Dítě mezi neonácky nepatří

Malá holčička šla s kamerou mezi neonacisty. Ptáčata dostala zlomové záběry, na místě vznikl kult nebojácné dívky, zatímco v pozadí zůstal zápach nicotnosti “neexistujících nácků”. Co všechno jsou autoři dokumentů ochotni obětovat pro větší a zajímavější záběry? Uvědomoval si štáb, co všechno riskuje s rádoby poselstvím, o nějž se pomocí holčičky pokoušel? Rozumnější dítě má více statečnosti než pokřikující hejno pavlastenců v čele……to je zajímavá, ale také velmi nebezpečná konstrukce. Děcko s kamerou v ruce nemělo kvůli svému věku dostatek rozumu, nevědělo co všechno se může stát. Neuvědomovalo si míru nebezpečí. Na kratičký okamžik se stalo loutkou byznysu, úspěchu, zájmu a ideologie jiných. Kam daleko může klesnout etika novinářů a kumštýřů dokumentaristiky?

Novinky.cz mají trhák, stejně ta trhákem bude díl se scénou protiromského pochodu v časosběrném dokumentu. Neonacisté sou sice hloupí, naprosto neschopní frustráti bez vlastenectví v srdci, to ale neznamená, že nejsou nebezpeční. Mají kasry, různé druhy zbraní, mnozí z nich jsou na demonstracích v podnapilém stavu, někteří si dokonce šlehnou perní, aby si dodali na kuráži…..přivést mezi taková individua dítě jako symboliku dobra, je diplomaticky řečeno naprosto nerozumné. Stačil jeden jediný pokus nácka a holčička se mohla v davu svastikářů v ohrožení zdraví a v nejhorším také v ohrožení života. Reálný svět nejsou příběhy Walkera Texas Rangera, kde se postřelená černošská dívenka zázračně uzdraví, aby následně ve jménu Boha přistupovala ke gangsterům s poselstvím božího slova.

Zázraky se dějí v televizi, v pohádkách…….tam mají zlouni mantinely sociálního chování, jež ve skutečném světě opravdoví páni a vykonavatelé zla postrádají. Neonacista nemá morální zábrany vybít si zlost na dětech, starých lidech, těhotných matkách, zdravotně postižených nebo malých dětech. Pokud je pakáž neonacismu pohromadě, vzrůstá mezi nimi davová psychóza a ti s největší frustrací chtějí ukázat, co umí. Kopnout dítě do hlavy, vytáhnout na něj boxera…….to pro neonacistu ve smečce není problém.

Malá Jana se ptala s kamerou v ruce Vandasovy partičky proč demonstrují…….dětská mysl z neochoty DSSSkařů usoudila, že” neonacisté neexistují”.

Rozhodli jsme se ukázat, že strach z Romů, který u nás panuje, je neoprávněný, že děti nemohou za to, kde se narodily a jakou mají barvu kůže“, sdělila režisérka Ptáčat Kamila Zlatušková Novinkám.cz.

holka
Zdroj: Česká televze

Zlo extrémistů namířené vůči Romům je neopodstatněné, a proto se musí riskovat zdraví dítěte? Jeden jediný muž coby doprovod zajisté ochrání malé stvoření od agresivity Vandasovců……..je to ruská ruleta, která příště nemusí dopadnout dobře. Janička z ptáčat je díky popularitě v nebezpečí i po dva roky staré demonstraci. Neonacisté se mohou dodatečně stít za celostátní zesměšnění. Jak se zachová paní režiséra, pokud se Janě něco dodatečně z rukou extrémistů stane? Zatahovat do “boje” proti extrémismu nemohoucí, děti, nebo zdravotně postižené je nemorální a velmi nezodpovědné.