Z ghetta do ghetta…..vše nejlepší pro Slovenský ráj

Slovensko zrušilo středověkou, naprosto nevyhovující osadu Letanovský mlýn. Média jsou nadšená a cesta ke Slovenskému ráji je otevřena pro každého bez rozdílu……Samozřejmě ve skutečnosti je to trochu jinak. V novinových článcích se dočteme, jak jsou obyvatelé osady nadšeni z nového bydlení a místní úřady se poplácávají na prsou z dobře povedené práce…..Co se ve skutečnosti změnilo? Jedna nestandardně zastaralá osada se zbořila, zatímco jiná nově vypadající a obecně přijatelná vznikla….

Odkdy je upgradování starého řešením budoucnosti? Ostatně, v Kanadě také v roce 1984 zahájili projekt segregace indiánů, tak proč by se nemohlo po více jak dvaceti letech pokračovat v podobném scénáři u romských spoluobčanů? Mediální svět je spokojený a spolu s ním je spokojená většina obyvatelstva……takže opravdu o nic nejde……a ti Romové? Předhodí se jim kost v podobě zděných domků a nikdo se přinejmenším nebude starat o jakoukoli filosofii, morálku a lidská práva. Sto milionů zmizelo a nyní bude otázkou času, kdy slovenská společnost bude sbírat hrozny nesprávných řešení a nastane opětovná spirála jednoznačných viníků vyhovující zejména tamějším rasistům. Téměř nikoho po několika týdnech a měsících  nenapadne, že za vinu může stát, politici strany a segregační plány papalášů a  nikoli samotní Romové.

Kdyby osada nestála na cestě do Slovenského ráje, místní politici by se na jakékoli řešení vykašlali. Tady nešlo o nějaká lidská práva. Vůbec se nejednalo o osudy lidí žijících v polorozbořených dřevěných stavbách. Předními byly především příjmy z turismu, kterým osada Letanovský mlýn stála v cestě. Ekonomika vládne světu a dokáže změnit prakticky cokoli. Z osady do osady, nic se nemění……jen ekonomika dostane nový impulz.

Na nekoncepční řešení přispěla 3 miliony eur Evropská  unie, 600 tisíc eur přidala samotná obec Letanovce, na jejímž katastru se osada nacházela…….nekoncepce v oblasti lidských práv je doslova synonymem jak pro Českou, tak pro Slovenskou politiku. Kdo se bude odsouvat příště? Kdo další bude překážet ekonomice? Začne se někdy koncepčně přemýšlet o přechodu z ghettoizace do skutečných plánů odstraňujících nekonečnou segregaci nechtěných? V novém romském ghettu není zatím žádný obchod, ghetto je odděleno od zbytku osídlení, dokonce v nové osadě nezastavují dopravní prostředky městské hromadné dopravy….Letanovce zatím pouze slibují, že autobusy začnou v nové ghettu objevovat….