Měl příspěvek Jiřího X. Doležala na Facebooku rasový podtext?

Proslulý bývalý narkoman a současný skinheadobijec z Reflexu Jiří X. Doležal na svém zaručeně pravém facebookovém profilu neskutečně zaperlil. Byl na návštěvě romské osady na Slovensku a svým příspěvkem se dvojsmyslně přibližoval ke žvástům, proti nímž pravidelně ve svých článcích bojuje. 

dolezal1

Co svým příspěvkem nejznámější poživatel marihuany myslel? Co, nebo kdo je podle něj kulturně odlišný?  Vzpomněl si snad neúspěšný edukátor holohlavců na svou propagační činnost v Reflexu, v němž v devadesátých letech extrémismem a nenávistí přetékající individua tak pravidelně propagoval?  Na základě jakých měřítek usoudil Jiří X. Doležal, že obyvatelé romské osady jsou kulturně odlišní?

Posuzuje snad kulturnost člověka nejznámější novinář z Reflexu podle prostředí, v němž obyvatelé romských osad žijí? Pokud ano, tak v tom případě Jiří X. Doležal ukázal na malý okamžik své podivné Já, v němž o lidech soudí z povrchních dojmů. Nevědomky, nebo možná i cíleně, nabízí marijánkou ovoněný novinář svůj dvojsmyslný pohled s dvojsmyslnými závěry všem účastníkům komentářové simultánky, jež se pod příspěvkem objevila: “V Sečovcích to žije.Byla jsem tam asi pět minut“; “Asi mas strach ze zloutenky a ne z propisovacky.“; “Nekorektni odpoved: Protoze zloutenku si prinesete zpet s vetsi pravdepodobnosti, nez prupisku.“……….

Jsou to především neonacisté, případně rasisté, kdo se na veřejných chatech vyjadřují o Romech jako o “kulturně odlišných spoluobčanech”. Nechtějí být veřejně rozpoznáni jako milovníci přeprané, bíle zapáchající myšlenky, a tak před všemi účastníky diskuse dvojznačně mlží. Romové na Slovensku jsou ve velmi svízelné situaci zaviněné především chybou státu, médii a hrubnutím slovenské společnosti, která se k potřebám minorit staví stále více zády. Po fašistickém vítězství v Banskobystrické župě není zrovna moudré zavádět do diskusí rasizující dvojsmyslnosti.

Spojení “kulturně odlišný spoluobčan + žloutenka + romská osada” vyvolá ve většině majority synapse rasismu. Je to zavádějící a naprosto nevkusné. Rasisté se potěší nad tím, že VIPák z novin má naprosto totožné myšlenky, zatímco se ostatní lidé rozčílí nad písmenky “hloupého pisálka”. Jiří X. Doležal zcela stoprocentně ví, že většina českého i slovenského obyvatelstva jsou skrytí rasisté. Však také sám může vycházet ze svých zkušeností, kdy se otáčel kolem hajlujících teenagerů, jež se snažil podle svých slov kulturně povznést, zdokonalit.

Jaká to paralela v jednom příspěvku na facebookové zdi. Zastánce netrestání uživatelů drog v devadesátých letech minulého století toužil kulturně povznést skinheady, zatímco o dvacet let později stejný marijánkař hovoří v cyberprostoru o “kulturně odlišných spoluobčanech”.

Rasismus je postavený na kulturním šovinismu, v němž je kultura bílého muže dokonalejší a vyvinutější než kultura všech ostatních. Proto také výraz “kulturně odlišný spoluobčan” neodkazuje prvoplánově na případné kulturní rozdílnosti mezi českou a romskou kulturou. Lidé na Facebooku a v internetových fórech reagují většinou na první pokus. Nepřemýšlejí nad významy a jednoduše napíšou napoprvé co si myslí o daném příspěvku. 99 % lidí v tom přečte rasový podtext a podle toho se také zachová.

Kousek od “odlišného občana” se ve větě nachází “ve slovenské romské osadě“…..tím marijánkový náruživec pouze neuměle  potvrzuje rasistickou domněnku, v níž se Romové v osadách chovají jinak než přebývající majorita z Čech či Slovenska.

Celý příspěvek Jiřího X. Doležala znamená ve své dvojsmyslnosti také to, že slovenští Romové jsou kulturně odlišní(zaostalí), protože se nechovají správně jako kulturní(spořádaní) lidé z majority, a proto mohou mít ve vesnici žloutenku. Kdyby se tak slovenští Romové z osady nechovali, nebezpečí žloutenkou by nehrozilo a Jiří X. Doležal by se nemusel v roce 2013 na žloutenku nechat očkovat.

dolezal

Většina čtenářů z Čech i Slovenska si smysl Doležalovy věty vyloží v onom okrově zabarveném překladu. Copak v České republice a na Slovensku není rasismu dost, aby známý novinář přiléval olej do ohně? Jiří kdysi v jednom ze svých článků na Reflexu prohlásil: “Rasismus se mi hnusí. Děsí mě, když sám sebe přistihnu při nějaké rasistické myšlence.“……vyděsil se autor průpovídky o žloutence nad svým podvečerním rozjímání nad návštěvou romské osady?