Sociální demokraté sklízí ovoce svého populismu

Existence některých facebookových skupin je z faktického hlediska zbytečná. Viz. například nově vytvořená stránka “Pokud prezident připravoval svržení předsedy ČSSD, musí odstoupit“. Morálně lze s takovou skupinou souhlasit. Pokud prezident republiky rozhoduje o tom, kdo má být předsedou politické strany, potom by takový prezident měl odstoupit. Ale z právního hlediska prezidenta nikdo k takovému činu nemůže donutit. Jaký smysl potom mají skupiny vyzývající k abdikaci prezident republiky?

faebook_skupina

Na druhou stranu, čekali lidé něco jiného po volbách? Bylo jasné, že Zeman bude ovlivňovat běh událostí ke svému užitku. Není chování lidí tak trochu povrchní…….co sympatizantům ČSSD vadí? Chovali by se stejně, pokud by prezident ovlivňoval chod ČSSD skrze Sobotku? Střet haškovců a sobotkovců je v Lidovém domě dlouhou dobu, přesto Škromach a další z haškovců byli uznávaní…..mocenské status quo bylo veřejně asistencí prezidenta v ČSSD narušeno, sobotkovci najednou volají po demokracii a ztrátě voličské důvěry….

Mladí sociální demokraté demonstrují před Hradem, zatímco ještě nedávno byli ze stejného prezidenta nadšeni a jakýkoli vliv hlavy státu do stranického dění veřejně vítali, jako dobrý prvek posilující vliv oranžových v budoucí Poslanecké sněmovně. Mnozí z těch, kdo nyní volají po odchodu prezidenta, stejného prezidenta vítali a všem, kdo ukazovali na možné hradní angažmá uvnitř oranžového sadu růží, se vesele vysmívali.

Předvolební populismus, předvolební stranická slepota vítala to, co je nyní veřejně kritizováno. Někteří členové vítězně nevítězné partaje prozřeli a pochopili, že členská základna je pouhým doplňkem mocných. Zatímco hnutí ANO druhé ve volebním soutěžení, je pro řešení politických krizí tradiční cestou, Sociální demokracie se ocitá v horší vyjednávací pozici. Hašek lhal, následně byl přistižen……..Sociální demokracie je nejsilnější stranou, zároveň má více mocenských center, které nejsou pouze na jednotlivých krajích, ale také na Hradě. Hašek s Tejcem a dalšími lidmi se s panem Nejedlým  setkávali ještě před volbami, přesto takový rozruch tenkrát ani omylem nebyl.

Miloš Zeman bude chtít velice výrazně zasáhnout do sestavování vlády a možná i do programu budoucí vládní sestavy, a proto by si politici měli uvědomit, že by měli jednat společně a jednotně vůči prezidentu republiky. Celá situace zatím takový postoj politiků nesignalizuje. Sociální demokraté především potřebují “obrodu” stranického aparátu. Potřebují ty, kdo by byli schopni spojovat, a nikoli rozdělovat dění ve straně. Haškovci jsou vyzýváni k rezignaci, zatímco Škromach světu oznamuje, že v žádném případě neodstoupí. Jako kdyby se v povolebním ovzduší do dálky rozplývalo heslo o lepším státě a silnější Sociální demokracii.

Čím více se politici snaží maskovat opakování dějství z roku 2010, tím více k touto scénáři dochází. ČSSD, její členové, spolu se sympatizanty levice, vědí, že pokud se stranická krize nepodaří vyřešit v čas, dojde Babišovu seskupení  trpělivost a jednání povedou skrze KDU-ČSL, což by mohlo způsobit díky prezidentské zahleděnosti k dalším problémům eskalujícím do další etapy předčasného volení.