Mezi Ukrajinci a českými aktivisty byly v Praze také vlajky banderovců a strany Svoboda

Koho na demonstraci českých aktivistů z neoficiálního občanského hnutí “Chceme demokratickou Ukrajinu” oplakávají? Komu věnují úctu a pro koho zapalují svíčky? Na nedávném defilé z 26.1.2014 uctívali také památku zabitého neonacisty z neonacistické armády UNA-UNSO, vedle jednoho z představitelů hnutí, Martina Uhlíře(aktivsta z Chceme demokratickou Ukrajinu) , tenkrát údajně nevědomky, stál vysoký představitel neonacistické strany Svoboda Oleg Zajnullin……v popředí si chladný lednový vzduch pohrával se zástavami banderovců i modrou vlajkou Olegovy strany, zatímco pár centimetrů před ultrapravicovým Ukrajincem žijícím v Česku plápolala světla ze zapálených svíček……uplynuly více jak dva týdny, situace se na Ukrajině rapidně změnila a stejné hnutí, jež tenkrát postávalo a údajně nevědomky uctívalo památky neonacistů,  se nyní podílí alespoň svou účastí na další demonstraci….byly i na této “sešlosti” z 20. února 2014 k vidění propriety ukrajinských neonacistů?

Je unavující neustále poukazovat na to, že se na českých akcích vyjadřujících podporu Ukrajině vyskytují taktéž ukrajinští neonacisté. Jak se zdá, někteří aktivisté chtějí být viděni za každou cenu….zvláště, pokud je uspořádaná “sešlost” pořádně medializovaná celostátními médii jako podpora Ukrajině  od svobodu a spravedlnost požadujících Čechů, Češek a ukrajinských spoluobčanů pobývajících v České republice.

praha_ukr
Martin Uhlíř(drží bílý transparent), kousek od něj e nahoře vidět kousek vlaky neonacistických banderovců
Zdroj: Facebook – Maidan in Prague
uhlir_vlajka
Martin Uhlíř(ve žlutém kolečku) při svém působení na demonstraci měl vlajku banderovců nad hlavou

Patří do té svobody a spravedlnosti tolerance neonacismu, tolerance ozbrojených neonacistů v Kyjevě a na mnoha dalších místech těžce zužované země? Patří k té toleranci také vlajky banderovců vyskytující se v popředí demonstrace?

praha_ukr
Červenočerné vlajky ukrajinských neonacistů “banderovců” doplněné o šály neonacistické strany Svoboda(její předseda je jedním z trojice představitelů opozice a de facto řídí nepokoje v zemi)
Zdroj: Facebook – Maidan in Prague

Akce pořádaná 20. února 2014 měla honosný název: “Zastavíme spolu DIKTATURU na Ukrajině !!!” ……na Václavském náměstí se v od půl sedmé sešlo na 600 lidí, aby společně zapálili svíčky, vzpomněli na oběti posledních dnů, společně si vyslechli projevy o tom, jak je důležité bojovat proti diktatuře……..ze svíček na náměstí vytvořili na zemi kříž…..

Smrt každého člověka, tedy i neonacisty, je špatná událost, ke které by nikdy nemělo docházet. Pokud účastníci vzpomínkové sešlosti chtěli projevit touhu po skonu diktatury, vzpomínali také na umučené a zabité policisty? Odsoudili účastníci shromáždění také dění ve Lvovské oblasti, v níž si ultrapravice vyhlásila samostatný stát a v níž si také ,soudě podle některých zdrojů, vyřizují neonacisté účty s odpůrci neonacismu?

praha_bander
Zdroj: Internet

Nebo tak jako minule skupinka lidí vzpomínala a projevovala úctu pouze zabitým demonstrantům? Značná část zabitých demonstrantů byli příslušníky neonacistické armády UNA-UNSO, případně některé z dalších militarizovaných skupinek neonacistů z Pravého sektoru. Janukovyče účastníci demonstrace nazývali fašistou, a to i přesto, že Janukovyč na Ukrajině není ten, kdo páchal a páchá agresi. Agresivně působili neonacisté. Agresivně především neonacisté přebrali vládní budovy. Jsou to rovněž neonacisté ze strany Svoboda, jež porušují pravidla a odmítají příměří.

praha_ukr
Zdroj: Facebook – Maidan in Prague

Evropa, tzv. Západ se rozhodl fandit teroristům a s nimi se je rozhodli podporovat i samozvaní aktivisté, kteří sice volají po ukončení diktatury, zároveň svou podporou neonacistů další typ diktatury podporují a s nimi nepřímo podporují také české neonacisty, kteří jsou těmi nácky z Ukrajiny cvičení v boj proti policistovi, vojákovi, antifašistovi……“Kolik ještě musí zemřít?”, stálo na jednom z transparentů. Ptali se aktivisté sami sebe? Zpytovali snad svědomí při pohledu na blízké vlajky neonacistů? Neonacisté z UNA-UNSO jsou mladí, ale ti policisté také….. proč Svoboda, Pravý sektor a UNA-UNSO nepřistoupí na příměří a ruší dohody?

