Osobnost roku 2013 Deníku Referendum je komickým výčtem redakční náklonnosti k populismu

Média zřejmě občas potřebují politický lobbing, a proto tu máme v Deníku Referendum výběr osobností roku 2013. Vždy se vyplatí do vítězného žebříčku skloubit lidskoprávní aktivisty s budoucím předsedou vlády…..Inu, osobnosti roku nemusejí být skutečnými osobnostmi v pravém slova smyslu. Stačí, když jsou známí, prolevicově orientovaní a mají díky Zemanovu vlivu možnost hýbat s politikou v zemi. Být nakloněný ČSSD se vždy vyplatí. Takový přístup otvírá další cesty k ještě větší popularitě. Co na tom, že tato popularita stojí třeba na vratkých nožičkách podivné politiky ještě podivnější verze české demokracie. 

Je správné, pokud se médium s ambicemi nezávislosti veřejně kloní k levicové vládě? Autoři některých webů razí ideologickou cestu vytváření článků pro předem vybrané čtenářstvo, vybranou sortu vlivných skupin…….pravicové nápady jsou vždy špatné, protože odporují stranickým plánům největší levicové strany…….téměř nikdy se v takovém médiu nevyskytuje kritika levicových politiků, protože ti přeci nikdy nechybují. Jak se zdá, pravda a objektivita je nechtěnou děvečkou, se kterou nikdo nechce mít nic společného.

Do výběru se promítá náš pohled na svět, naše představa o tom, jak by měl vypadat. Protože se jedná o aplikaci – bohužel zatím jen zřídka používané – rubriky Štěstí z šesti, jedná se o výčet šesti osobností, díky tomu je jasné také to, z koho jsme vybírali, o kom jsme uvažovali

uvádí šéfredaktor Jakub Patočka ve svém článku o výběru osobností v Deníku Referendum. Tím zcela otevřeně potvrzuje náklonost ke všemu levicovému, i když takový levicový směr nemusí být správný. Viz. úryvek k budoucímu předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi

Nikdo již nespočítá, kolikrát byl předseda České strany sociálně demokratické vloni v často až groteskně předpojatých českých médiích označen za mrtvého muže. Na počátku roku se mu nepodařilo dosáhnout zvolení svého prezidentského kandidáta – a tím měl být jeho osud zpečetěn.

Přesto od té doby s podivuhodnou soustavností vítězil. Bez jakýchkoli pochyb zůstal předsedou ČSSD na sjezdu, proti vůli Miloše Zemana a většiny pravice vyvolal předčasné volby, před nimi pak dokázal obhájit pozici lídra sociální demokracie. A po nich porazil na hlavu svého úhlavního rivala Michala Haška a jeho kumpány.

Vyznává snad Deník Referendum britský styl žurnalistiky, kdy je předem jasné, že ten či onen deník takzvaně ope za konzervativce, liberály nebo socialisty? Anketa Deníku Referendum nepopisuje osobnosti minulého roku. Popisuje náklonnost a radí svým čtenářům, koho je správné považovat za osobnost minulých období bez ohledu na skutečné zásluhy. Slečna Mariposa Čonková je v Romee a dalších médiích pokládána za politickou agitátorku, naději romské menšiny, a proto se ve jménu PR a nikoli ve jménu lidských práv, prohlásí za Polárku na nočním nebi, jakousi obdobu vůdkyně stáda “zatracených”……přemýšlel opravdu někdo při vytváření ankety nad skutečnými potřebami Romů?

Její neústupné, kritické, odvážné a přitom ke všem lidem dobré vůle vstřícné jednání skýtá naději, že se v nastupující generaci českých Romů zformuje proud, který bude chtít postavení své minority zlepšit a bude k problémům přistupovat s potřebným sebevědomím a tvořivostí. Přitom je samozřejmě z povahy věci zásadní, že se jedná o společnou iniciativu Romů a Čechů, takže ona sama už je změnou, kterou se pokouší prosadit: Opre Roma, Češi s nima.

Ivanka Mariposa Čonková je v očích Deníku Referendum českou osobností roku 2013.

O ty tady ani nejde, že? Důležitější je hra na politiku, hra na podivnou verzi aktivismu, jež ve skutečnosti nechce nic řešit. “Holka před kamerami a fotoaparáty” je mnohem důležitější, než nějaké potřeby a zájmy Romů. Mariposa Čonková si vzpomněla na své romství teprve nedávno před několika lety, neprošla si markýriem, jímž musí většina Romů procházet. Její projekty jsou přinejmenším diskutabilní……vyhledávají publicitu a nikoli jádro řešení. Deník Referendum se svou anketou pouze “legalizuje” populismus jako jednu z prospěšných věcí. Ale pro koho je populismus prospěšný?

referedum

Populismus s politickou slepotou nepomáhá lidským právům. Naopak je pokřivuje a zavádí slepé cesty se slepými uličkami s nic neřešícími PR akcemi, jejichž účelem není cokoli řešit, ale předvádět tanečky, tak ak se to dělo v neslavných devadesátkách. Anketa možná říká něco o četnosti článků s vyjmenovanými lidmi v pořadí, ale se skutečnými osobnostmi, až na nějaké výjimky, nemá opravdu nic společného. Je to klon politických zájmů, klon mimikrů a her na aktivismus.

Ivanka Mariposa Čonková je možná v očích Deníku Referendu osobností roku 2013……alespoň toto médium ukázalo pravost svých očí vzhledem k lidským právům: “občane, lidská práva nejsou důležitá, mnohem důležitější je hra na populismus….