Ficova kandidatura na prezidenta může posílit extrémismus Kotleby

Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že bude na jaře příštího roku kandidovat na prezidenta republiky. Svou práci bude dělat zajisté vlastenecky, také ak jinak. Posílí nacionalismus, aby se ve jménu svého úspěchu mohl chytit jistot Bratislavského hradu. Nacionalizující Slovensko tak získá v novém kandidátovi na hlavu státu pokračovatele ultranacionálních nálad, kdy homosexuálové, Maďaři, Romové a další minority v zemi pod Tatrami představují problém, proti němuž je nutné ze státní moci zasáhnout.

Po Kotlebovském políčku demokracii, tak přichází další dávka populismu. Svou účast v prezidentském klání oznámili také herec Milan Kňažko, expremiér Ján Čarnogurský nebo bývalý předseda parlamentu Pavol Hrušovský. Silný Slovák s prapory hrdosti ultranacionalismu udělá cokoli, aby dosáhl svého cíle. Kdyby něco, v pozadí je vždy silná voličská podpora fanoušků Smeru.

Voleb se teoreticky může zúčastnit kandidát, kterého navrhlo alespoň 15 poslanců, nebo kterého v petici podpořilo 15 000 občanů. Tato klauzule není pro Fica překážkou. Už dávno v dobách premiérování stál proti lidským právům, když médiím oznamoval, že Slovensko bude muset požádat Unii o výjimku z dodržování lidských práv, protože tato práva omezují rozvoj Slovenska. Ultranacionalismus a slova o národě zatemňují mozek a v případě politiky je takové zatemnění velmi nebezpečné. Posilnění extrémismu v Banskobystrickém kraji následované ultranacionálním snažením prezidentských kandidátů…….to všechno může ohrozit práva slovenských Romů……..nacionální kampaň posilní Kotlebu a zároveň dopomůže extrémistickým myšlenkám k delšímu pobytu ve slovenských rodinách.

Fico není schopen přemýšlet o Slovensku jako o státě multinárodním a multietnickém. Koupe se ve vlastním nacionalismu, kde etnické a národnostní menšiny jen natahují ruce, zatímco odmítají plnit povinnosti vůči státu. Slovensko jen Slovákům, aneb Nic než národ. V podobném duchu se nejspíš ponesou také prezidentské námluvy s národem. Slovenská sociální demokracie nikdy neměla daleko od bratříčkování se s extrémisty a nacionalisty. Například v roce 2006 se Smer ve vládní koalici spojil s nacionalistickou Slovenskou národní stranou, za což si u Evropských socialistů vydobyl pozastavení členství na dobu tří let.

“Hrdina” země pod Tatrami se klidně spřátelí s křiklouny vybízejícími k utiskování Romů a Maďarů. Nedělá mu žádné potíže ve jménu osobního prospěchu podepsat jakýkoli zákon odporující dokonce i zásadám lidských práv. Ve své podstatě není rozdílu mezi Kotlebou a Ficem. Oba dva mají ultranacionální cítění. Jen ten Kotleba působí více násilnicky, zatímco si Fico hraje na extrémistu s chytřejším mozkem, vyžaduje-li si to situace osobních zájmů. Současný kabinet Roberta Fica při svém nástupu slíbil, že nebude zasahovat do práv národnostních menšin. Přesto všechno na 150. výročí založení Matice slovenské stačil urazit všechny Čechy žijící na území Slovenska. Mečiarovská etuda na zlého čecháčka okrádajícího Slováka tak ve slovech premiéra nalezla další uplatnění.

fico

Robert Fico vstoupil do politiky v roce 1987 v dresu slovenské komunistické strany. Uplynulo pět let a mladý Fico ve Straně demokratické levice usedal v poslaneckých lavicích. Už jednou se pokoušel napodobovat Putina svými neumělými kliky. Mačo přeplněný testosteronem místo oblíbeného Jánošíka médiím přehrával etudy neschopného šaška. Kromě útoků na menšiny lze v prezidentském zápolení očekávat různá podobenství putinovské kampaně. Sibiřské tygry může Robert nahradit tatranskými medvědy, potápění se na dna oceánů může stejný Robert nahradit horolezectvím na některý s tatranských štítů…………zatímco si voličovo oko přijde na své, demokracie dostane autoritářskými tendencemi šéfa Smeru pořádně na frak.

Fico, Kotleba i Orbán milují nacionalismus. A ten jak se zdá, ve volbách získá své místo na slunci