“Chceme demokratickou Ukrajinu”, ale o jakou demokracii má jít a pro koho má být určena?

Chceme demokratickou Ukrajinu“, zaznívá éterem Facebooku. Iniciativa vyzývá spoluobčany k podpoře ukrajinské opozice, k podpoře shromáždění na Majdanu, k podpoře prodemokratizačních tužeb…….na první pohled je takové snažení sympatické a snad i žádoucí. Jenže nic na světě není tak jednoduché a přímočaré, jak iniciativa občas tvrdí. Patří do požadované demokracie černočervné prapory banderovců? Jsou její součástí demokracie neonacisté obsazující ministerstva a úřady?  

Přibližně 10 % demonstrantů jsou ultranacionalisté ze strany Svoboda. Těchto deset procent vytváří z ukrajinských ulic postapokalyptický svět ohně, dýmu, zápalných lahví, mačet, symboliky nesvobody……většina občanských iniciativ staví své snažení na generalizacích, kdy všechno protivládní je dobré, hlavně když je to namířené proti zbabělému Janukovyčovi. Za hranicemi je demonstrace, je tam puč, kdy jednotliví protivládní lídři požadují konec protiruské lobby v ukrajinské politice. Distancují se od neonacistických násilníků, zatímco někteří z nich nemají potíž doznat se k akceptaci neonacistů ze Svobody jako nutné zlo.

Neoficiální občanská iniciativa “Chceme demokratickou Ukrajinu”  slovy jednotlivých činovníků odmítá jakoukoli podporu neonacistů, odmítá jejich akceptaci v jakékoli formě, zatímco ve stejném okamžiku tvrdí, že nepodporuje jmenovitě žádného představitele opozice. Čeští aktivisté zvolili podivnou cestu k aktivismu. Podporovat “puč” aníž by se řeklo koho z pučistů podporuji……..není toto postoj alibismu? Raději neřekneme koho podporujeme, protože by se mohlo stát, že někde v médiích zvolený bojovník za “lepší svět” řekne něco nevhodného……například souhlas s podílením se neonacistů na demokratizačním procesu za určitých podmínek a okolností……”co kdyby se jenom něco našlo”……..

ukrajina_demo

Ukrajina je pro našince velmi vzdálenou zemí. Je považována za méněcennou, protože většina Ukrajinců v Česku vykonává “podřadné práce”, jako nádeníci pracují na stavbách, kopou strouhy, ženy načerno pracují jako chůvy………Ukrajina obecně, je velmi chudou…..má potíže s dodržováním lidských práv…..Romové v této krajině žijí na okraji společnosti, mnohdy nemají ani ukrajinskou národnost, i když se ve žlutomodré zemi narodili. Ukrajina dávno před protivládními protesty měla potíže s nárůstem extrémismu, zvláště toho ultrapravicového, viz. například Ternopilská obast, kde si ultranacionální Svoboda vydává sv vlastní noviny, útočí na černochy a muslimy studující na zdejší univerzitě…..

Vchod mezi zátarasy odpůrců Janukovyče okrašluje černočervená vlajka banderovců(na obrázku v červen kroužku)
Vchod mezi zátarasy odpůrců Janukovyče okrašluje černočervená vlajka banderovců(na obrázku v červen kroužku)
ukrajina_demo
Tábor(“zázemí”) ukrajinské opozice, na fotce jsou viditelné tři vlajky neonacistických banderovců(jsou v zeleném kroužku)
Ochozy barikád opozičních demonstrantů lemují také vlajky banderovců
Ochozy barikád opozičních demonstrantů lemují také vlajky banderovců

Nabízí se otázka…….proč občanská neformální iniciativa “Chceme demokratickou Ukrajinu” vyvíjí svou činnost až nyní při protivládních protestech, když nedemokratická Ukrajina existuje dávno předtím? Proč aktivisté nedemonstrovali pro lidská práva Romů? Proč nedemonstrovali pro dodržování lidských práv minorit, například homosexuálů, černochů, muslimů, Židů……možná se jednotlivci prodemokratizačních zvolání postavili za práva výše jmenovaných, ale jako celek pod pláštíkem “Chceme demokratickou Ukrajinu” vystoupili až nyní. Ve světlech faktografie, je to jednoúčelový spolek podporující opozici, aníž by se hlouběji zabýval detailně tím, kdo nebo co jsou opozice a jaké mají názory……všeobecně se také mlčí o tom, že se opozice nemůže dohodnout, protože ten či onen chce něco jiného. Proto je logické ptát se, koho konkrétně aktivisté podporují, což aktivisté odmítají sdělit.

fotografie z demonstrace 26.1.2013 kdy v popředí stál a hovořil prominent ultranacionální Svobody v Česku, Oleg Zajnullin(v ruce drží vlajku banderovců s vlajkou ultranacionální Svobody)
ukrajina_demo
Oficiální vyjádření “Chceme demokratickou Ukrajinu” s fotogalerií z demonstrace

Zároveň server Hrebenar.eu nezaregistroval, že by se oficiálně “Chceme demokratickou Ukrajinu”  distancovalo od banderovců vystupujících na nedávné demonstraci v Praze. Možná s tím jednotliví představitelé akce nesouhlasili a distancovali se na svých profilech, v soukromých rozhovorech od banderovců, ale oficiálně na facebookové skupině nepadlo ani slovo o tom, že se na akci vetřeli také neonacisté.  Proč tak oficiálně skupina požadující demokracii neučinila? Možná proto, protože nechtěla, aby si veřejnost myslela, že demonstranti z Ukrajiny jsou neonacisté. Není takový postoj také v rozporu s demokracií?

