Clara a Kirsty z IKEY nesmí do Ruska

Clara a Kirsty z IKEA Family Live magazínu nejsou v Rusku vítané. Putinova judikatura nutí společnost lhát, a tak kampaň světoznámého nábytkářského koncernu musela být kvůli Kremlu zcenzurována. Politici s církví určují, co je a co není správné, a proto se všichni na světě musejí pod hrozbou zákazu, či případné pokuty, poddat literám zákona. Netradiční partnerské svazky v Rusku neexistují, a tak se po vzoru Íránu musejí přepisovat celosvětové kampaně. Ve 24 zemích nebyl s mladými lesbičkami ze stránek švédského podniku žádný problém…….jen východní sousedé Evropské unie vidí v předvádění nábytku propagaci lásky stejného pohlaví. 

Prosincové vydání časopisu, které bude distribuované ve většině zemích, použilo jako modely mezi nábytky lesbický pár z anglického Dorsetu. Několik stránek nabídkového materiálu obsahuje ústřižky ze života dvou zamilovaných lidí…..hovoří o sobě jako o dvou maminkách pečujících o malého syna. “Neheterácká” rodina může také žít spokojeně, a dokonce může vychovávat dítě. V jeden okamžik na nábytkářském časáku padají ihned dvě v Rusku nemyslitelná tabu. Existuje partnerský vztah dvou osob stejného pohlaví a tento zamilovaný pár je schopný vychovávat spokojené a naprosto vyrovnané dítě. Co kdyby se příběhu chytli Rusové a požadovali by v rozporu s ortodoxní církví zrovnoprávnění části svých spoluobčanů? Svobodné smýšlení v Putinovské říši není vítané, a proto musela být IKEA donucena ke změně kampaně na stránkách IKEA Family Live magazínu.

russia_ikea

Švédský koncern se musí v rozsáhlé říši podřídit zákonům, a proto získává propagační časopis z Evropy “podpultový zbožím”. Ruští občané se smějí setkávat jen s heteráky…..a to ještě s heteráky bílé, nejlépe dobře vypadající slovanské krve. IKEA je v Moskvě a dalších velkých městech mezi střední ruskou třídou velmi populární. Levný, elegantní nábytek s příchutí Skandinávie zkrátka letí, a proto by se lesbický pár z Dorsetu dostal do mnoha tamějších domácností. Malý chlapeček nebo holčička v moskevské čtvrti by se během prohlížení barevného nábytku mohla zeptat svých rodičů, co je to za lidi na tom obrázku, a proč ta paní říká, že vychovává kluka…….tak jako kdyby maminka číslo jedna nežila s ženou, ale s mužem.

Za několik měsíců bude v ruské Soči zimní olympiáda a ruští ministři se mohou sliby uchvátat nad zahmouřením očí v případě “propagandy homosexuality” v místě sportování, aby následně pár kilometrů opodál stejně prudce zakročila vůči běžným, nemediálně známým homosexuálům. Zahraniční společnosti jsou nuceny k zachování “štábní kultury” putinovské diktatury, zatímco turista s dolary v kapse a časopisem pro gaye v podpaží zůstane možná pro ruské úřady v Soči neviditelným. Místo propagandy humanismu společnosti sahají k ochraně svých ekonomických zájmů. Lidská práva klesají ke dnu, když jsou na dosah cinkavé peníze. IKEA svým ústupkem nepřímo podpořila homofobii v Rusku. Je tragikomické, že zrovna široká Rus je stále častěji vzorem pro české neonacisty, extrémisty a homofoby…….