praha_ukr
V popředí opět vlajka neonacistické strany Svoboda
Zdroj: Facebook – Maidan in Prague

Na shromáždění byly v popředí také vlajky neonacistické strany Svoboda, která de facto ovládá se spřátelenými skupinkami neonacistů dění na ukrajinských ulicích. Dav několika set lidí se zastavil také u zdi ukrajinského velvyslanectví, kde demonstranti umístili fotografie nejznámějších obětí, mezi nimiž je také Michail Žizněuski neonacisty z UNA-UNSO nazývaný také jako Loki(na fotce ve žlutém kroužku).

praha_ukr
Zdroj: Facebook – Maidan in Prague

Úcta byla prokazována jen ze strany zabitých demonstrantů, mezi nimiž jsou v houfném počtu neonacisté. Oběti neonacistů byly na tomto setkání neviditelné. Úcta k padlým, i když to byli neonacisté, i když byli agresory, je z určitého úhlu pohledu projevem humanismu. Ale byla úcta věnovaná padlým demonstrantům bez úcty k obětím druhé strany projevem humanismu? V žádné případě nebyla. Zkusme se zamyslet……kdyby místo neznámých obětí pro Evropana neznámých banderovců byly oběťmi esesáci z Waffen SS, říkali bychom také, že úcta k padlým nepřítele je aktem humanismu? UNA-UNSO se totiž k těmto jednotám blíží ideově i svou činností.

Banderovci se Svobodou mohou být svým antikounistickým a antiruským přístupem pro některé aktivisty akceptovatelní. Bohužel, právě někteří lidé přehlížejí neonacistickou duši Svobody, UNA-UNSO a Pravý sektor(spolek zastřešující zhruba 25 neonacistických bojůvek a organizací na Ukrajině. Díky napojení na stranu Svoboda má značný vliv na průběh demonstrací, má lví podíl na násilí na ulicích ukrajinských měst).

Pravý sektor před několika hodinami vydal prohlášení, které by možná v kontextu s demonstrací a obsahem článku stálo za zmínku:

Mluvím k vám, Evropští nacionalisté. Ukrajinští patrioti vyhlásili skutečnou válku proti sionistické autoritě. Potomci komunistů si usurpovali vládu a snaží se vybudovat new world order ve východní Evropě, železnou oponu, která přinese otroctví, despotismus a větší útlak nacionalismu. Revoluce, organizovaná ukrajinskými nacionalisty se nyní proměnila ve válku. Krev, mrtvoly a slzy matek, které ztratily své syny. Jen středeční ráno, 22.1.2014, šest hrdinných mužů bylo zabito. Dva z nich byli postřeleni do hlavy a srdce, jeden byl svržen policií ze 13 metrů vysoké střechy. Další byl nalezen mrtvý v lese, umřel na podchlazení, poté, co byl zbit policií. Další informace o mrtvých zatím nejsou známy. Ukrajinští nacionalisté vyzývají všechny opravdové Evropské nacionalisty, aby nebyli lhostejní a zapojili se do války za budoucnost Evropské identity, přijeďte do Kyjeva, vstupte mezi bojovníky “Pravého Sektoru” a staňte se součástí revoluce s námi! Jako nacionalisté vyhrajeme na Ukrajině dnes, vyhrajeme v celé Evropě zítra! Sláva vítězství!

Je správné pořádat demonstrace na podporu ukrajinských demonstrantů – neonacistů(podílejí se na většině násilností a tudíž jsou nejčastějšími mrtvými v konfliktu, jsou jedinými držiteli vládních budov a v jejich režii jsou zařízená velitelství v obsazených budovách, viz. Kyjevská městská rada)?

Vlajky banderovců, prapory politické strany Svoboda byly v menšině v počtu sotva několika kusů. Nacházely se téměř pokaždé v popředí průvodu  v popředí shromáždění na Václavském náměstí. Právě ono místo v prvních řadách a to, že se organizátoři od nich na místě a pozdě písemně nedistancovali, je velmi nebezpečné. Novináři vepředu průvodu, vepředu Václavského náměstí fotografovali a na snímcích zůstaly vlajky banderovců a Svobody……někdo si tak může zcela mylně spojit červenočerné prapory jako symbol demokracie a boje za ni, i když  insignie banderovců vyprávějí o něčem jiném. Touto tichou akceptací vzniká tichý(někdy neznalostí nevědomý) souhlas nad neonacismem a jeho nástupem k moci v nedaleké Ukrajině.