Dáte si víno s Hitlerem, Hessem nebo Dönitzem?

Jak se zdá, byznys snese všechno. Dokonce i propagaci nacismu pomocí tzv. historicky tónovaných vín. Na lahev se nalepí omšelý obrázek Vůdce, snad aby novodobý gestapák pocítil ještě větší hřejivou moc hroznů ve svém všeobjímajícím žaludku. Hitler hajlující, Hitler s Mussolinim, Hitler s klasickými hesly nenávisti, všechno pěkně po árijsku. Pokud by přeci jen připitomělý milovník svastik měl Ádíka dost, může jej nahradit Romellem, Dönitzem nebo Hessem. Jako kdyby někdo ve vinařství Azienda Vinicola přišel o rozum. Po více než sedmdesáti letech jsou relikvie nejhorších zločinů lidstva vynášeny na světlo boží. Jako první na tuto obchodní zvrácenost reagovaly židovské organizace. Obvolávají distributory vín po celém světě a žádají je o bojkot vín s etiketami esesáků. 

Je to zcela správný přístup. Takový druh zboží nesmí být na jakémkoli trhu a společnost by měla jakékoli takové jednání jednoznačně odsoudit. Především by do celé věci měly vstoupit co nejrychleji italské orgány činné v trestním řízení. V Itálii není dovoleno prodávat předměty s neonacistickou tématikou a rovněž je distribuce se symbolikou nacistického Německa zakázána po celém území Unie. Vinařství se hájí, že nabízené lahve s nacisty na vrchu jsou prodávané jako “vtipný dárek”. Co je vtipného na propagaci nacismu? Směje se snad někdo nad podobiznami masových vrahů?

 Tvůrce vín s etiketami nacistů a majitel vinice, Andrea Lunardelli, považuje svůj nápad za skvělou zábavu. Kdysi ho požádal zákazník, zda-li by nebylo možné vytvořit víno s historickými etiketami jako vtipný dárek. Majitel vinařství souhlasil a od toho okamžiku prodává také lahve s etiketami nacistických pohlavárů. Lunardelli ve svém počínání nevidí propagaci Hitlera ani symbolů nacismu. Jak by také mohl, když mu podivné sady vín určitě přináší dostatečný zisk. Zavděčí se jak fandům fašistické italské armády, komunistům, fašistům, ale také novodobým kindernáckům lačnícím po tretkách. K mání jsou totiž také vína s etiketami Mussoliniho, italských vojáků, či Stalina.
vino
Lahve se svastikou za výlohami italských vináren vypadají jako zapomenuté rekvizity hollywodských filmařů. Turisté nevycházejí z úžasu. Nikdo z nich neočekával, že v zapadlé vísce na Apeninském poloostrově odhalí něco tak zvráceného, jako jsou slova Hitlera ke zfanatizovanému davu. Mein Kampf rudými písmeny, jako kdyby lákal všechny rajcovní vandrovníky z Vandasovy DSSS, českého Národního odporu nebo jiné organizace amatérských hráčů s neviditelnými joji k návštěvě kolébky fašismu. Cabernet, Chardonay nebo Pinot Noir musí s takovou ohavností navrchu chutnat opravdu hořce. Stačí 8 eur a každý milovník Reichu si “přijde na své”.