Aktivisté chtějí v “dobrém” zamezit nepravdivým zkratkám, aby použili své vlastní zkratky k ochraně svých zájmů. Jsou tyto zájmy také zájmy Ukrajiny? Jde tady o obyčejné lidi, nebo je cílem dostat do vysoké politiky členy opozice bez ohledu na to, co požadují a na čem jsou schopni se dohodnout?

Je správné podporovat protivládní dění jen proto, že se jedná o demonstraci, protivládní puč? Co přijde poté?

MAJDANSKÝ REPORT 28.1.: “Včerejší večeře v Doněcku (oblast plně kontrolovaná vládou) byla velice podnětná. Dozvěděl jsem se od člověka se třemi vysokými školami, že za nepokoji v Kyjevě stojí imperialisticko-fašističtí štváči, kterým jde pouze o destabilizování regionu. Řekl jsem, že jsem na Majdanu byl, ale fašistů (v jeho pojetí) jsem tam viděl pomálu. A že jsem tam většinou viděl normální lidi. Odpovědí mi bylo, že nikdo, kdo je na Majdanu, nemůže být normální. Pochopil jsem, že pro něj také nejsem normální a bylo mi úzko. Vzpomněl jsem si na rok 1984, kdy jsem se ptal komunisty prověřených autorit, proč je u nás v Československu vojenské cvičení “Štít 84”, a bylo mi řečeno, že jde o upevnění hradby proti nacismu a fašismu. Jak jednoduše funguje ona zkratka i dnes na východě Ukrajiny, je dechberoucí. Usínal jsem s myšlenkou na slova mého spolustolovníka: “Ukrajina je mírumilovný národ, nikdy na nikoho neútočila, vždy se jen bránila. A jako byl hrdinný odboj proti fašistům, bude i i boj proti západu.”
Po ranním návratu do Kyjeva jsem navštívil český konzulát. Pak jsem se opět vydal na Majdan. Mé dnešní zážitky: Ženy s eurodeskami s nápisem “Máma”, které hovoří k milicionářům, že byl zrušen “pendrekový zákon”. Lidé říkající: “nechceme cizáky za poslance a ministry, ať táhnou odkud přišli”! Pomrzlí chlapi, kteří hlásí, že přijeli spoustou autobusů, a že se jim stýská po ženách. Jejich žínky jim po SMS vzkazují: “chlapi, bez vítězství se nám nevracejte” a tak tu budou dál.
Protože je pro našince mráz absolutně nesnesitelný, ohřál jsem se v nákupním centru pod Majdanem. A tam mi došla absolutně absurdní situace. Na náměstí je revoluce a pár metrů pod ním je vše při starém. Movitější lidé nakupují jako blázni, pijí kávu v restauracích, dívenka mi v promoakci nabízí levnější volání z mobilu . Vyhřáté nákupní centrum je tak jakýmsi chvilkovým “lazaretem” pro ty, kteří už nemají sil k mrznutí na náměstí. Šíří se i nepodložené zprávy o tom, že dnes udeří armáda, že se přesouvají tři tanky, že na předměstích hoří auta, anebo že někteří demonstranti jsou někým placeni. Situace je opravdu nepřehledná a na můj vkus by se mělo zapojit ještě více lidí (ale počasí hraje proti revoluci, je to minimálně o zdraví a vláda si je toho dobře vědoma). ; text z facebookové skupiny “Chceme demokratickou Ukrajinu” ze dne 28.1.2014

Slova z výše jmenovaného úryvku vypovídají o populismu. Autor vidí za demonstracemi normální lidi, zatímco někdo jiný….například provládně smýšlející vidí na Majdanu nenormální lidi…..je to pokus o manipulaci s myšlenkami, kdy se vytváří vyhraněnost správného a špatného…..je tu pokus o vytvoření paralely mezi Československem  a Ukrajinou….přitom taková paralela je totálním nesmyslem, kdy ústředním bodem je Sovětský svaz, nyní Ruská federace, proti níž může povstat i “nenormální” občan…….jenže kdo je ten nenormální občan, je to člověk s úctou k lidský právům nebo banderovec schopný vyvolat díky násilnostem větší nátlak jak doma, tak v zahraničí? Zkrátka, celý úryvek nabízí, že neonacisté nejsou neonacisty, protože o nich jako o neonacistech hovoří také lidé od Janukovyče……jenže tentokrát ti raubíři, a nikoli obyčejní demonstranti, opravdu těmi neonacisty jsou….a právě o nich se v zahraničních médiích hovoří nejvíce jako o demonstrantech, protože vyvolávají nejvíce humbuku a tím také sklízejí nejvíce zájmu médií. A možná právě proto někteří opoziční předáci polohlasem sdělují, že nemají problém akceptovat za předem daných pravidel podíl Svobody na nov vládě, či nových řešeních.

“Chceme demokratickou Ukrajinu” vyvolává dojem sjednocenosti ukrajinské opozice, i když  tomu tak není. Proč oficiálně není na stránkách distancování se od okupace ministerstev na Ukrajině?

ukrajina_demo

Proč se aktivisté jednoduchým prohlášením nedistancují od násilností? Tohle všechno mají na starosti ultranacionalisté ze Svobody. Fotografie z rozmlácených ulic jsou zajisté působivé, ale chybí v nich odkaz na to, že ničiteli je oněch 10 % demonstrantů, jež provokují policii, jež v rozporu se zákonem se zástavami banderovců vnikají do vládních budov, jež si hrají na boj za Svobodu, aby právě pro Svobodu vydobyli co největší prostor v ukrajinské společnosti. V zemi vládne chaos a z chaosu může jako partner vyjít ultranacionalista s myšlenkami nesvobody. Inu, není Svoboda jako svoboda.