zrovnoprávnění. Bible říká co je a není správné a nejvyšší právní kodex v zemi  to jenom posvětí. Lidskost se ztratila a zkostnatělá, doslova středověká pravidla xenofobního, šovinistického a sexistického vnímání světa se stávají základem podivné spravedlnosti. Nová ústava také ubírala práva bezdomovcům a oficiálně přerozděluje společnost z pohledu sexistického vnímání světa, ve které už i ženy mají předem definované role, často uměle vydávané za tradiční hodnoty křesťansky spořádané společnosti. Ženská má podle Orbána mlčet a podle starogermánského eposu neúspěšného malíře pokojů je ženské pokolení určeno jen k rození a výchově dětí. Dokonce je to poprvé po velmi dlouhé době, kdy ústava oficiálně poskytovala prostor k omezování hlasovacího práva pro mentálně postižené Maďary.

To všechno se odehrává pod pláštíkem jednoho z členských států Unie.

V roce 1993 vláda dokonce uspořádala znovupohřbení kostí víceadmirála Hortyho do hrobu v jeho rodné vsi Kenderes. Vláda podala čest ikoně autoritářského, nelidsky jednajícího režimu. Kde tenkrát byla demokracie?

V nacionální vlně oslav víceadmirálovy tyranie vykvétá na humusu hroutícího se Maďarského demokratického fóra nová autoritářská politická strana Fidesz.  Prvním předsedou Fieszu je jmenován v roce 1993 Viktor Orbán, který o rok později po prohraných volbách přivádí “nic než národ” jako hlavní ideologii Orbánovy hlavní politiky. Nacionalista s ústy plnými o mongolské potupě, drzosti rakouské anexe a nevýhodnosti Trianonské mírové smlouvě předstoupil před lid v domnění, že získá moc k plánování autoritářského režimu. V této době mizí z mocenského vlivu Csurka, ten je nahrazen rasistickým Zsoltem Bayerem. Zlatá generace Tatcherové a Reagana nyní ovládá Maďarsko pevně ve svých rukách.

Politici jsou opojeni slávou a křičí, že nastal čas pro rasistická zvolání budapešťských vladařů. Maďarsko si poprvé mohlo půjčovat na mezinárodních peněžních trzích, docházelo k vlnám deregulace. Ten, kdo podobně jako v sousedním Československu a posléze Česku, dokázal využít třeba i v rozporu se zákonem situace, mohl být velmi vlivným a bohatým prince doslova přes jednu jedinou noc.

Honba za kapitálem spojená s nedostatečnými zákony vyvolávala v Maďarsku slepotu vůči ultranacionálním tónům. Ultrapravičáci z nacistického Jobbiku využili situace a stali se jakýmisi mluvčími utlačovaného Velkého Maďarska. Marton Gyöngyösi, mluvčí Jobbiku, dokonce svého času požadoval vypracování seznamu všech Židů žijících v Maďarsku.

Fidesz Orbána a Bayera odstraňuje nepohodlné z vlivných míst na divadle, muzeích a operních domech. Neloajální mizí z postů, zatímco se Fidesz snaží ošálit ostatní  zapojením opozice do rozhodovacích pravomocí. Dochází k přebírání postkomunistické mediální scény. Zsolta Bayera je možné vídat v Echo TV, rozhlasové a televizní stanice jsou rozebírány  propagaci nenávisti ultrapavicového střihu. Ostatně, v Magyar Hirlap se také objevuje Bayerův protiromský článek. Jako bychom se nacházeli v hortyjovském období. Církev v Maďarsku dostává absolutní podporu ze strany vlády. Úzký vztah mezi církví a vládou získává stále většího a hlubšího významu.

Fidesz se tak podporou církve stává pravým vládcem dění v Maďarsku. Orbánova vláda spolu s jeho stranou přináší nesnášenlivost, fundamentalismus, extrémní víru v křesťanství a xenofobní nacionalismus.

Jobbik  před dubnovými volbami zcela takticky zeslabil na hlasitosti rasismu, aby si na malý okamžik zahrál na schizofrenního hlupáka nahrazujícího plivání zla na minority populistickými žvásty nabízejícími bezpečnost, více práce a lepší život pro majoritního Maďara. Samozřejmě, ti ostatní, co nepatřili do ranku majoritářů, zůstali na vteřinu nepojmenovanými treperendami xenofobního šovinismu. Mnoho lidí kvůli chybám vládní koalice ještě před volbami v nejrůznějších anketách hovořilo o levici, jako o dobré volbě pro budoucnost. Změna vzhledu, zabarvení obalu z hnědé do jemnějších odstínů přinesla rasistům v komplikované situaci vavříny vítězství.

Méně radikální a značně neinformovaní voliči našli v Jobbiku zachránce před politikou krachu. Ve své egoistické zaslepenosti zapomněli na to, že zázrak slibovaný po kilech přináší zhoubu minoritám a kulturnosti maďarského národa.

Levice pomatená nadopovanými statistikami vedla kontraproduktivní předvolební agitaci, v níž se sveřepě snažila krajní pravici izolovat, místo toho, aby se veřejně levičáci ptali na to, ak to či ono chce Jobbik s Fidészem dokázat. Opoziční strany měly plná ústa ochrany lidských práv, ale ani jedna partie jak z levicového i pravicového spektra nedělala vůbec nic pro to, aby skutečně veřejně podpořila minority.

V Maďarsku podle odhadů žije na 6 – 8 % Romů z celkového počtu obyvatel. Potenciálně je tedy romská populace velmi vlivným faktorem v předvolebních slibech. Bohužel, nikdo si na Romy nevzpomněl, protože se honil za sliby extrémistů, místo toho, aby poukazoval na nereálnost, hloupost a nepraktičnost ultrapravicových partají. Podobné je to s volbami do Evropského parlamentu, kdy se v jednoaktovkové změně Jobbiku skrývá další trpký základ úspěchu krajní pravice. Extrémistům, tak jako v Česku, nahrává nízká volební účast, díky níž v roce 2009 maďarská ultrapravice získala 3 křesla z celkového počtu 22 míst pro nové europoslance.

jobbik_fidesz

Jak již bylo v článku řečeno, vládní Fidesz jde na ruku xenofobům z Jobbiku. Dokonce významná část této partaje prosazuje ultrapravicové myšlenky.

Však také spoluzakladatel strany a přítel Viktora Orbána v jednom, Zsolt Bayer, v lednu 2013 ve vládou podporovaných novinách Magyar Hirlap prohlásil: “Většina Cikánů není vhodných pro soužití. Nejsou způsobilí žít mezi lidmi. Většina z nich jsou zvířata a chovají se jako zvířata. Neměli by být tolerováni a chápáni, měli by se vymýtit. Zvířata by neměla existovat v žádném případě”.

Díky nezájmu levice o minority, nyní stejné minority nevěří levicovým stranám,  ultrapravicové ve vlastním zájmu nevolí, a proto je v Maďarsku zajištěný úspěch ultrapravicových zrůdností, ve kterých bude vládní Fidesz v následujících eurovolbách soupeřit o první, v nejhorším případě druhé místo. Maďarsko, tak jako Česko, prožívá patovou situaci, kdy levice nepřináší žáné váznamn zlepšení pro práva minorit, zatímco pravice reprezentovaná Orbánem, poslouží jako hřebík do rakve lidských práv.