Ukrajina vysněným Romistánem Tomia Okamury? Je to jen další novinářská kachna

Ultrapravicoví nadšenci mají velkou radost. Média šíří zprávu o ukrajinském převzetí všech Romů z Evropské unie. Velmi chudý stát, známý především xenofobními excesy, přijme stovky tisíc lidí kvůli lepším šancím pro členství v Unii? To je trochu tragikomická zpráva. Ukrajina se tak stala pro neonacisty pověstným Romistánem Tomia Okamury, o němž básní především neonacisté z formálně zaniklé Národní strany. Ukrajinský oranžovožlutý výkřik hlouposti se podobá hláškám českých rasistů. Zakládá se na populismu nelidských ideálů holohlavých lebek Vandasova, Le Penova nebo Šlégrova tábora. 

Právě na případě ukrajinské nabídky média ukázala jak pracují. Bez problémů rozšiřují zaručeně pravdivou, na první pohled horkou zprávu. Čtenost jinak průměrných médií se zvýší, zatímco ultrapravicová cháska zažije další předčasné Vánoce.

Zaručeně pravdivá zpráva je ve skutečnosti lež.

Je to překrucování pravdy, mediální úpravy ve světle senzací. Ukrajina  se jako každý jiný stát, ucházející se o členství v Evropské unii, musí zavázat, že bude řešit romskou problematiku ve své zemi. Každý člen EU musí mít programy na ochranu práv minorit. K podobným závazkům  se musela upsat před vstupem do Unie také Česká republika i Slovensko.

Ukrajinský prezident jednal s představiteli německé vlády a vláda Ukrajiny se dohodla, že bude vést rozhovory s Německem o přípravě vstupu Ukrajiny do EU. Jednání mají pokračovat ve Vilniusu. V žádných dokumentech ukrajinského prezidenta, ukrajinské vlády nebo ukrajinského parlamentu neexistují žádné dohody ani žádné dokumenty o přebírání Romů do Ukrajiny. Zároveň není známo, že by se ve Vilniusu plánovaly dohody o Romech. Neexistují podepsané dokumenty prezidentem Janukovičem o budoucím transferu Romů do Ukrajiny. Ukrajina zažívá návrat extrémismu a opozice nechce s Ruskem, aby Ukrajina byla součástí EU. Proto možná ruská média Pravda.ru a ostatní ruské weby upozorňují na novinářskou kachnu, jež se posléze stává konečnou pravdou šířenou mnoha médii. Je to možná pokus opozice i Ruska zdiskreditovat integrační snahy ukrajinské zahraniční politiky. Rasisticky zaměření Ukrajinci budou odmítat integraci své země do EU, pokud taová integrace bude znamenat příliv Romů.

Prozatím nejsou lidská práva v Janukovičově panství nikterak vítězoslavně dodržována. O Romech se v tamějších médiích hovoří především tehdy, pokud se některý Rom dopustí přestupku nebo trestného činu. V takovém případě se zpráva o přečinu minoritáře patřičně nafoukne, aby podezřelý byl pokaždé tím nejhorším viníkem na světě. Je to podobné jako v České republice, jenže na Ukrajině se rasismus vyskytuje v mnohem horších, extrémnějších dimenzích.

Romové žijí na Ukrajině ve velmi nelidských podmínkách. V ukrajinské společnosti je cítit nepřátelství vůči tamějším Romům. Přitom romské etnikum žije na Ukrajině minimálně 1000 let a patří mezi jedno z nejstarších etnik oranžovo žluté zemičky. Toto etnikum bylo vždy pronásledováno a v období nacistické okupace bylo téměř vyhubeno. Na drastickém vyvražďování se také podíleli ukrajinští kolaboranti. Sčítání lidí z roku 1989 prokázalo, že se na Ukrajině nachází pouze na 48 000 občanů označujících se jako cikáni. Byl to především strach z perzekuce, rasismu a všech negativ, který zabraňoval Romům přihlásit se ke svému etniku. Ve skutečnosti odborníci odhadují, že na Ukrajině žije 96 000 – 120 000 Romů. Nejvíce z nich se nachází v Zakarpatí, v jižních a východních oblastech Ukrajiny. Odborníci odhadují, že přibližně 20 % Romů nemá v Zakarpatí díky rasismu a totální segregaci vůbec žádné vzdělání a jsou negramotnými.

Kočující Romové nemají zajištěnou prakticky žádnou právní ochranu a stávají se oběťmi různých trestných činů. Je s nimi krutě zacházeno jak ze strany státu, tak ze strany běžných občanů. Kočujíci příslušníci romského národa nemají často ani povolení k pobytu, nevlastní dokonce ani další dokumenty jinak běžné v ostatních státech dodržujících lidská práva. Segregace Romů je vytvářena především stavbou ghett, kdy jsou romské vesnice obehnané zdmi. Stejně ta jsou jednotlivé ulice ve městech obývaná Romy držena v segregaci. Ta je nyní právě na nátlak Unie částečně rušena, ale tato změna se děje velmi pomalý, dalo by se říci až laxním způsobem.

Ukrajina má před sebou velmi těžkou práci, velmi složitý problém s tamější ultrapravicí, velmi složitou cestu k zavedení evropských standardů ochrany lidských práv. Je naivní myslet si, že by v takovém stavu Janukovičův režim přijal další Romy a že by samotní Romové dobrovolně mířili do silně xenofobní země.