Zemanova povánoční one man show dokázala, že sebechvála smrdí

Svatoštěpánská veselice sebechvály lidového prezidenta z paneláku, coby nejryzejšího hrdiny na Hradě, zavítala do českých domácností. Miloš Zeman se jako veleúspěšný navrátilec z Vysočiny podělil se spoluobčany o radost z panování. Z vlády nad hloupými čecháčky, jež se jako slepí krtci nechali nalákat na speciální směsici nacionalismu střiženého polopravdami stařecké pošetilosti. Poklepal si poprvé v nepřímém přenosu unisono na rameno, aby především sám sobě dokázal, jak je skvělým a nebojácným ochráncem dolních deseti milionů. 

Miloš Zeman po dlouhé době vložil pověstný šém do golema masarykovského kultu, aby jej následně v předchozích simultánkách samovlády zneuctil jak jen může. Hlas lidu, ten hlas boží, na nějž se několikrát Becherem a kořalkou políbený vládce státu odkazuje, v den vzniku Československa zabránil k vložení věnce před pomník tatíčka národa. Demokracie velikána Hradu není demokracií evropskou, proto slabá duše se slabým tělem potřebuje atributy moci, protože jinak by si v prostorných komnatách české státnosti připadala jako kus žvance v poloprázdném mrazáku.

Svůj pobyt na Pražském hradě Miloš Zeman prožívá jako souboj se svými pomyslnými nepřáteli, v němž chce jako blanický rytíř zvítězit na celé čáře, a to bez jakýchkoli kompromisů. Kdokoli s odlišným názorem není vítaný a pokud je to možné, je za svou drzost náležitě a veřejně potrestán. Odporovat muži s diktátorstvím samolibosti není moudré a pokud takovým narcisem bývá vysoce postavený politik, je odpor dvojnásob nerozumným.

zeman

Zeman chce stát výše než ti, co ho odmítají a s tímto pocitem malosti vystupuje na ten slavný narcistní piedestál, na němž zejména kvůli alkoholu, působí komicky a pitoreskně jako oživlá forma nováckých gumáků parodujících sama sebe. Zápasí v hloubce duše se starými křivdami, kterým hodlá oživlý nekult osobnosti ukázat co proto. To je také důvod k autoritářství, diktátorství, k překračování svých pravomocí, hnanými pocitem osobní křivdy a méněcennosti, jež se mnohdy neúspěšně snaží krotit zchátralá demokracie republiky. Pohádkový, extrémisty a ultranacionály vysněný princ pěti slibů předstoupil v povánoční idilce před lid, aby jako Mesiáš zvěstoval úspěch z nedaleké Prahy. Smyslem okamžiku nebylo zvěstování vize, nebylo jím ani stanovení priorit budoucího “panování”. Do toho občanovi nic není, a proto dostal darem podivný žánr one man show vydávané za vánoční poselství.

Prezident se přeměnil v karikaturní vizi herce, aby svým bezobsažným projevem připomněl voličům, koho že si to zvolili. Chování prošpikované jájovským komplexem narcisů jako kdyby signalizovalo zkaženost doby, kdy v kulisách Vánoc doplňovaných plápolajícím plamínkem adventního věnce vyniká pravý, konzumní význam bakchanálií plných obžerství. Možná proto si Miloš Zeman vybral povánoční svatoštěpánské odpoledne jako správný okamžik k veřejné sebechvále. Nemusel se otevírat. City nechal v Pandořině krabičce hluboko v srdci tajemného tvora z Vysočiny. Festival prokládaný sladkým a tučným následovaný pasivním sledováním věčně se opakujících pohádek okořenil kaskadér roku stejně ohavným vystoupením.

 [embedplusvideo height=”300″ width=”380″ editlink=”http://bit.ly/KbJKsB” standard=”http://www.youtube.com/v/o74w3GYRQdk?fs=1″ vars=”ytid=o74w3GYRQdk&width=380&height=300&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=1&chapters=&notes=” id=”ep7818″ /]

Národ všeobecně bulvarizuje a s ním také klesá k pomyslnému dnu hodnota Pražského hradu představovaného v pohavlovském období především ultranacionalisty, zahleděnci a milovníky nesvobodna.

zeman

Klausova busta uhlazeného ultranacionála s uhlazenou mluvou byla nahrazena gottwaldovskou anabází lidového “sprosťáka” z Horní, Dolní, jež se nebojí kdykoli ukázat nahotu karikaturního Švejka  odmítajícího novoty jako víru Antikrista….. a proto byl také Zeman oblíbenci jednoduchého ultranacionalismu, jimiž se to mezi vyznavači SPOZ, ČSSD i KSČM jen hemží, tolikrát oblíbený. Nový prezident nenutí nikoho přemýšlet. Proč by to také dělal, když přemýšlení ostatních zastiňuje záři Sluníčka na Hradě.

