Máte slovo Michaely Jílkové ukázalo pošetilost některých rádoby aktivistů

Mainstreamová média se pokoušejí hrát na bojovníky proti zneužívání sociálních dávek. Do upoutávek umístí “nepřizpůsobivé slovo o nepřizpůsobivých spoluobčanech”, nalákají jak ultrapravicově, tak lidskoprávně orientované spoluobčany. Je tu další rádoby fundované povídání, u kterého na jedné straně stanou neschopní, rétorikou  a znalostmi nepolíbení skoroaktivisté, aby na opačném břehu zůstali jako skvost pošetilosti zastánci tvrdé ruky namířené především vůči Romům. Do Máte slovo Michaely Jílkové  byl původně pozván Martin Šimáček z Agentury pro sociální začleňování. Ten však svou účast v pořadu odmítl, a tak se jako “náhrada” nabídla Ivanka Mariposa Čonková, která byla zcela správně redakcí odmítnuta. Tato slečna skutečně není aktivistkou. Je celebritou televizních kamer, nemá dostatečné znalosti, chybí ji fundovanost…tu nemůže celebrita Deníku Referendum jen tak získat tanečky na prknech co neznamenají svět. Celkově byl diskusní pořad propadákem.

Byl to další z políčků lidským právům. Je smutné, že do podobných pořadů nepřicházejí nejlepší, ale nejrychlejší. Pozvou se do diskuse s rasizujícími politiky a  zástupci státní správy, i když sami vědí, že nemohou veřejně kvůli své nekompetentnosti  a neschopnosti vystupovat. Vytvářejí potom přihlouplou zábavu pro ultrapravicové publikum, které si na jejich úkor dělá nemístné, rasistické “žertíky”. V neschopných individuích vidí rasistické diváctvo dokonale neschopného Roma. Debata nemůže začít tam, kde neexistují znalosti a kde chybí jakákoli schopnost pro vhodnou argumentaci. Opravdu musí každý takový pořad doprovázet neschopní, a nikoli problematiku znalí odborníci?

Prostor v podobných nediskusích následně dostávají rasistické nápady, slova, reakce, kterým samozvaní odborníci na sociální problematiku nemohou konkurovat, ani kdyby sebevíc chtěli, protože nejsou schopni přesně cílené argumentace. Co mělo být výsledkem 45minutového debatování? Určitě nikdo neočekával sáhodlouhé eseje na řešení projednávané problematiky. To nebylo ani možné, ale z úst nejen přítomných Romů mohly padnout alespoň částečné návrhy na řešení sociální situace, jež si později média berou na paškál jako zaručený nešvar hypotetických “nepřizpůsobivců. Chybělo také poukázání na to, co stát dělá špatně. Nezaznělo ani slovíčko o problematice zaměstnávání. Proč Romové mají problém sehnat práci? Proč stát není schopen odstranit rasovou diskriminaci?

Jak se zdá, tyto problémy nezajímaly jak přítomné Romy, tak přítomné zástupce státní správy. Česká televize nechtěla diskusní pořad odborníků, a proto dala prostor méně schopným na obou stranách tábora. Když se jedná o nepřizpůsobivých, neodborníci a mediální obličeje se mohou doslova přetrhnout, aby dorazili na místo konání. Hloupými neargumenty povedou osobní válku s oponentem i za cenu ponížení těch,  za které se přišli mediálně bít. Soukromé války soukromých zájmů neschopných ukočírovat rasistického Doubravu ze Severočechů poznamenaly ráz již tak bulvárního pořadu.

mateslovo

Opravdu Romové nemají schopné, rétoricky nadané odborníky? V romském národě je mnoho schopných a nadějných odborníků schopných oponovat přihlouplým argumentům rasistů. Pouze nedostávají dostatečný prostor ke svému uplatnění. Mnozí velmi vlivní lidé chtějí divadlo a nikoli skutečné řešení potřebných otázek, a tak se do popředí dostávají opět ti méně schopní, jež ve svém důsledku nemohou ohrozit činnost těch vlivných s neschopností v těle. Zároveň Česká televize s dalšími celostátními médii touží po emocích, po nesprávném humbuku…..nechtějí povolit debatu na úrovni a proto by nejspíš odmítli přihlášené odborníky.

Tyto pořady pouze dokazují podivnost českého prostředí, v němž lidská práva občas zůstávají nástrojem, zatímco se někteří v okolí snaží těžit v zájmu svém, v zájmu pochybných hodnot.