Sídlo Úsvitu přímé demokracie vytváří teoretické prostředí ke střetu zájmů

Je atomové svítání Tomia Okamury skutečným politickým hnutím, nebo se jedná o další projekt obchodu s politikou? Zatímco ostatní parlamentní strany mají nahlášené za svá sídla tradiční kancelářské prostory, zlínský senátor s prezidentskými ambicemi zaregistroval Hnutí přímé demokracie v areálu památkově chráněné Staré čistírny odpadních vod. Plánují snad partajníci za úplatu provádět úsvitařské nadšence kanalizačními výpusťmi podzemní Prahy?

okamura
Zdroj: Ministerstvo vnitra, seznam politických stran a hnutí

S helmou na hlavě a s baterkou v ruce by díky obchodnickému talentu nejznámějšího čechojaponce zajisté vznikl nový byznys s milionovými obraty, ale co s tím má společného politické hnutí? Situace je trochu složitější…..Na Papírenské 199/6 v Bubenči se nachází národní kulturní památka Staré čistírny odpadních vod, jejímž provozovatelem bylo Ekotechnické museum, o.p.s. Toto muzeum bylo 13. 9. 2011 z rozhodnutí Městského soudu vymazáno z obchodního rejstříku a došlo tak k nařízené vnitrostátní fúzi s již existující obecně prospěšnou společností Muzeum Stará Čistírna z Prahy 4, jež se poté stala správcem celého areálu čistírny odpadních vod. Tuto obecně prospěšnou společnost 10.3.2011 založila MUDr. Hana Markupová a jejím ředitelem se stal Tomáš Věžník z Třeboci.

Na adrese Papírenská 199/6 se nachází kromě zmíněného Muzea také další admimistrativní budova, v níž sídlí celkem 8 obchodních společností. Administrativní budova je v majetku Hlavního města Praha. Některé  ze společností mají v areálu muzea pouze fakturační adresu, některé jsou v úpadku a některé vyvíjejí zcela běžnou podnikatelskou činnost(Spolek čistírenské malodráhyJaroslav ŽELONKALARA spol. s r.o.Internet Plus, spol. s r.o.MEAS Prog. s.r.o.Czech Infonet, spol. s r.o., CHICO ENVIRONMENT COMMERCE CZ, s.r.o. ) .

Ve stejné budově se společností ENVIRONMENT COMMERCE CZ, s.r.o. sídlí také vedení Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Kontatní informace úsvitářů jsou na první pohled trochu zmatečné, když odkazují na neexistující obecně prospěšnou společnost.

Zdroj: Webové stránky Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury

Politických subjektů sídlících na stejné adrese jako vodárenské muzeum je opravdu velmi málo. Alespoň na parlamentní úrovni žádné takové nejsou.  Okamurův spolek je vůbec zvláštní…. je to podobné jako s tím telefonním číslem, které agitátoři rozdávali na předvolebních mítincích novinářům. Ti se mohli snažit jak chtěli, ale na telefonní číslo uvedené na vizitce se nemohli dovolat, ani kdyby se na hlavu stavěli. Pokračovatelé odkazu Miroslava Sládka začínají svou kariéru opravdu velmi zajímavě.

Mít adresu shodnou s vodárenským muzeem, sídlit v administrativní budově s mnoha dalšími obchodními společnostmi a být parlamentním hnutím…. to je opravdu netradiční krok a s pravidly přímé demokracie má pramálo společného.

Je vůbec morální, aby subjekt rozhodující o zákonech sídlil v komerčním objektu? Kdo zaručí voličům, že právě Okamurovo hnutí nebude nadržovat některému z obchodních subjektů? Kdo zaručí, že právě třeba pro  ENVIRONMENT COMMERCE CZ, s.r.o. nebude Tomio Okamura, či někdo další ze 14 poslanců, prosazovat výhodné státní zakázky nebo výhodné zákony? Veřejnost nemusí znát vzájemné vztahy mezi obchodními společnostmi, s nimiž úsvitáři sdílí budovu. Mohou tak časem vznikat třeba i neopodstatněná obvinění z podjatosti a střetu zájmů při projednávání zákonů a pravidel vztahujících se například na vodohospodářství. Zaručí férovost a nepodjatost voličům politikovo slovo? Jakýkoli subjekt vycházející z parlamentních voleb by měl být transparentním a sídlo politického hnutí kdesi v domě s dalšími obchodními společnostmi důvěru transparentnosti nesplňuje. Kde je Okamurova důvěra v přímou demokracii a totální transparentnost politických subjektů?

Každopádně, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury není vůbec transparentním. Projekt Transparentní volby posuzující průhlednost jednotlivých volebních kampaní stran a hnutí na svých webových stránkách  uvádí:

Hnutí neposkytuje detailní informace o financování své kampaně na svém profilu a na naše otázky neodpovědělo. Nicméně zavedlo transparentní účet. V médiích uvedlo, že hodlá v kampani utratit 15 miliónů Kč. Hnutí bylo osloveno se žádostí o dodání chybějících informací do 10. 10. Bez reakce.

Tomio Okamura také často říká nepravdy doprovázené zavádějícími informacemi. O pravdomluvnosti tvrzení zlínského senátora a novopečeného poslance hovoří velmi zajímavý projekt Demagog.cz. Předně Okamurova tvrzení “Vládu bude jmenovat a řídit občany přímo volený a odvolatelný prezident.” opřené o stejný systém prezidentství je zavádějící. Ale takových polopravd a nepravd je ve slovníku Tomia víc než dost.

Vedení politické strany či politického hnutí podílejícího se na zákonodárném pořádku ve státě by mělo sídlit v prostorách, v nichž není žádný další obchodní subjekt