Vladimír Franz svolával ke srazům neonacistů, nyní je kandidátem na náměstka ministra

Avatara připomínající umělec, básník, hudební skladatel, výtvarník, dramatik a v neposlední řadě vysokoškolský profesor díky Babišovi zazáří na politickém nebi České republiky. Hnutí ANO volí odborníky, a proto na pozici náměstka ministra kultury sáhlo po vůdčí osobnosti českých skinheadů z neslavných devadesátek. 

Tenkrát Vladimír Franz s hrdostí sobě vlastní vyzdvihoval fyzickou zdatnost, vůli a tvrdou mentalitu alkoholem opojených skinheadů. Navštěvoval koncerty rasistických skupin Orlík a Bráník, kde před zraky nadržených zvedačů neviditelných joj prováděl rétorická cvičení na téma nic než národ.  Vladimír Franz je také zakladatelem prvního skinheadského zinu v Čechách s názvem “Čech”, v jehož druhém čísle se psalo o Vietnamcích jako o žlutých kobylkách.  Vladimír Franz měl na hlavě milimetrový sestřih, nosil bombra a kanady, přednášel skinheadům, scházel se skinheady, ale přesto skinheadem nikdy nebyl. (alespoň to o sobě nedávno tvrdil v rozhovoru pro Lidové Noviny.

Opravdu kultura poklesla tak hluboko, aby se na pozice náměstků dostávaly kontroverzní osobnosti spjaté s rasismem, nacionalismem a nenávistí namířenou hlavně vůči Romům? Sociální demokracie uvažuje o postu ministra pro lidská práva, zatímco koaliční partner dosazuje do poradních pozic ministrů frontmana rasistů. Je vláda Bohuslava Sobotky nakloněna lidským právům, nebo tomu tak není? Jakákoli slova Dienstbiera coby budoucího ministra pro lidská práva jsou v tomto ohledu naprosto zbytečná.

Bude pozván do vlády také předseda DSSS Tomáš Vandas? Vladimír Franz se například 1.5.1990 na koncertu rasistických skupin Orlík a Bránik v žižkovském hotelu  Tichý (dnes Ariston) poprvé seznámil s existencí hnutí Nová česká jednota, jejíž cílem bylo dle některých “zlých” jazyků vytvořit militantní mládežnickou organizaci. Na tomto koncertu také kandidát ANO na pozici ministerského náměstka veřejně vystoupil se svým, dnes již kultovním proslovem:

Kamarádi! Je tomu tak řádově pět měsíců, kdy na Chmelnici vznikla… vzniknul název Nová česká jednota. Nyní je květen vlastně a vychází její první předčíslo, časopis Čech. Tam se dočtete vlastně hlavní zásady, co udělat pro to, aby se ty zásady nějakým způsobem naplnily. Je potřeba se sejít a – pardon, malej moment – je potřeba se sejít, najít mezi sebou… rozhlídněte se kolem sebe, najděte ve svým středu ty nejschopnější, organizačně nejšikovnější, který dokážou, prostě dokážou jednoznačně formulovat. A dokážou prostě říct, co i vy očekáváte od Nový český jednoty. Protože ruka, která má takhle, udělá méně, než která je takhle. Jednota musí bejt jednotná. A nová. A česká. Proto – přichází doba taky prázdnin a v době prázdnin, jak známo, všechno jde do ztracena – proto se musí uskutečnit první sraz ještě před prázdninama. Kdy to bude, se myslím včas dozvíte. Svoláváme proto sraz první Nový český jednoty. Oi!

Zkoušky a koncerty rasistické skupiny Orlík Vladimír Franz prý opakovaně navštěvoval kvůli osobě Daniela Landy, kterého dle svého tvrzení studoval z hlediska potencionálního zpěváka šansonu. Nová česká jednota později figurovala na přehledu rasistických a fašistických hnutí v České republice.

Rok po neúspěšné prezidentské kandidatuře je na pořadu dne znovu z devadesátých let extremizující Vladimír Franz. Vládní kabinet se stále více podobá kočkopsu, kdy na jedné straně je kladen důraz na humanismus a lidská práva, aby na pozici náměstka stanul představitel ultrapravicové scény. Ministr kultury, Daniel Herman je z kandidáta na post náměstka nadšený. Pravděpodobně si neuvědomuje minulost Babišem prosazovaného “odborníka”.  Pánové si zatím ještě neplácli….ještě se uvažuje…….možná politici strategicky čekají, jestli se neozvou lidskoprávní aktivisté, jestli novináři nerozvíří prach nad minulostí člověka svolávajícího návštěvníky rasistického koncertu ke srazu v neonacistické Nové české jednoty.

Bude nový náměstek ministra kultury působit stejně výchovně na skinheadskou a rasismem oplývající omladinu? Za zmínku stojí například jeden z Franzových výroků:

To, že se ve světě skinheadi objevili, považuji sociálně za logické. Každá civilizovaná společnost se podvědomě brání agresivnímu pronikání primitivnější kultury, lidí, kteří mentalitou a temperamentem nejsou schopní přijmout místní pravidla soužití. Anglie má leta problémy s přívalem barevného přistěhovalectva. Německo s Turky. Francie s Araby. Co je ve dne cizokrajným folklórem, mění se soumrakem na organizovaný zločin, pasáctví, narkomanii, veksláctví, loupeže, vraždy. Tam kde stát nestačí zajistit klid, musí si tedy lidi pomoct sami. Tak – zcela organicky – vznikl skin.

Jakou kulturu bude pan Vladimír Franz prosazovat? V čem bude novému ministrovi radit?

franz
Autor fotky: Vít Hassan

Prosazování takových osob do vysokých funkcí je velmi závažné, nebezpečné a v jistém slova smyslu se jedná o další variaci na téma Bátora, kdy se člověk s xenofobní minulostí dostává do státních služeb. Je správné takové lidi vytahovat na světlo světa? Alespoň je vidět, jakým způsobem Babiš a jeho ANO uvažují nad odborníky. Po přátelích Miloše Zemana z Rusnokovy vlády přicházejí v novém kabinetu Bohuslava Sobotky ke slovu na pozici náměstků promotéři xenofobních skinheadů. Je snad tohle lepší politika Lidového domu?