Anglie chystá drakonický zákon vůči zdravotně postiženým

Vláda Davida Camerona pokračuje v antisociální politice. Rozhodla  šetřit především na lidech se zdravotním postižením. Kvůli reformě sociálního systému je zázračně uzdravováno stále více vážně nemocných lidí. Najednou není důležitá péče o nemocné. Mnohem důležitější zůstává státní kasa před osudem vozíčkáře, člověka pohybujícího se na berlích, či  jedince s psychickou nemocí. 19 % Britů je podle statistik sužováno nějakou formou zdravotního postižení. Lidé s handicapem budou od roku 2014 zpětně posuzováni a u více jak 1,5 milionu Britů se zdravotním postižením se bude dodatečně se zjišťovat, zda ten či onen uživatel sociálního systému je schopen práce.

Vláda ta na sociálních výdajích plánuje ušetřit na 600 milionů liber. Premiér Spojeného království se chce vermomocí zalíbit extrémistům, ultrapravičákům i konzervativcům, a proto klidně pod rouškou nových paragrafů papírově uzdraví na půl milionu lidí s handicapem. Lidskoprávní organizace nesouhlasí s přístupem vlády. Poukazují na to, že nová pravidla mohou v některých případech také ohrozit zdraví osob se zdravotním postižením.  Lidé budou vyškrtnuti ze systému sociální pomoci poskytované osobám s postižení, a to i přesto, že ve skutečnosti nemocnými nadále zůstávají. Sociální úřad označí někoho za zdravého a tento člověk najednou nebude mít dostatek finančních prostředků k naplnění svých potřeb.

disability

41 % Brtů si myslí, že by vláda měla vůči handicapovaným lidem dělat mnohem více. Přesto všechno se zájem vlády točí směrem k populismu. Většina handicapovaných  na ostrovech své postižení  “získá” na základě nemoci, nehody….pouze 17 % zdravotně postižených se s handicapem narodí. Počet osob s nějakými zdravotními problémy rok od roku stoupá. Spojené království se na rozdíl od České republiky může chlubit poměrně vysokou zaměstnaností. 49 % handicapovaných pracuje, zatímco 51 % práci nemůže sehnat, nebo ze zdravotních důvodů pracovat nemohou.  Zdravotně postižení nejsou z objektivních důvodů schopni jakékoli ekonomické aktivity, a proto také tato sociální skupina obyvatel bývá oběťmi dlouhodobé nezaměstnanosti a následné vyšší míry chudoby. Zároveň přes 26 % handicapovaných Brtů nemá žádné odborné vzdělání.

Novým zákonem Spojené království ukazuje svou náklonnost k asociálnu. Opravdu by společnost měla rezignovat ve jménu šetření na pomoc zdravotně postiženým?