Stojí za smrtí palestinského velvyslance selhání bezpečnostního zařízení nebo tajné služby?

Začátek roku 2014 je poznamenán terorismem. Tentokrát je obětí velvyslanec palestinské ambasády Jamal al-Jamal. Ambasador je po pumovém útoku ve vážném stavu v jedné z pražských nemocnic. K výbuchu došlo, když velvyslanec otevřel v diplomatickém bytě na pražském Suchdole svůj trezor. Palestinský velvyslanec je zraněný na horních i dolních končetinách a nacházel se ve stavu umělého spánku. Před několika minutami podle zahraničních zpráv palestinský ambasador podlehl způsobeným zraněním.

Policie říká, že za výbuch nejspíš může bezpečnostní zařízení umístěné na diplomatově sejfu. Jsou tyto informace pravdivé, nebo policie nechce otevřeně hovořit o případném teroristickém činu nájemních vrahů?

Česká republika se stále více přiklání k proizraelské politice a odmítá jakékoli diskuse nad izraelským porušováním lidských práv.  Zemanův pozdrav v Německu ve stylu “Alláhu Akbar” pouze dává za pravdu zvyšující se protimuslimské náladě v české politice. Zatímco OSN požaduje po Izraeli ukončení okupace Palestiny a Golanských výšin, Česká republika ústy politiků tvrdí, že země Davidovy hvězdy má právo na sebeurčení a náležitou obranu.

Vydáváme se za ochránce lidských práv, zatímco si hrajeme na slepé. Jako kdyby diplomacie v podání Zemanova vidění světa odmítala ochranu bezbranných. Izrael má tedy právo na obranu, zatímco Palestinci toto právo nemají? To je trochu jednostranné vidění situace, kdy každý Palestinec je pokládaný za potencionálního teroristu s dynamitem upoutaný kolem pasu. Izrael je rasistická země uplatňující pravidla apartheidu a česká diplomacie by měla podporovat “boj mírovými prostředky” proti apartheidu a nikoli mu sloužit formou obchodních zakázek.

Pumové útoky jsou obecně nebezpečné. Ukazují na nečinnost bezpečnostních složek neschopných ochránit obyvatele státu. Tajné služby jsou tu od toho, aby zabránily jakémukoli bezpečnostnímu ohrožení. Některé trezory mohou být vybaveny mechanismy, jejichž cílem je zničit tajné dokumenty v případě násilného nebo neautorizovaného vniknutí. Reuters uvádí, že si policie byla od samého začátku jista příčinou výbuchu……jsou tvrzení policie pravdivá, nebo se jedná pouze o potírání skutečné příčiny útoku?

Činnost palestinských ambasád na území Unie je trnem v oku Tel Avivu, který nerad vidí pokusy palestinských ambasadorů v získávání náklonnosti a vlivu na půdě jednotlivých evropských vlád. Ty se stále více díky diplomatickému snažení palestinských ambasadorů staví na stranu Palestinců a přidávají se k sílícímu hlasu Organizace spojených národů, která požaduje po Izraeli ukončení okupace Palestiny a Golanských výšin. Svět se pomalu ale jistě staví na stranu ohrožených Palestinců. Ve spojených státech amerických vyrůstají nejrůznější občanské iniciativy vyzývající k hospodářské blokádě Izraele. Rostou petice proti zemi Davidovy hvězdy, na ulicích Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších měst vznikají demonstrace proti vládnímu kurzu politiky apartheidu…..

Celá nešťastná událost vypadá prapodivně a vyvolává mnoho pochybností. Palestinský ambasador zajisté věděl, jak správně používat zařízení s výbušným ochranným systémem. Pravděpodobně jej používat několikrát za rok……a nyní by se dopustil fatální chyby? Jasně, ambasador Jamal al-Jamal se stěhoval do nového bydlení a před tím nevěděl, jak s trezorem zacházet? To je zvláštní. Že zrovna teď by se zkušený politik dopustil explodujícího pochybení. Není za vším něco jiného?

 palestine

Deset policejních aut, desítky policistů, dvě sanitky…….je snad 1. leden 2014 zlomovým momentem v bezpečnosti České republiky? Budou podivuhodné výbuchy součástí nehod z diplomatických kruhů?