David Blunkett se omluvil za vyvolání štvavé kampaně namířené vůči Romům z Page Hall

Bývalý britský ministr vnitra David Blunkett před několika měsíci pustil rasismus s populismem na špacír. Rozšiřoval lži o Romech z kontinentální Evropy, aby následně v médiích vystupoval jako odhodlaný ochránce Britů. Politik nepřímo navázal na mediální kampaň televizního kanálu Channel 4. Ten jako první začal vykládat zaručeně pravá svědectví o tom, jak špinaví Romové chodí po ulicích, močí na kandelábry a vyhazují odpadky přímo na ulici. Protiunijní kampaň získala silné mediální zastoupení. Nenávist vůči obyvatelům z Východu, historicky zakořeněná v mentalitě britské společnosti, rozkvetla jako sněženky na jaře. Celé situace využil pan poslanec Blunkett, který neváhal a bez problému popsal bulvárnímu The Daily Express atmosféru v malé čtvrti Page Hall. Třešničku na dortu ve vylhaném příběhu zákonodárce vytvářela báchorka o Romce prodávající dítě za mizerných 250 liber.

Populista z ostrovního království pocítil svou příležitost, chytil ji za pačesy a zarputile lhal ve všech možných médiích. Vymyšlená série fantasmagorie extremizujícího zástupce lidu žila svým vlastním životem. Po The Daily Express zprávy o neúnosném stavu ve čtvrti  britského městečka Sheffield přebrala také česká média. Zaručená zpráva od zaručeného pravdomluvky rozpoutala vlnu nenávisti, v níž proklínanými zůstali nevinní lidé, aby politická samolibost slavila předčasně nové Vánoce. Romové ze zahraničí jsou nepřizpůsobiví proto je nutné tyto přistěhovalce převychovat. Lži přeskládané jedna na druhou vyvolávala hysterii vůči Romům a ostatním přistěhovalcům z kontinentální Evropy.

Humanismus se ztrácel, zatímco David Blunkett velice dobře věděl, že lže. Bylo mu to jedno. Rozhodl se hrát vabank, v němž on jako Brit a vážený politik musí zcela zákonitě vyhrát. Zvěsti o ganzích Romů, matky prodávající své ratolesti…..to byl doslova výbušný mix, jež nenechal žádného Brita, Skota ani Ira ze severu klidným. Naštěstí prostředí na ostrovech je odlišné od zahnilosti čecháčkovské politiky, a tak mnoho kolegů Davida Blunketta požádalo, aby se za svá nepodložená tvrzení omluvil. Na stranu práva se postupem času přiklánělo stále víc médií a pracně vytvořená antikampaň vůči přistěhovalcům z Evropské unie ztrácela na síle. V investigativních pořadech nejrůznějších televizních společností vyplouvala pravda na povrch. Romové se v Sheffieldu a jeho malinké čtvrti Page Hall chovají stejně jako ostatní migranti. To pouze britský obchodník žárlil na asijské majitele obchůdků a v zastření mysli podal Davidu Blunkettovi svědectví o prodeji romského miminka.

blunkett

Po týdnech a týdnech zapírání a lhaní David Blunkett přiznal barvu a omluvil se za své lhaní. Najednou mění své obavy a připouští, že svými nepodloženými tvrzeními vyvolal zbytečné napětí mezi místními obyvateli a Romy. Omluvil se za to, že rozpoutal v médiích vůči Romům štvavou kampaň.