11 minut 35 vteřin dlouhý monolog ve svém začátku přesvědčil ostatní o lidovosti mistra slova. Jež neváhá a obětuje se k 630 návštěvám v podnicích, kde se setkává s hejtmany, starosty, byznysmeny a dalšími politiky….. Jako kdyby novopečený vládce lidu nutně potřeboval všechny ujistit o svém gottwaldovském stylu vlády, kdy hrdina  k roztrhání těla objíždí matičku zemi k dobru nás všech. Toto snažení má zajisté blízko ke vzpomínanému Masarykovi……Snad jen k dokreslení lidovosti chyběly záběry Barrandovského studia zachycující prezidenta v doprovodu lidových ministrů v koksovně, ocelárně, drůbežárně Babiše nebo lihovaru některé z oblíbených značek Hradu.

zeman

Zeman se nechlubí cizím peřím, jak jen to mohlo někoho napadnout. Toho by se hrdina všedních dnů nikdy nedopustil, a proto už z principu nesáhne ke stejné chybě odcházejícího a přeci v Novém roce navracejícího se Klause. Amnestie nebude, a tak se populární cyklista mající na svědomí tři lidské životy nemusí předčasně radovat z nabyté svobody. Tento svůj antiamnestijní postoj Zeman zatím dodrží, leda, že by jej nějakým cirkusovým kouskem propůjčil Klausovi řečnícímu v novoroční Partičce na Primě. Také rek v boji, coby čestný předseda SPOZ vyvěsil na Hradě vlajku Unie, a tak svou troškou přispěl k dobru mezi Bruselem a Prahou……to je zajisté správný krok, jehož si všimne i ten nejposlednější dědeček z daleké Aše.

Zeman byl odjakživa klaun, který ke svému veledílu taškařic potřeboval aplaudující, věčně tleskající diváky. Takové prostředí zvyšovalo nízké ego Miloše z Vysočiny v období premiérování. Takové diváctvo stejně působí i na Zemana-prezidenta. Proto inaugurační kejkle poznamenalo rozdělování, kdy za páskou byli v dostatečném odstupu roztříděni ti, jež neměli šály SPOZ na krcích od těch skalních fandů mávajících jako o život praporky “Zeman na Hrad”. Rozdělující papaláš spojuje sympatizanty Strany práv občanů-Zemanovců, a o to jde především. Odborná ministryně spravedlnosti se Škromachem byli prvními věrozvěstci nového kultu Zemanismu, k jemuž se upsal také známý Daniel Hůlka. Tohle je to spojování, do něhož nesmí kecat 99 % zbývajících spoluobčanů……

zeman

V souladu s extenzivním výkladem Ústavy jmenoval řečník Rusnoka do vlády. Veřejně se obýváky svátečních příbytků Čechů nesly proklamace provolávající kamarádšoft za odbornost. Možná si z prezidenta Zemana vzal vzor další ultranacionál Okamura, když za svého nástupce jmenuje svého skoro tchána Talaše. Snad i zde přátelství spojené mileneckým svazkem s dcerou Talaše představuje onu Zemanem zmiňovanou odbornost……..

Mloš Zeman chtěl vyhrát a nakonec také nad Nečasem skutečně vyhrál, a proto si pomyslně zatančí k radosti většiny národa na politickém hrobečku expředsedy ODS. Zemanova matematika má v šedé kůře mozkové poznamenanou cifru 80 %, a tak podle zaprodaných statistik vyhověl lidu, kterého se ve skutečnosti obává jako zbytečných potížistů ve “světovládě” Zemana. Právě těm lidem, jichž se bojí jako čert kříže a jimiž zhluboka opovrhuje jako s póvlem, vzkázal přání naplněného života užitečnými skutky. Pravděpodobně těmi skutky milovník kořalky nemyslel demonstrace, či jiné běžné chování v běžných demokraciích.

zeman

“Moudrý” král, tedy prezident Miloš Zeman ukončil svůj proslov a národ má povinnost nechat jej panovat na věčné časy, přesně jak je tomu v pohádkách. Pan prezident dojal svými úspěchy sám sebe a také pro něj samotného byl celý proces proslovu určený. Povrchně narcistní Zeman dostal od České televize pozdní dárek k dobru. Ve chvílích těžkosti si může vrávorající pohlavár uronit slzičku nad kazetou úspěchů. Miloš Zeman se opíjí nejen alkoholem, nikotinem a iluzí vlastního velkého “já”, ale také mocí, skrze níž chce dosáhnout v kompenzaci hlubšího pocitu bezvýznamnosti v pocit vlastní velikosti, důležitosti a jakéhosi moudrého, národního hrdiny. Nyní si tento pocit může posilnit také pomocí dalšího “bravurně” zvládnutého jájovství před miliony diváků.

 [embedplusvideo height=”380″ width=”460″ editlink=”http://bit.ly/KbIIwv” standard=”http://www.youtube.com/v/FaWMfwOWFfg?fs=1″ vars=”ytid=FaWMfwOWFfg&width=460&height=380&start=&stop=&rs=w&hd=0&autoplay=0&react=0&chapters=&notes=” id=”ep1746″ /]